İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English

Burun Ucu Estetiği

burun ucu estetiği - Dr. Can İşler

 
Burnun en dikkat çeken kısmı burun ucudur ve bu bölge estetik açıdan da çok önemlidir. Burun kanatlarını yapan iki kıkırdağın en üst birleşme noktalarından oluşur ve normalde üçgen bir geometriye sahiptir. Yüksekliği, genişliği ve açıları oldukça önemli olan burun ucunun çok değişik tipleri vardır ve ırklar arasında karakteristik özellikler taşımaktadır. Burun kökünde cilt en ince iken burun ucuna doğru geldikçe kalınlaşır ve derialtı yağ (sebase) bezlerin sayısı ve yoğunluğu artar.

Burun ucu estetiği (Tip rinoplasti), normal burun ameliyatı sırasında zaten hemen hemen tüm hastalara uygulanmaktadır; yani rinoplastinin bir kısmını oluşturur. İyi bir burun ameliyatı için burun ucu da estetik kriterlere uygun, yüze yakışan yapıda olmalıdır. Burun ucu estetiği (tip rinoplasti), sadece burun uç kısmında problemi olan hastalara uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Tip rinoplastide, burunu ikiye ayıran ortadaki kıkırdak yapıya (septum), burun sırtını ve yanlarını oluşturan kemik ve kıkırdak yapılara dokunulmaz; sadece burun ucuna şeklini veren kıkırdak yapılara düzeltme işlemi uygulanır. Burun kemerli ise, eğri ise, karşıdan bakıldığı zaman kemik kısmı çok geniş ise, burun ucu estetiği yeterli olmaz. Bu gibi durumlarda, hem kemik yapıdaki hem de burun ucundaki sorunları bir bütün olarak çözen rinoplasti tercih edilmelidir.

Burun derisinin aşırı kalın olması, burun derisi altı yumuşak dokunun fazlalığı, burun ucu kıkırdakların kaba yapısı, kıkırdaklar arasında bulunan 30 derecelik açının bozulması, kıkırdak çıkıntılarının yerlerinin bozulması, kıkırdak desteğinin bozulması, burun ucunun şeklini bozan çeşitli nedenlerden bazılarıdır. Burun ucundaki başlıca şekil bozuklukları, düşük burun ucu, geniş burun ucu, yuvarlak burun ucu, sivri burun ucu, asimetrik burun ucudur. Tip plasti sayesinde kalın, sarkık, uzun, yüksek, dar veya geniş burun uçları yeniden şekillendirilir; burun kanatları ve delikleri daraltılır. Ayrıca burnun dudak ile yaptığı açı değiştirilebilir, gülümsenildiği ya da konuşulduğu zaman oynayan burun ucu düzeltilebilir.

Ameliyat süresi rinoplastiye göre daha kısadır, lokal anestezi veya sedoanaljezi altında yapılabilir. Burun ucundaki sorun fazla değil ise, işlem burun içinden (kapalı teknik) halledilir. Burun ucundaki sorun fazla ise, açık burun ameliyatı denilen teknik tercih edilmelidir. Tip plastide burunu oluşturan kemiksel yapılara müdahale edilmez, yalnız yumuşak dokular ve kıkırdaklar işlem görür. Problemin tipine bağlı olarak, çeşitli kıkırdak eklemeler (greftler) veya dikişler kullanılarak burun şekillendirilir. Fazla dokular muhafaza edilir ve başka alanların güçlendirilmesinde kullanılır. Burun derisi kalın ve yağlı ise, içeriden inceltilir.

Ameliyat bitiminde tamponlar yerleştirilir ve burun sırtı ateli ve özel bandajlar uygulanır. Burun sırtı ateli ve bandajlar, cilt ile kıkırdak arasında sıvı toplanmasını ve uzun süreli ödemi engellemek amacıyla kullanılır. Tamponlar 2. günde, atel 5. günde, özel bandajlar ise 5.-10. günde çıkarılır. Bazı durumlarda tampon ve atel uygulanmayabilir. Ameliyat sonrası dönemde genellikle ağrı olmaz; standart rinoplasti (estetik burun ameliyatı) ameliyatına göre çok daha az morarma ve şişlik olur. Şişlikler 5 gün içinde oldukça azalır. Hedeflenen sonuca ulaşılması, burun üzerindeki cildin kalınlığına göre değişmekle birlikte genellikle 3-6 ayı bulmaktadır.

Sosyal Medya

Op. Dr. Can İşler - FacebookOp. Dr. Can İşler - Twitter Op. Dr. Can İşler - Linkedin Op. Dr. Can İşler - Youtube Op. Dr. Can İşler - Instagram

Op. Dr. Can İşler
Estetik Cerrah Op. Dr. Can İşler Op. Dr. Can İşler hakkında bilgi alın.
(Visited 85 times, 2 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.