İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English
Estetik Blog - Op. Dr. Can İşler

Meme Protezi Çeşitleri

Meme Estetiği ve Meme Büyütme Ameliyatı

dekolte-01

Meme Büyütme Ameliyatında Serum Fizyolojik İçeren Meme Protezi mi, Silikon İçeren Meme Protezi mi Kullanılmalıdır?

ABD’ de uzun yıllar sadece tuzlu su içeren (serum fizyolojik içeren, saline-filled) protez kullanılmıştır. Akıcı olmayan kohezif jel silikon içeren protezin kullanımına ise, son yedi yıldır. Amerikan Plastik Cerrahi Birliği’nin araştırmasına göre 2008 ile 2009 yılları karşılaştırıldığında, tuzlu su içeren protezin kullanımı %17 azalırken, silikon jel içeren protezin kullanımı %8 artmıştır.

FDA tarafından, jel içeren protezin estetik meme büyütme ameliyatında kullanımına onay verilmemesinin sebebi; protezin zedelenmesi halinde, jel silikonun doku içine akması, dokulara bulaşması idi. Tuzlu su içeren protez zedelendiğinde ise, tuzlu su (serum) vücut tarafından emileceğinden dokuları kirletmez. Son yıllarda hafızalı, lokum kıvamında, akıcı olmayan kohezif jel silikon içeren protezin üretilmesiyle, bu problem ortadan kalkmış ve FDA de tip protezin estetik meme büyütme ameliyatında kullanımına 2006 dan beri onay vermiştir.

Kohezif jel silikon içeren meme protezinin kullanımı son yıllarda giderek artmaktadır. Günümüzde Avrupa’da ve Türkiye’de kullanılan protezlerin %90’dan fazlası silikon jel içeren protezlerdir. Bunda FDA’ın bu tür proteze onay vermesinin ve bu protezin daha doğal görünmesinin payı büyüktür. Kohezif jel silikon içeren protez, görünüş ve kıvam olarak meme dokusuna daha yakın özelliktedir; tuzlu su içeren protez ise daha seyreltik ve gevşektir. Ayrıca tuzlu sulu içeren protezin hacmi, ameliyattan sonraki 6 ay içinde %10-20 azalabilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatında Yuvarlak Meme Protezi mi, Damla Meme Protezi mi Tercih Edilmelidir?

Güzel bir kadın göğsü damla şeklinde midir, yoksa üzeri kubbe şeklinde yuvarlak mıdır? Eminim çoğu cevap, damla şeklindedir olacaktır. Bence ikisi de doğrudur. Güzel bir kadın göğsü ayakta iken damla şeklindedir; ancak yattığı zaman kubbe gibi yuvarlaktır. Göğüsler ayakta iken yerçekimi etkisiyle aşağı doğru sarkarak damla şeklini alırlar; yatarken ise yerçekimi tüm göğüslere eşit etki yaptığı için, kubbe gibi yuvarlaktırlar.
Yuvarlak meme protezi de, tabanı üzerinde düz bir zemine koyduğumuzda, üstü kubbe gibi durur; dikey olarak tuttuğumuzda ise, içindeki jelin yerçekimi ile aşağı doğru toplanması sonucu damla şeklini alır. Dolayısıyla güzel bir kadın göğsünü taklit eder.

Damla (anatomik) meme protezi ise, gözyaşı damlası şeklindeki formunu her pozisyonda korur; çünkü içindeki jel oldukça koyu kıvamlıdır, dış kılıf da daha serttir.

Yuvarlak meme protezinin üst yarısının, damla proteze göre daha dolgun olmasının, estetik olarak doğal olmayacağına yönelik yaygın bir ön yargı vardır. Oysa yuvarlak protez uygun büyüklükte seçilirse, son derece doğal durur. Ayrıca kas altına yerleştirilmiş yuvarlak protezin üst kısmı, kasın oluşturduğu bastırıcı etki sayesinde, kas üzerine yerleştirilmiş damla protez görüntüsü oluşturur.
Damla şeklinde olan protezin alt yarısı dolgun, üst yarısı ise incedir. Göğüs içine yerleştirildiğinde de, memenin alt kısmını daha dolgun olarak gösterir.

Meme protezinin şeklini seçerken, mevcut memenin büyüklüğü, dolgunluğu ve gevşeklik derecesi göz önüne alınmalıdır. Küçük, sarkmamış bir memede, aşırı büyük olmayan yuvarlak bir protezi tercih etmekle sonra derece doğal bir sonuç elde edilir. Meme hafif gevşemiş ve meme dokusu alt kısımlara doğru birikmişse, damla protez tercih edilebilir. Damla protezin alt yarısı daha dolgun olduğu için, memenin alt tarafındaki gevşekliği ve buna bağlı birikimi daha iyi toparlar.

(Visited 502 times, 1 visits today)

4 comments on “Meme Protezi Çeşitleri

serap
Reply

merhaba , damla tip pütürlü yüzey silikon içerikli protez için ortalama fiyat bilgisi rica edebilir miyim ?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Serap: Merhaba, Bu tip protez uygulamalarında ücret; hastane, anestezi, koruyucu sutyen ve kontroller dahil 9000 TL. dir. Ameliyatlarımı Surp Pırgiç Ermeni Hastanesinde yapmaktayım. Dilerseniz beni cep telefonumdan da arayabilirsiniz. İyi günler dilerim.

burcu
Reply

hocam merhaba, bana 300 cc damla protez takılmıştı fakat sanırım boyu doğru hesaplanmadığı için ve omzum geniş, göğüs ile boyun arası mesafe çok uzun olduğundan güzel bir görüntü oluşmadı. altı dolgun ancak üstü çok sönük oldu ve çatal hiç belirgin değil. silikonu değiştirmek mümkün mü? damla değil yuvarlak ve daha yüksek mi tercih edilmeli? böyle bir yenileme ameliyatının maliyeti ne olur?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  burcu: Merhaba. Bunu hep hastalarıma da söylüyorum. Damla protez ile, güzel bir dekolte elde edilemiyor ve memenin alt kısmı çok dolgun oluyor. Edindiğim tecrübelere göre, meme altı kıvrımından girilen ve kas altına yerleştirilen yuvarlak silikon protezlerle, en iyi sonuç elde ediliyor. Meme büyütme ameliyatının maliyetini öğrenmek için beni 0090533 816 61 98 nolu telefondan arayabilirsiniz. İyi geceler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.