İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs Büyütme Ameliyatı
 

Göğüsler; omuz genişliği, bel ve kalça çevresi yanında kadının estetik bütünlüğünü tamamlayan önemli yapılardan biridir. Her kadın güzel görünümlü göğüslere sahip olmak ister; ancak genetik veya hormonal nedenlerden dolayı meme gelişimi yetersiz kalabilir, biri diğerinden daha küçük olabilir.

Hamilelik ve emzirme sonrasında veya aşırı kilo verme sebebiyle meme hacim kaybına uğrayabilir, sarkabilir. Bu durumda meme büyütme ameliyatı ile daha dolgun, estetik olarak daha güzel görünümlü göğüsler oluşturmak mümkündür. Meme büyütme ameliyatı, yapıldıktan sonra kadınların ‘neden daha önce yaptırmadım’ dediği bir işlemdir.

Kişinin kendi yağ dokusundan yapılan meme büyütme ameliyatları sınırlı sonuçlar vermiştir. Günümüzde meme büyütmede geçerli yöntem silikon protezlerdir. Silikon tabiatta bulunan tamamen doğal bir elementtir. Silikatlar, insan bağ dokusunun ayrılmaz elementlerinden biridir. Meme protezinin silikon olan dış yüzeyi düz veya pürtüklüdür; yuvarlak ve damla (anatomik) şekilleri mevcuttur. Protez içindeki dolgu maddesi, silikon orijinli jel veya serum fizyolojiktir. Her protezin avantaj ve dezavantajları vardır. Memenin durumuna göre hangisinin daha uygun olacağına, hasta ile birlikte konuşularak karar verilmelidir.

Ameliyat öncesi, protez uygulanacak kişiye meme ultrasonografisi, 40 yaş üzerinde ise mamografi ve meme ultrasonografisi yapılır.

Ameliyat, hastane koşullarında genel anestezi altında uygulanır ve 1-2 saat sürer. Protez 4-5 cm.lik bir kesi ile; meme altı kıvrımı (submammarian), meme başı çevresi (sirkumareolar), koltukaltı (aksiler) veya çok nadiren göbek deliğinden (periumblikal) yerleştirilir. Başlangıçta belirgin olan izler, zamanla çok az görünür hale gelirler.

Memenin yapısına göre protez, meme dokusu arkasına (subglanduler), göğüs kası arkasına (subpektoral), kısmen meme dokusu, kısmen göğüs kası arkasına (dual plan) veya göğüs kası zarı arkasına (subfasyal) yerleştirilir. Kesinin yerine, protezin şekil ve büyüklüğüne ve yerleşim bölgesine; hasta görüşmesi ve muayenesi sonrası, hasta birlikte karar verilir.

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer, ağrı minimaldir. Protez göğüs kası arkasına konmuşsa, birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir.

Ameliyat sonrası memeye sutyen veya sargı uygulanır. Erken dönemde ödem, meme başlarında artan veya azalan duyarlılık, kesi çevresinde hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur, hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. Erimeyen dikişler 10-12. gün sonra alınabilir; eriyen dikişlerin alınmasına gerek yoktur. 3. haftadan sonra protez yerine yerleşir ve meme normal işlevini kazanır. Hastaya 2 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir.

Protezle meme büyütme ameliyatı, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını ve psikososyal yapısını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır.

 
Ameliyat Hakkında Merak Ettikleriniz
 

Ameliyat Karnesi

  • Tanımı: Küçük göğüsleri büyütmek
  • İstanbul’da Kalınması Gereken Süre: 3 gün
  • Yaş Sınırı: Özel bir durum söz konusu değilse 18 yaştır. Üst sınır ise kişin genel sağlık durumuna bağlıdır.
  • Ameliyat Öncesi Hazırlık: Ameliyattan 2 hafta öncesi başlayarak sigara içilmemesi ve aspirin kullanılmaması gereklidir.
  • Ameliyat Nerede Yapılmalı: Bir hastane ameliyathanesinde
  • Anestezi Şekli: Genel anestezi
  • Ameliyat Süresi: 2 veya 2.5 saat
  • Hastanede Yatış Süresi: Aynı gün taburcu veya bir gece
  • Dren: Dren kullanmak gerekirse 1-2 gün sonra alınır.
  • Ameliyat Sonrası: Bir kaç gün hafif ağrı sızlama, kol hareketlerinde hafif ağrı olur. Basit ağrı kesiciler yeterlidir.
  • Şişme-Morarma: Orta derecede, 3-6 gün sürer.
  • Pansuman: 4 günde tamamen çıkarılır.
  • Dikişler: Erimeyen dikişler 10-12. gün sonra alınır; eriyen dikişlerin alınmasına gerek yoktur.
  • Sutyen: 3 hafta tüm gün, 3 hafta sadece gündüzleri, yumuşak sporcu sutyeni giyilir.
  • İşe ve Günlük Hayata Dönüş: 3–4 gün sonra
  • Spor: 2. haftada hafif yürüyüşler, 4. haftada jogging, 8. haftadan sonra fitness, tenis
  • Son Şekil: Şişlikler nedeniyle ilk bir iki ay göğüsler olduğundan %30 daha büyüktür. Memenin tam şeklini alması 4-6. ay sonunda olur.
  • Sonuçların Kalıcılığı: Kalıcıdır.

 
Ameliyat Hakkında Merak Ettikleriniz
Sosyal Medya

Op. Dr. Can İşler - FacebookOp. Dr. Can İşler - Twitter Op. Dr. Can İşler - Linkedin Op. Dr. Can İşler - Youtube Op. Dr. Can İşler - Instagram

Op. Dr. Can İşler
Estetik Cerrah Op. Dr. Can İşler Op. Dr. Can İşler hakkında bilgi alın.
(Visited 490 times, 2 visits today)

8 comments on “Göğüs Büyütme Ameliyatı

Gamze Ünal
Reply

Merhaba Dr. Can Isler!

Ben Ekim ayinda Meme büyütme operasyonu olmak istiyorum.

Bir kac bilgi almak istiyorum fiyatlar ne kadar ve konaklama dahilmi. Tskrler

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Gamze Ünal: Merhaba, 13 / 16 eylülde Viyana da olacağım. Dilerseniz size randevu verebilirim. Meme büyütme ameliyatı ücreti, İstanbul da 3000 eurodur. Bu ücrete, genel anestezi altında ameliyat, hastanede bir gece refakatli kalış, mentor marka protez,koruyucu sutyen ve Viyana daki tüm kontrolleriniz dahildir. Ameliyat önce meme ultrasonografisi yaptırınız. Konaklama isterseniz üç gece, beş yıldızlı otelde kalış (sabah kahvaltısı dahil), havalimanında karşılama, transfer(İstanbul Atatürk havalimanı-otel; otel-hastane; hastane-otel; otel-havalimanı) dahil 300 Euro daha ödemeniz gerekir. Telefonlarım 0090 533 816 61 98 veya 0043 699 13 14 15 30 dur.İyi günler dilerim.

nesrin
Reply

Hocam göbek deliğinden meme silikonunun ücreti nedir ve jel mi oluyor tuzlu su mu cevaplar mısınız?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Nesrin: Merhaba Nesrin hanımefendi. Göbek deliğinden artık meme büyütme yapmıyorum; çünkü bu yolla ancak içi tuzlu su olan meme protezi uygulanabiliyor. İçi tuzlu su dolu olan protezlerde uzun dönemde, su kaçağı olabiliyor. Ayrıca elle muayenede çok doğal durmuyor. Bunca yıllık tecrübeme göre, hem hasta hem cerrah için, meme büyütme ameliyatlarında en uygun giriş yolu, meme altı kıvrımıdır. İyi günler dilerim.

Bgm
Reply

Hocam merhabalar, Size göğüs ameliyatı olan bir arkadaşımdan aldım isminizi. İstanbulda ikamet ediyorum. Göğüs büyütme ameliyatı ücreti nedir? Muayene ücreti var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.