İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30
Saçlarda Dökülme

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi

Milyonlarca insanın ortak sorunu haline gelen saç dökülmesi ya da kellik önlenebilir mi? Cevabı en çok merak edilen hususlardan biri olup, konuyu daha anlaşılır hale getirmek için öncelikle saçların yaşam ve yenilenme, dökülme ve yeniden çıkış süreçlerine bakmak gerekir. Hazırsanız ilk olarak kıl köklerinin yaşam döngüsünü ele almak istiyorum.

Saçlarda Dökülme

Sağlıklı Saçlar 2-6 yıl Arasında Dökülerek Yenilenir
İnsan vücudu sürekli yenilenen hücrelerden oluşmaktadır. Onlardan biride saçlarımız olup, keratin dediğimiz sert ve dayanıklı maddeden meydana gelmektedir. Tırnaklarımızda saçlarımızla aynı madde olan keratinden meydana gelmektedir. Kıl kökünde bulunan hücreler sürekli keratin üreterek kafa derisi dışına itmektedir. Her kıl kökü için bu süreç 2-6 yıl sürmekte olup, bu noktadan sonra dinlenme ve yenilenme sürecine girmektedir. Kıl kökü dökülerek 6 ay içinde yenisi çıkmaktadır. Bu döngü insan hayatında 10-15 defa tekrarlanmaktadır. Saçların %10’luk kısmı bu şekilde sürekli yenilenme içerisindedir. Bu nedenle günlük 80-100 tele kadar saç dökülmesi normal kabul edilmektedir. Sağlıklı saçların yaşam ve yenilenme süreci 2-6 yıl arasında olmaktadır. Ya pe ki sağlıksız saçların yaşam süreci ne kadar? Hemen alt başlıkta bu soruya yanıt verelim.

Sağlıksız Saçlar 3-6 Ay Arasında Dökülerek Yenilenir
Yukarıda belirttiğim yaşam döngüsünün birde sağlıksız saçlarda görülen hali bulunmaktadır. Özellikle genetik (erkek tipi) saç dökülmesi olanlarda kıl köklerinin yaşam döngüsü 2-6 yıl yerine maalesef 3-6 sürmektedir. Yani çıkan kıl kökü 2-6 yıl yaşamak yerine maalesef 3-6 ay yaşayarak yeniden dökülmektedir. Yerine çıkan kıllarda aynı kaderi paylaşarak kısa ömürlü olmaktadır. Bu şekilde saçların ömrü 30-60 yıl yerine 5-10 yıl gibi kısa sürede son bulup, kıl kökleri artık saç üretemez hale gelmektedir. Bunun sonucunda alopesi dediğimiz kellik problemi ortaya çıkmaktadır. Pe ki saçların yaşam döngüsünü kısaltan ve dökülmeye neden olan sorun nedir? Yazının devamında toplumda sık görülen saç dökülmesi nedenlerini ele alacağız.

Saçlar Neden Dökülür?
Sorunu fiziki yönden ele aldığımızda tüm insanlarda aynı olduğu görülür. Evet tüm insanların yaşadığı sorun saç dökülmesidir. Fakat nedenlerini araştırdığınızda işte orada bir ayrışma yaşanmaktadır. Ayrışma cinsiyet, yaş ve kişinin yaşadığı sağlık sorunları ekseninde değişiklik göstermektedir. Demek istediğim dökülme nedenleri her insanda farklı tipte olabilmektedir. Erkekler bu konuda biraz şanslı olup, onlarda dökülme tipi neredeyse tek nedenle olmaktadır. Şimdi dilerseniz toplumda en sık görülen saç dökülmesi nedenleri, belirtileri ve çözüm önerilerine göz atalım.

Genetik (Erkek Tipi Saç Dökülmesi)
Toplumda en sık görülen dökülme tiplerinden olup, erkeklerin %95 kadınların ise yaklaşık %40 gibi bölümünü etkilemektedir. Hem erkekler hem de kadınlarda görüldüğü için erkek tipi, genetik ve ailesel isimlerle anılmaktadır. Erkeklerde kelliğe neden olan dökülme olup, alınacak bilimsel önlemlerle çözümü mümkündür. Yazının devamında genetik dökülmeyi anlamamızı sağlayacak belirtilere göz atalım.

Belirtileri Ergenlik Sonrası Görülmeye Başlar Erkeklerde saç dökülmesi genelde 16-17 yani ergenlik döneminin son bulması ile başlamaktadır. Özellikle anne ya da babasında dökülme ve kellik problemi olan çocuklar dikkatli olmalıdır. Sorun ilk olarak saçta kalite kaybı ile kendini göstermektedir. Saçların görünümünde matlaşma, cansızlaşma, incelme, uzama hızında gerileme gibi dikkat çekici sorunlar göze çarpmaktadır. Bu aşamada bilimsel anlamda önlem almadığınızda artık dökülme safhasına geçecektir.

Dökülme Tepe ve Alın Bölgesinde Yoğunlaşır: Erkek tipi dökülme sadece saçların tepe kısmında gerçekleşir. Kel erkeklere bakarsanız ense ve yanların dökülmediğini görürsünüz. Çünkü ense ve yanlarda bulunan kıl kökleri genetik dökülmeye karşı daha korunaklıdır. Dökülme alın (şakak) bölgesinden geriye ya da tepe (vertex) bölgesinden başlayarak şakaklara doğru seyrelerek ilerlemektedir. Bazen her ikisi aynı anda gerçekleşir. Kadınlarda görülen erkek tipi dökülme biraz daha farklı olup, orta saç çizgisinden sağa ve sola doğru ilerlemektedir.

Sorunun Kaynağı DHT (Dihidrotestosteron) Hormonu: Evet arkadaşlar genetik saç dökülmesinin ana nedeni kısa adı DHT dediğimiz Dihidrotestosteron hormonu ile alakalıdır. Erkeklik hormonu olan Testosteron 5 Alfa Reduktaz Enzimi ile birlikte DHT’ye dönüşmektedir. DHT’nin amacı kıl köklerine zarar vererek önce saçların sağlıksız hale gelmesini sonrasında ise kıl üretimini engelleyerek kelliğe neden olmaktadır. İyide kadınlarda nasıl oluyor diyebilirsiniz. Her insanda erkeklik ve kadınlık hormonu östrojen bulunmaktadır. Tabii ki bu bir denge içerisinde olmaktadır. Kadınlarda östrojen hormonu yanı sıra erkeklik hormonu olan testosteron bulunmaktadır. Çok düşük bir seviyede olması gereken erkeklik hormonu PCOS dediğimiz Polikistik Over Sendromu (Yumurtalıklarda kist) kadınlarda erkeklik hormonunun yüksek olmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde Testosteron ve 5 Alfa Reduktaz Enzimi ile birleşerek DHT’yi oluşturmakta ve kıl köklerine zarar vermektedir.

Çözümü DHT Oluşumunu Önleyici Ya da Baskılayıcı İlaçlarla Mümkün: Genetik dökülme nedenleri ve belirtilerini gördükten sonra şimdide çözümüne dair detayları görelim. Çözüm başlıkta da belirtildiği gibi DHT (Dihidrotestosteron) oluşmasını önleyen ya da onun kıl köklerine zarar vermesini önleyecek ilaçlarla mümkün olmaktadır. Pe ki bu ilaçlar nelerdir ve nasıl etki etmektedir? Hemen bu yöndeki başlığa geçelim.

Finasterid: ilk olarak prostad tedavisine yönelik geliştirilmiş olup, kullananlarda saç dökülmesini önlediği tespit edilince proscar ve propecia markaları ile saç ilacı haline gelmiştir. Etkisi Testosteron’un DHT’ye dönüşmesini önlemektedir. Ciddi yan etkileri olup, özellikle cinsel isteksizliğe neden olduğu bilinmektedir. Birçok cinsel problem yanı sıra erkeklerde meme büyümesi olan jinekomasti yine yan etkilerinden biridir.

Minoxidil: Yine aynı şekilde etkisi tesadüfen fark edilmiş ilaçlardan biri olup, yüksek tansiyon ilacı olarak geliştirilmiştir. Kullanıcılarda saç dökülmesini önlediği ve yeni saç çıkardığı için ilaç piyasadan toplatılmış ve kısa bir zaman sonra bu sefer Rogaine olarak satışa sunulmuştur. Erkekler için %5 kadınlar için %2 Minoxidil içeren formları bulunan Rogaine Türkiye’ye ithalatı olmadığı için sahte ürünlerle çok fazla karşılaşırsınız. Türkiye’de Minoxidil içeren birçok ilaç olup, saç dökülmesini nasıl önlediği halen bile tam olarak tespit edilememiştir. Üzerinde durulan husus kıl köklerine kan taşıyan damarları genişlettiği ve kıl köklerini uyardığı yönündedir.

Procapil: Yukarıda ele aldığımız iki maddenin aksine genetik saç dökülmesinin tedavisine yönelik geliştirilmiş bir maddedir. Sederma Pharma firması tarafından geliştirilmiş olan Procapil 3 aktif maddenin bir arada olduğu kompleks bir maddedir. Etkilerine baktığımızda minoxidil gibi kıl kökünü uyaran ve kan akışını hızlandıran etkisi ile finasteride gibi DHT oluşumunu önlemekte ve oluşan DHT’nin kıl köklerine zarar vermesini önlemektedir. Böylesine başarılı yönlerine ek olarak neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur. Türkiye’de Procapil içeren ürün olarak Hair Pharma firması tarafından geliştirilmiş olan Hair Forte Sprey bulunmaktadır. Erkekler için olan formunda %3 kadınlar için olan formunda ise %2 Procapil içermektedir. Ayrıca içeriğinde yer alan Biotin ile saç kalitesini artırarak saçların uzama hızına olumlu etki etmektedir.

Saçkıran (Alopecia Areata)
Saç dökülmesi nedenlerinde ilk sırada yer alan erkek tipi dökülmeyi detaylı bir şekilde inceledikten sonra şimdi yine sık görülen bir sorun olan saçkıran problemini ele almak istiyorum.  Özellikle gençlerde sık görülen saçkıran tıp dilinde görüldüğü yere göre saçların bir ya da bir bölümünde olması halinde Alopecia Areata kafanın tümünde görülmesi halinde Alopecia Totalis saçlar yanı sıra vücudun her yerinde kılların dökülmesine neden olan türü ise Alopecia Universalis olarak bilinmektedir.

Sorunun Kaynağı Stres, Sıkıntı, Korku ve Endişe: Günlük hayatta çok fazla ciddiye almadığımız stres ve sıkıntı maalesef hayatımızı alt üst edebilmektedir. Aynı şekilde korku, üzüntü ve endişe yine bağışıklık sisteminde hasara neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi güçsüzleştiğinde birçok otoimmün hastalık ortaya çıkmaktadır. Onlardan biride saçkıran olup, bağışıklık sistemi kıl köklerini yabancı madde olarak algılayıp, onları dökmek için sıvı salgılamaktadır. Bu şekilde aniden madeni para büyüklüğünde bir ya da birden fazla noktada dökülmeler görülmektedir. Herhangi bir belirti ve şikayet olmadan ani bir şekilde ortaya çıkan saçkıran insanın daha fazla moralinin bozulmasına neden olur. İşte bu durum sorunu iyice içerisinde çıkılmaz hale getirmektedir.

Rahat Olun, Moral Seviyenizi Yüksek Tutun: Saçkıran geçici dökülmelerden biri olup, öncelikle rahat olmak gerekir. Yoksa en etkili ilacı bile kullansanız bu sorundan kurtulmanız mümkün değildir. Aksine tekrarlama ve yayılma durumu oluşacaktır. Bu nedenle saçkıran dünyanın sonu olmadığını bilmeli ve hayata gülümsemeliyiz. Bu şekilde davrandığınız sürece %30 oranında kendi kendine geçme olasılığı bulunmaktadır.

Saçkıran Tedavisinde SADBE Kullanın: Moral seviyemizi düzelttikten sonra sorunu kısa sürede atlatmak için uygulayabileceğimiz bilimsel ve bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır.  Maddi sorununuz yoksa yani aylık 70-80 TL gibi bir masraf etmenizde sorun yoksa SADBE kullanarak 1-6 ay arasında sorundan kurtulursunuz. Kısa adı SADBE olan (Squarik Asit Di Butil Ester) saçkıran tedavisine yönelik geliştirilmiş 2 farklı etken maddeden biri olup, Avrupa’da sıkça kullanılmasına karşın Türkiye’de geçtiğimiz yıllara kadar doktor reçetesi ile tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanmıştır.  Saç sağlığı alanına önemli çalışmalara imza atan Hair Pharma firması SADBE markası olarak %0,1 ve %1 SADBE Forte markası ile satışa sunmuştur. Kullanıcıların oldukça memnun kaldığı bu ürünü yakından tanımak için aşağıda yer alan videoya göz atmalısınız.

Sarımsak İle Saçkırandan Kurtulabilirsiniz: Bilimsel tedavilere ek olarak bitkisel tedaviside bulunan saçkıran için evinizde kolayca yapabileceğiniz bir uygulama olan sarımsak tedavisine göz atalım. Alopecia areata sonucu dökülen bölgeye sarımsak sürerek cildi tahriş etme ve kan akışında artış sağlayabilirsiniz. Sarımsakla yapılan tedavinin başarı oranı %50 olup, deneyen 100 kişinin sadece 50 tanesinde etkili olmaktadır. Bu nedenle 3 ay kullanın etkisi yoksa devam etmenize gerek yoktur.

Kelliğin Çözümü Var mı?
Alopecia yani kelliğe en sık sebep olan genetik dökülmeyi önerdiğimiz ilaçlarla kısmen önlenebilir. Fakat tam anlamıyla durdurma imkanı yoktur. Tedavinin amacı kelliğin sürecini biraz uzatmaktır. Örnek vermek gerekirse normalde 5-10 yıl içinde tamamen dökülerek kelliğe neden olacak iken bilimsel ilaçları kullanarak süreyi 20-30 yıl uzatmış oluyorsunuz. Bu sürecin sonunda yine kellik problemi ile karşı karşıya kalacağız. Kel kalmamaya karşı yapabileceğimiz başka bir şey bulunmuyor.

Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?

Saçın yaşam döngüsünü ele alırken belli bir süreçte dökülen saçların yeniden çıkacağını gördük, fakat bu süreç sınırsız olmayıp, bir noktadan sonra kıl kökleri ölerek kelliğe neden olmaktadır. Kellik ile karşı karşıya kaldığınızda artık ilaçların yapabileceği çok bir şey kalmayacaktır. Tabii ki 6 ay kullanarak sonucu görmek gerekir diye düşünüyorum. 6 Ay içinde herhangi bir etki etmemesi halinde kullandığınız ilacı bırakmalısınız. Çünkü kıl kökleri öldüğünde artık hiçbir ilaç yeniden saç çıkmasını sağlayamaz.

Çözüm Saç Ekimi İle Mümkün Olur
Evet arkadaşlar kellik probleminin tek çözümü var oda saç ekimi yaptırmaktır. Bunun dışında yapacağınız hiç bir şey yoktur. Boşuna paranızda olmamalısınız. Saç ekimi aynı şekilde uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir uygulama olup, karar vermeden önce mutlaka araştırma yapmalısınız. Sitemizde saç ektirecekler için detaylı bilgilerin yer aldığı yazılar bulunmaktadır.

Sorularınızı Bekliyorum
Saç dökülmesine dair aktaracaklarım bu kadar olup, bu noktadan sonra sizlerden gelen sorulara yanıt vereceğim. Aşağıda yer alan soru ve yorum formundan saç dökülmesi ile ilgili sorularınızı iletebilirsiniz.

241 comments on “Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Mustafa Aydın
Reply

Hocam merhaba ben yaklaşık 5-6 yıldır alın ve tepe bölgesinde dökülme yaşıyorum. Kullandığım şampuan neredeyse kalmadı ama hiç çözüm olmadı ne yapacağımı bilemiyorum.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Mustafa: Anne ya da babanda dökülme ya da kellik sorunu yaşayan var mı?

    Op. Dr. Can İşler Post author
    Reply

    Mustafa: Evet sorunun erkek tipi dediğimiz genetik dökülme olup, çözümüne yönelik Minoxidil, Finasterid ya da Procapil içeren ilaçlar kullanman gerekir. 6 Ay içerisinde beklenen etkiyi göstermemesi halinde kıl kökleri öldüğü anlamına gelir. Çünkü 5-10 yıl içerisinde kıl kökleri ölmektedir. Bu durumda saç ekimi yapmak gerekir.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Şahin: Öncelikle dökülme tipi bilinmesi gerekir. Genetik dökülmede çok etkili olduğu söylenemez. Çünkü sorunun kaynağı DHT hormonu olması nedeniyle bu hormon kontrol altına alınması gerekir.

halime
Reply

Hocam, bende pco görülmekte, yaklasik 8 yıldır surekli sacim dökülüyor.Yaglanma sonra kirilma ve incelme oldu saclarimda.dht hormonuda biraz yüksek cikti. 1 ay Proccar kullandim etki etmedi ne yapmaliyim şimdi?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Halime: Evet Polikistik Over Sendromu olan hastalarda erkek tipi dökülme görülür. Proscar yani Finasterid içeren ilaçlar etkilidir. Ama 1 ay gibi kısa sürede etki etmesi çok mümkün değildir. En az 6 ay devam etmek gerekirdi. Bu arada fazla kilo probleminde varsa zayıflamak gerekir.

Muhammed
Reply

Hocam iyi günler 2 yıl içerisinde ki dökülen saçları geri kazanabilir miyiz? genetik dökülmem var, tedavi olarak finasterid+minox kullanıyorum. açılmam vertex bölgesinde kol kılı kalitesinde saçlar mevcut sanırım fibrozis geçirmemiş saçlarım bunları finasterid ve minox ile normal saç kalınlığına getirebilir miyim? Son olarakta finasterid sakal gelişimini ya da uzamasını olumsuz yönde etkiler mi?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Muhammed: Kıl kökleri ölmemiş tüm saçlar geri kazanılabilir. Finasterid ve Minoxidil içeren ilaçlar evet genetik dökülmeyi önlemek için bilimseldir. Saçın uzama hızını artırmak ve daha kaliteli hale gelmesini sağlamak içinde Biotin kullanmanızı öneririm.

Emre
Reply

Hocam merhaba bende sac dökülme problemi yaşıyorum şuan tamamen değil de seyrekledi seyrek yerleri ektirsem mevcut saçlarımı korumak için hangi ilaç önerirsiniz ki ailemde dökülme yok benden baska birde hedensogur kullanıyorum başka şampuan onerirmisiniz birde saclarimi ne sıklıkla nasıll yıkamalıyım

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Emre: Öncelikle şampuanlarla saç dökülmesini önlemek tek başına yeterli olmaz. Dökülme olan alana evet saç ekimi yapılabilir. Mevcut saçları korumak için öncelikle dermatolojik muayene gerekir. Ona göre çözüm önerilerimiz olur. Alacağımız önlemler işe yaramaması halinde dökülen yerlere tekrar ekim yapılır.

Hacer
Reply

Hocam benim saçlarım da dökülüyor seyrek, gurlestirmek için sarımsak maskesi öneriyorlar bir faydası olur mu

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Hacer: Sarımsak maskesi hiç bir dökülmede etkisi olmaz. İlk yapılması gereken saç dökülmesinin neden olduğunu bulmak gerekir. Bunun için dermatoloji muayenesi ve gerek görülmesi halinde tam kan sayımı taraması gerekir. Dökülme nedeni tespit edilince çözümü kolaydır.

Nurvet Süslü
Reply

Hocam kadınlara da saç ekimi öneriyor musunuz? 47 yaşındayım.erkek tipi dökülme mevcut.bir çok yol denedim ama tekrar çıkmıyor.daha önce saç ekiminin mevcut saçlarıma da zarar verebileceği uzman bir Dr. tarafından söylenmişti .Bu konu hakkında bilgilendirir misiniz?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Nurvet: Kadınlarda saç ekimi sadece sizde de olduğu gibi genetik dökülme olanlarda uygulanabilir. Evet FUE yöntemi ile saç ekimi yapılabilir.

Cengiz
Reply

Hocam merhaba benimde dökülmem var fakat genetik deil ailemde kel olan yok ön kısımlar cok seyreldi minoxil kullanıyordum bıraktım daha cok dökülmeye başladı ekim yaptırmayı düşünüyorum fakat hemen yaptiramayacagim ekim olana kadar tekrar minoxil kullansam mı acaba bir cok ekim yapan yerle görüştüm uzmanlar önermedi kullanmami ekim yaptiracagim zamana kadar nasıl bi tavsiyeniz olur daha cok dökülme yaşamamam icin teşekkür ediyorum simdiden

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Cengiz: Minoxidil kullanman sorunu geçici olarak durdurur. Bırakınca yeniden dökülecektir. Bu nedenle kalıcı çözüm olmayacaktır.

Samet
Reply

Merhaba. İnternette gördüğüm bir ilaç hakkında fikirlerinizi merak ediyorum. İlacın adı : HAIRTEA NEW. Bu ilaç gerçekten faydalı olur mu? Teşekkürler

ayşe hale kökçüoğlu
Reply

merhaba komşumda liken var , şaçları çok kötü döküldü, ne yaptıysa sonuç alamadı . bir öneriniz olabilir mi ? teşekkürler

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  ayşe hale kökçüoğlu: Merhaba. Liken tedavisi bir cildiye uzmanınca tam yapılmadığı sürece, saçlardaki sıkıntı da maalesef geçmeyecek. İyi günler dilerim.

Fatih
Reply

Hocam ben 2005 kasım ayından beyinden ameliyat oldum hastanede kemoterepi aldım saçım dökülmedi hastaneden çıktıktan sonra radyo tereği aldım 1hafta sonra saçım dökülmeye başladı şimdi çalışıyorum yine saçım dökülüyor ne yapmalıyım

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Fatih: Merhaba. Radyoterapiden beri 12 yıl geçmiş sanırım. Şu andaki dökülmenin buna bağlı olduğunu düşünmüyorum. Dökülmeye engel olmak için; PRP ile saç mezoterapisi yaptırın, her gün sigara içmeyin, saçınızı 3 günde bir biotinli şampuanla yıkayın; Xpecia for man, Hairforte gibi ilaç tedavisine başlayın. İyi günler dilerim.

ayhan
Reply

hocam merhabalar 27 yaşındayım son 3 yıldır yoğun saç dökülmesi problemim var. ve saçlarım çok seyreldi saçların çok yağlı proscarın faydası olur mu? nasıl kullanmalıyım ilacı . dökülen saçlar tekrar çıkar mı ? eğer ki çozüm olmazsa saç ekimi düşünüyorum. hocam bi de propecia ve proscardan hangisini önerirsiniz

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  ayhan: Merhaba. Ailenizde kellik problemi varsa, siz de de saç dökülmesi olacaktır. Öncelikle bildiğiniz bir dermatoloji (cildiye) doktoru ile görüşerek şu kan tahlilini yaptırınız. (BU tahlilde tiroid ve erkeklik hormonları, demir, eser elementler, vitaminler, karaciğer enzimleri, alyuvari akyuvar, proteinler bakılsın). Sigarayı kesinlikle içmeyiniz. Biotin içeren Xpecia for man hapını günde 2 adet alınız. Minoxidil spreyi günde 2 kez 5 sıkım ve 3 ayda bir 15 gün ara vererek kullanınız. Propecia çok pahalıdır. Proscarın her bir tabletini, jilet ile beşe bölünüz ve günde 1 adet alınız. Saçınızı biotinli sawpoo şampuanla, hergün değil, 3 günde bir yıkayınız. Saçınızı havlu ile kurutunuz. Fön ve jöle kullanmayınız. Yılda en az 5 kez PRP ile mezoterapi yaptırınız. Tüm bunlara en az 45 yaşınıza kadar devam etmeniz gerekir. Ancak bunlara rağmen maalesef saçlar dökülmeye devam edebilir, çünkü bu uygulamalar ancak %95 oranında saçları korur. Böyle bir durumda, görsel olarak rahatsız olursanız, ilave olarak saç ekimi gerekir. İyi günler dilerim.

cebrail
Reply

Hocam saçı kazıtmanın saça bir faydasi varmi? Yani dökülmeyi yavaşlatip gürleştirirmi?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  cebrail: Merhaba. Saçı kazıtmanın dökülmeye veya gürleşmeye hiçbir faydası yoktur. İyi günler dilerim.

Berfiiinnn
Reply

Hocam ben 19 yaşındayım 4 yıldır saç dökülmesi sorunu yaşıyorum tepe ve yanlarda baya bi seyrelme var üstelik 4 yıl öncesine kadar gayet gürdü saçlarım birçok doktora gittim kan değerlerimde bi sorun çıkmadı sürekli karışım ve biotin yazdılar ama etki etmedi en son ektirmeyi düşünüyorum ama daha yaşım çok erken korkuyorum da sizce ne yapmalıyım

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Berfiiiinnn: Merhaba. Kan değerleriniz normal ise, sanırım sizde genetik saç dökülmesi mevcut. Yapılması gerekenler başlıca şunlardır:Sigara kesinlikle içilmeyecek. Saçlar çok uzun tutulmayacak. Saçlara jöle veya başka kimyasal madde, boya sürülmeyecek. Saçlar, yağlansa bile 3/4 günde bir biotinli, örneğin sawpoo gibi bir şampuanla yıkanacak. Xpecia for man gibi, biotin ve eser element içeren vitamin alınacak. Hairforte sprey, usulüne uygun kullanılacak. PRP ile saç mezoterapisi yapılacak. Tüm bunları dikkatle ve sabırla uygularsanız, saç dökülmeniz gecikir, hatta tamamen durabilir. Ama tüm bunlara rağmen,açık alanlar oluşursa, saç ekimi kaçınılmazdır. Ancak şunu bilin ki,saç ekimi saç dökülmesini engellemez, görsel olarak sizi mutlu eder. İyi günler dilerim. Mesajınızı çok geç gördüm ve cevapladım. Özür dilerim.

Göktu35
Reply

Hocam troid rahatsizlgmdan dolayi sacim dokuluyo hipotroidi var ilac tedavisi goruyom troidlerim dustu biotin hapta kullanyom dahiliye doktorum troidlerin dusunce saclar eskisi gbi olur dedi gecen cildiyeye gittim oda bna folik asit ve çinko düşük dedi ilac verdi kullanyom 3aylık sonra kontrol normale gelirse eski saçlar ne zman geri çıkar askere gitcem korkuyom dahada dökulcek die bu tedavi haricinde ne onerirsiniz 😑😑

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Göktu35: Merhaba. Tiroid hormon düzeylerine baktırmaya ve normal olması için tedaviye devam edin. Xpecia for man de biotin ve diğer eser elementler mevcut. Bu hapı günde 2 adet,hayat boyu kullanabilirsiniz. Bunun dışında saçınızı sawpoo gibi düzgün bir şampuanla saçınızı üç günde bir yıkayın. Hairforte sprey de yerinde bir uygulama olur. PRP tedavisi de yılda iki kez öneririm. Tüm bunların faydası olur ve dökülmeyi durdurur veya geciktirir. Ailenizde kel var ise, bu durumda söylediklerimi çok ciddiye alın. Hayırlı tezkereler dilerim.

Celil çavdar
Reply

Hocam merhaba, ben 24 yaşındayım yaklasik 3-4 senedir saçım yanlardan dokulmeye basladi suan bayagi açıldı yanlar cok yağlanıyor saçlarım, yikamadan ikinci günü edemiyorum cok şekilsiz hal aliyor saçım yağdan, babam ve abimlerimde de ayni sorun var yanlardan keller genetik sanırım. Bunun için birşey yapabilir miyim olmadi ektirmek istiyorum.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Celil Çavdar: Merhabalar. Saç ekimi, saç dökülmesini engellemez. Saç ekiminde; hormon dirençli ve dökülmeyen saç kökleri, bulundukları ense bölgesindeki yoğun ortamdan alınır ve açık veya az yoğun olan bölgelere transfer edilirler. Saçlar dökülüyorsa, hele ailede keller çoksa; mutlaka saçlarınızı korumanız çok önemli. Bu şekilde dökülmeyi geciktirirsiniz. Öncelikle saçlar yağlansa da, üç dört günde bir saçları sawpoo gibi kaliteli bir şampuanla yıkayın, Hairforte sprey kullanın, Xpecia for man tabletten günde iki adet alın. Zaman zaman PRP tedavisi yaptırın. Sigara içmeyin. Saçı çok uzun tutmayın. Kan değerlerinizi kontrol ettirin. (Demir, eser elementler, tiroid hormonları, cinsiyet hormonları). Görüntü sizi çok rahatsız edecek bir hal alırsa, bu durumda saç ekimi için benden randevu alın. İyi günler dilerim.

Name *
Reply

Hocam tepe bölümünde ve yanlarda açılma var ailedede saç dökülmesi var yukarıdaki söylediğiniz ilaçlardan hangisini kullanmamızı önerirsiniz teşekkürler.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Name: Merhabalar. Sigara içmeyin. Saçınızı çok uzun tutmayın, jöle veya benzeri maddeleri saçınıza sürmeyin, kimyasal boyalarla boyamayın. Kan değerlerinizi kontrol ettirin.(Kanda eser elementler, demir, tiroid hormonları, cinsiyet hormonları gibi). Saçları 3/4 günde bir sawpoo gibi kaliteli bir biotinli şampuanla yıkayın; Xpecia tabletten günde iki kez alın, Hairforte sprey kullanın; PRP ile saç mezoterapisi yaptırın. Tüm bunlar saç dökülmesini geciktirir, hatta durdurabilir. Tüm bunlar rağmen dökülme devam ediyorsa; saç ekiminizi planlamak için benden randevu alın. İyi günler dilerim.

ayaz
Reply

Hocam benim sac dokulme problomim var dokulmemesi için minoxil kullaniyorum.yazinizda 5 6 yillik sac ömrünü 25 30 yila cikarir demissiniz.bu gercekten mumkunmu.Bi de bu procapil iceren ilac eczanelerde neden yok hala?tesekkur ederim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Ayaz: Merhaba. Ben söylemiyorum, yapılan araştırmalar söylüyor. Tabi saç dökülmesini geciktiren ve engelleyen başka tedbirler de var. Bunları da uygulamanızda fayda var. Hairforte spreyde procapil mevcut, onu kullanın; çok olumlu sonuçlar alacaksınız. İyi günler dilerim.

kübra
Reply

Merhabalar benimde saç dökülmem çok fazlaydı doktora gittiğimde bana minoxidil %5 erkek saç Tipi dökülmesini yazdı ancak onun çok fazla faydasını göremediğim için bitirmeden bıraktık şuan hâla dökülmeler devam ediyor ve saçımın tepe kısmında sağa doğru açılma var saçlarımın diplerinde de saçlarım seyrek annemde de kellik var sizce benimki de mi öyle genetik çünkü yaptığım hiç bir şey fayda etmedi cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Kübra: Merhaba. Annenizde de olduğu için,muhtemelen sizde de genetik saç dökülmesi var. Öncelikle kan tahlili yaptırın ve kanda, tiroid ve cinsiyet hormonlarına, demir ve eser elementlere baktırın. Problem varsa, onları da tedavi ettirin. Sawpoo şampuan, biotinli Xpecia for woman tablet kullanın, Hairforte spreyin de faydası olur. Saç PRP sini de ihmal etmemek gerekir. Tüm bu uygulamalar, kalan saçların dökülmesini geciktirecektir. Çok açılma olursa, saç ekimi olmanız, sizi mutlu edecektir. İyi günler dilerim.

makbule Karaduman
Reply

Dogumdan sonra saç dokulmelerim oldu. Dökülen saclarim tekrar çıkar mı yoksa bir uzmandsn yardım almalı miyim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Makbule: Merhabalar. Hamilelik sonrası saç dökülmeleri oluyor, çünkü doğum sonrası vücudunuzdaki hormon dengesinin yeniden düzelmesi zaman alıyor. Hormonlar normale gelince, dökülmeler azalıyor ve sizi artık mutsuz etmiyor. Siz yine de bir kan tahlili yaptırınız; demir azalmasına bağlı kansızlık ver mı, tiroid ve cinsiyet hormonların düzeyi nedir, eser elementler yerinde mi? Süreci hızlandırmak için, biotinli hap (örneğin Xpecia for woman), sawpoo şampuan, hairforte sprey kullanın. PRP tedavisi de çok iyi gelir.

  togrul
  Reply

  merhaba hocam. bendede dokulme var ailemde babamda kel. benim kafamin her tarafinda dokuluyor ne yapa bilirim elimle sacimi hafifce kopardigimda elieme geliyor teller

   Op. Dr. Can İşler Post author
   Reply

   Merhaba: Minoxidil,propecia ve biotin kullanın. Sık saçınızı yıkamayın, sigara içmeyin. Kan tahilili yaptırın. (demir eksikliği, tiroid hormonları vs baktırın)

Mahomet
Reply

Hocam 5 yıldır erkek tipi saç dökülme problemi yaşıyorum. Dermatologa gittim. Bu saçlar gidecek ancak gidişini geciktirebilirsin dedi. Bana minoxil forte yazdı. İnternette araştırınca yan etkileri olduğu, DHT yi kontrol eden bir madde olmadığı için pek etkili olmadığı söyleniyor. Procapil diger maddelerden daha mı etkili?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Mahomet: Merhaba. Minoxidil, propecia ve biotin, genetik saç dökülmelerini geciktiren veya engelleyen; bilimselliği kanıtlanmış 3 maddedir. Bunların hepsinin birden kullanılması, genetik saç dökülmesine karşı kişiyi %97 oranında korur. Bu nedenle biri diğerinden daha etkili demek doğru değildir. Üçünü birden kullanmanız daha doğru olandır. İlaveten PRP de yaptırabilirsiniz. İyi günler

Oğuz
Reply

Hocam merhaba 24 yaşındayım ve sıkıntılı zamanlar geçirdim tepe bölgem de hafif seyreklik oldu ama diğer taraflar baya gür ve dr gittiğim de gözeneklerin açık hala vitamin eksikliği olduğunu söyledi zinco diye bir hap verdi ve beslenmeyi düzeltmemi söyledi. Ailem de sac dökülmesi yok. Yaptıgım takdirde seyreklik azalır mı ? Tekrardan çıkar mk yada dökülme azalır mı

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Oğuz: Merhaba aile bireylerinde dökülme ya da kellik olmaması genetik riski azaltıyor. Evet doktorunda belirttiği gibi vitamin eksikliğine bağlı olabilir. Doktorun önerdiği ilaçları 3 ay düzenli kullanarak tekrar bir değerlendirme yapalım.

Gökhan Demirci
Reply

Hocam merhabalar minoxidil procapil gibi ürünleri kullanmayı bıraktıktan sonra eskiden mevcut olan saçıda döktüğü söyleniyor,başlamak isteyenlerin kafasındaki en büyük soru işaretinin bu olduğunu düşünüyorum. Bu konuyla ilgili bilgi verebilirsiniz memnun olurum.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Gökhan Demirci: Merhaba, bu ilaçları kullanmayı bıraktığınız zaman, mevcut saçlar dökülmüyor. Bu ilaçlar kullandığınız sürece dökülmesi geciken ve durdurulan saçlar; ilacı kullanmayı kestiğiniz için, etki ortadan kalktığından dökülüyor. bence kullanmaya başlayınız. İyi günler dilerim.

   Gökhan
   Reply

   Hocam böylesine bilgi kirliliği varken kısa süre içinde aydınlatmanız çok hoş son olarak bu ürünleri uzun süreli kullanımda saçlı deride tahriş vb. yan etkiler yaşadığını söyleyen çok insan var sizce durum nedir.Ayrıca procapil içeren Byopecia Trichos Lotion isimli ürünü kullanacağım ürün hakkında bilginiz var mı ? Teşekkür ederim.

    Op. Dr. Can İşler Post author
    Reply

    Gökhan: Merhaba; ürünleri usulünce, kullanım bilgilerine göre tatbik ederseniz, bu tür problemlerle karşılaşmazsınız. Bahsettiğiniz ürünü tanımıyorum, ancak Hairforte spreyi kullanan hastalarımdan çok olumlu yanıtlar alıyorum. İyi günler dilerim.

Kuşçu
Reply

Ben iki yıllık çalışma sonucu bitkisel yollar ile kepeklenme egzama saç dökülmesi ve dökülen saçlarımı geri kazandım watsap 05466990086

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Kuşçu: Merhaba. Egzema nedeniyle dökülen saçlar, uygun tedaviyle geri kazanılır. Sizi tebrik ederim. İyi günler dilerim.

  Kadir
  Reply

  Kuşçu arkadaşımızın numaradı değişimiş yeni bir numarası varsa bize yardımcı olabilir

Muhammed
Reply

Merhaba hocam ben 15 yaşındayım ve saçlarım dökülmemesi için doktora gittim onlar bana dökülmemesi için saçını vitaminle beşliden dediler ve senede iki kez gel dediler bu sonsuza kadar sürcekmi yoksa sürmeyecekmi birde bi şey sorcam ben bu ilaçları doktorların yaptıkları işe yaramadığı zaman mı verecekler

  Muhammed
  Reply

  Hocam bir de benim saç dökülmem genetik bu yüzden procabil kullanıyorum saç bi de hızlı uzatıyormuş saçım ne kadar uzar çünkü aşırı uzamasını istemem

   Op. Dr. Can İşler Post author
   Reply

   Muhammed:Merhaba, procapili rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aşırı uzama yapmaz, genetik saç dökülmesini engeller. İyi günler dilerim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Muhammed: Saçını vitaminle beşliden ne demek anlamadım? Genetik saç dökülmesine karşı PRP uygulatın, sigara içmeyin, saçınızı üç günde bir biotinli şampuanla yıkayın. Bir de Xpecia for man tabletten günde 2 adet alın. Saç dökülmesine karşı tedavi ömür boyudur. İyi günler dilerim.

Baser
Reply

Merhaba hocam 7 yasindaki oglumun yaklasik iki yildir sackirani var. Cesitli tedavi sekilleri uygulattik. Ilk dokulen yerler geldi fakat halen belli sekilde var sackiran. Simdi sadbe de kullanmistik. Hollandada olmadigi icin ailem tatile gittikce siparis edebildik. Gecen sene 0,1 kullandik ve bu sene 1,0 yapalim dedim ama surdugum bazi yerlerde acilma oldu. Bu neden olmustur ki merak ettim. Acilma derken yani yeni sac gelmis olan bolgede kenardan kenardan dokuldu. Biotinli sampuan da kullaniyoruz. Yalniz hocam nasil bir hastalikmis bu herkese bol sabir diliyorum. Hemen 1 ayda gececek birsey degil arkadaslar stressden uzan ve sabirli olun insaallah hepiniz atlatirsiniz.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Baser: Merhaba, bu hastalığın tedavisinde sabır çok önemli maalesef. Siz yine 0,1 kullanın. İyi günler dilerim.

Fatih arıcı
Reply

Genetik dökülme var hocam saçlarımda seyreldi bayağı biotin kullansam sadece birde şampuan olarak vich dercos kullanıyorum sizce işe yarar mı

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Fatih Arıcı: Merhaba; Xpecia for man, Minoxidil sprey, biotinli şampuan; PRP tedavisi, sigara içmemek, hergün saçı yıkamamak, kan tahlili (demir, hormon, eser element, tiroid seviyesi). Yapılacaklar başlıca bunlar. İyi günler dilerim.

Elif
Reply

Merhabalar saç dökülme ve incelme sorunum var saclarim çıkıyor fakat onlarda dökülüyor önlerde açılmalar oldu bunun tedavisi mevcut mudur

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Elif: Merhabalar. Önce kan tahlili yaptırın. Demir eksikliğine bağlı kansızlık var mı, eser element düzeyleri, tiroid hormonları, cinsiyet hormonları düzeyleri nasıl, tüm bunları kontrol ettirin. Problem varsa tedavisini olun. Saçı her gün yıkamayın, 3 günde bir biotinli bir şampuanla yıkayın. Xpecia for woman ı günde iki kez alın. Hairforte sprey kullanın, PRP ile mezoterapi yaptırın. Sigara içmeyin. Boya, permalarla saçınıza zarar vermeyin. Tüm bunlara rağmen belli bölgelerde açılma olursa, saç ekimi gerekir. İyi günler dilerim.

Kadir
Reply

Hocam 16 yaşındayım bizim ailede kellik genetik. Son günlerde stresli günler geçirdim. Daha önce hiç saçım dökülmezdi ama günde ortalama 20 25 tel saçım dökülmeye başladı. Kel olacağım diye çok korkuyorum. Ne yapmalıyım. Ve çörek otu yağı nın bi faydası varmıdır saç dökulmesine SAYGILARIMLA

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Kadir: Merhaba. Günde 100 adet saç telinin düşmesi normaldir. Bunlar ömrünü tamamlamış saç telleridir. Saç Köklerinden yeni saçlar gelir. Seyrelme var ise, saçlar dökülüyor demektir. Saç dökülmesini yavaşlatan başlıca uygulamalar: PRP tedavisi; biotinli Xpecia for man hapı, Hairforte sprey,Shawpoo şampuan ile saçları 3 günde bir yıkamak, saçı çok uzatmamak, fönle kurutmamak, sigara içmemek; kansızlık veya hormon dengesinde bozukluk varsa tedavisini olmak. Çörek otu yağının yağının bir faydası olacağını zannetmiyorum. Dilerseniz deneyin, zararı da yoktur. İyi akşamlar dilerim.

Mert
Reply

Bende de sacin kenarlarinda acilmalar dokulme cok fazlaydi doktora gittim revigen sampuani verdi sampuan sayesinde dokulme durdu birde sprey vermisti acilan yerlere sikmam icin spreyi 6 ay kullanacakmisim sizce dokulen yerde cikarmi tekrardan yasim 17

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Mert: Merhabalar, Sawpoo şampuanla da çok olumlu sonuçlar alıyorum. Biotin içeren örneğin Xpecia tablet kullanın. Ayrıca Hair forte sprey de çok iyi, kullanın. Bunlarla, hem kalan saçları korur, hem de dökülen saçların köklerini tazelersiniz. Ailenizde, baba, dayı, amcada saç dökülme ve kellik şikayeti varsa, sizde de aynı problem olabilir. Bu nedenle şimdiden önlemlerinizi alınız. İyi günler

emel
Reply

Merhaba erkek tipi saç dökülmesi var 3 yıl menoksidil% 5 kullandım vitamin aldim evet tüylenme oldu var olanlarda döküldü 4 aydir kullanmiyorum yani suan eski halime geri döndüm eskisi gitti yenisi geldi diyebilirim ince telli gucsüz sacim açıklık cok fazla kelim resmen doktorum bundan fazlasını yapamayaçağını soylemisti siz ne onerirsiniz teşekkürler

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Emel: Merhabalar. Kalan saçları korumak için Hairforte sprey kullanın: Xpecia for woman dan günde iki adet alın. Sawpoo şampuan ile saçlarınızı üç dört günde bir yıkayın. Tüm bunlar kalan saçlarınızı korumak için. Ancak şu anda kel görünüm var ise, yapılacak tek şey, o bölgelere saç ekimidir. canisler@hotmail.com a 5 yönden resim gönderebilirsiniz. İyi günler dilerim.

yusuf
Reply

Merhaba Hocam benim ailede genetik dökülme var sadece amcalarda var dayılar da yok genetik sayılmaz ama genetik deniliyor. 3 veya 4 sene de seyreldi saçım 19 yaşındayım (sigara alkol vs.kullanmıyorum). Bu arada uzun saç sevdiğimden ve seyrelme görünmemesi için sac uzatiyorum. Hiçbir ilaç kullanmadm şuana kadar saç için.
Dökülmeyi durdurabilecek ve sac köklerimi tekrar kazanabileceğim ilaç önerebilir misinz?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Yusuf: Merhaba. Ailenizde olduğu için sizde de genetik dökülme var. İllaki iki tarafta da saç dökülmesi olması gerekmez. Unutmayın, genlerinizin yarısı anneden, yarısı babadan geliyor. Demek ki genetik dökülme size babadan geçmiş. Yapılabilecek olan, bu dökülmeyi yavaşlatabilmektir. Bunun için yapılabilecekler şunlardır: Sigara içmeyiniz, saçınızı 3 günde bir kez biotinli bir şampuanla (ben sawpoo şampuanı öneriyorum) yıkayın. Saç fönü kesinlikle kullanmayın. Saçınızı kesinlikle çok uzun tutmayın. Xpecia for man gibi biotinli hapı ömür boyu kullanın. Hairforte spreyi kullanın. Tiroid hormonlarına ve erkeklik hormonlarına baktırın, kansızlığınız varsa bunu tedavi ettirin. Yılda 3/4 kez PRP tedavisi yaptırın.Tüm bunlar dökülmeyi yavaşlatacaktır. Ancak bunlara rağmen dökülme olursa, o zaman saç ekimi uygulanacaktır; çünkü dökülen saçlar artık geri kazanılmaz. İyi akşamlar

İsmail
Reply

Merhaba hocam 2 3 senede saçımda seyrelme oldu amcamlarımın biri hariç diğerlerinde kellik mevcut ve babamda kellik var dayılarda yok bn dökülme yaşamak istemiyorum. Hiçbir ilaç kullanmıyorm kullanmadm ama fon kullanıyorm ayrıca yağlanma mevcut saçımda hergün şampuanla yıkayıp fon çekiyorm.
Saç köklerimi tekrar kazanabilir miym seyrelme var seyrelmeyi kapatmak için ve dökülmeyi durdurabilir miym ? Yardımcı olursanz sevinirm…

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  İsmail: Merhaba. Ailenizde olduğu için sizde de genetik dökülme var. Yapılacak bu dökülmeyi yavaşlatabilmek. Bunun için yapılabilecekler: Sigara içmeyin, saçınızı yağlanmada olsa 3 günde bir kez biotinli bir şampuanla (shawpoo şampuan öneririm) yıkayın. Fön kesinlikle kullanmayın. Saçınızı çok uzun tutmayın. Xpecia for man gibi biotinli bir hapı hayat boyu kullanın. Hairforte sprey kullanın. Tiroid hormonlarına ve erkeklik hormonlarına baktırın, kansızlık varsa tedavi ettirin. Zaman zaman PRP tedavisi yaptırın.Tüm bunlar dökülmeyi yavaşlatacaktır. Ancak bunlara rağmen dökülme olursa, o zaman saç ekimi uygulanacaktır. İyi akşamlar

Tuzlukçu
Reply

Hocam saç ektirsek ekilen saçlarda sonradan dökülmeyecekmi sonuçta hormon dan oluyo bide kafamızın yanlarından arkasından greft aldırıp tepemize ekseler olmazmı yine dökülürmü zaten ben yanları kısa üstü uzun yapıp dikiyorum.Bekarım

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Tuzlukçu: Merhabalar. Saç dökülmesinin en büyük nedeni erkeklik hormonu testosteron ve diğer metabolitleridir. Ancak bu hormon, ensede iki kulak arası bölgedeki saç köklerini etkileyemiyor ve bu bölgedeki saçlar dökülmüyor. Biz saç ekiminde, hormondan etkilenmeyen bu bölgedeki saç köklerinden yararlanıyoruz. Kafanın yanlarındaki saç kökleri ileride hormondan etkilenip dökülebileceğinden dolayı, bu kökleri saç ekiminde kullanmıyoruz. İyi günler dilerim.

Jackjons
Reply

Benim hayvan gibi saçım dökülüyo hep tepe ve önde dökülüyo şöyle yanlar ve arkalar dökülse hem şekil oluruz hem kellik sorun olmaz nalet olsun saçlarım.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Jackjons: Merhaba. Kellik bazı kişilere çok yakışıyor. Uzun olan saçları da keserek,daha güzel bir görüntü de elde edebilirsiniz. Kafa yapınız da simetrikse, gayet estetik bir görünümünüz olur. Çok üzülmeyin, sağlık olsun.

Anıl
Reply

Hocam Selamün aleyküm 16 yaşında lise 3 öğrencisiyim ailede kellik var babamda ve diğer iki amcam da var.Babam diyoki büyüyünce seninde saçların dökülcek diyo bi beni çok üzüyo saçlarım dökülürbe naparım ben hayata küserim nolur yardım edin.önlerde hafiften seyrelme var bide hergün dökülüyo napmam gerek.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Anıl: Aleyküm Selam Anıl Kardeşim. Saçlarını koruman çok önemli. Yapacakların: Saçını 3 günde bir biotinli şampuanla yıka, jöle saçlarına sürme, sigara içme, biotinli haplardan günde bir adet al, saçını çok uzatma, çok fönleme. Saç PRP tedavisi yaptırabilirsin. İyi günler dilerim.

   Anıl
   Reply

   Teşekkür ederik doktor bey,zaten ömrüm boyunca saçıka hiç bişey sürmem dökülür diye örneğin saç dondurucu.
   Peki neden saçımı fazla uzun tutmim uzun saçı seviyorum ama şian fazla uzun değil.

    Op. Dr. Can İşler Post author
    Reply

    Anıl: Merhaba, uzun saçların bakımı zor oluyor, saç kökleri yoğun hava almıyor. Uzun saçları, daha sık aralıklarla yıkamak gerekiyor; bu da saç kökleri için çok istenilen bir durum değil. Saç dökülmeye meyilli olan saçlar çok ince oluyor, bu nedenle bu türdeki uzun saçlar görsel olarak çok estetik durmuyor. Tüm bu nedenlerle saçlarınızı çok uzun tutmayınız.

     Anıl

     Doktor bey tekrardan Merhaba bi sorunus daha var,saçımda çok kepek var ,çkok kepek olduğu içinsi saçım dökülüyor.
     Napmam gerek ne şampuan önerirsiniz kulannandığım şampuan bioksin

     Op. Dr. Can İşler Post author

     Anıl: Merhaba, öncelikle bir dermatoloji, yani cildiye doktoruna kepeklenme için muayene olunuz. Kepeklenmenin nedeni, başka bir cilt hastalığı olabilir. Sadece kepeklenme saçları dökmez, altında yatan başka bir neden olabilir. Saç dökülmesine karşı biotinli sawpoo şampuanı önerebilirim. İyi günler dilerim.

EMRE
Reply

Hocam 19 yaşıma girdim ailemde kellik yok saçlarım seyrek deyil ama çok dökülüyo 100 telden fazla gibi bide üniversiteye hazırlık yaptığım için stresten olabilirmi ? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Emre: Merhaba, günde 100 adet saç teli, kırıldığı için normal olarak dökülebilir. Seyrelme yoksa korkmayınız. Stress de saçları dökebilir. Sigara içmeyin, 2/3 günde bir saçları yıkayın. Biotinli şampuanla saçları yıkayın. Saç jölesi sürmeyin. Kansızlık, tiroid hormon bozukuluğu gibi hastalıklarınız varsa, bunları tedavi ettirin. İyi günler dilerim.

Zehra
Reply

Merhaba
Kulak arkalari yogunlukta olmak üzere taç bölgesinde geriye dogru 4 yıldır dökülme var.Kortizonlu igne dahil bir cok tedavi denedim.Saçların geri dönüşü mümkünmüdür ne önerirsiniz? Tesekkürler.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Zehra: Merhaba Zehra hanımefendi. Tabi dökülmenin nedenine bağlı bu. Aşırı gerilmeye bağlı ise, bu gerilme geçerse, yani saçınızı gergin toplamazsanız, saçlar geriye gelir. Neden lokalize dökülme oldu? Resim gönderebilseniz daha yardımıcı olabilirim size. canisler@hotmail.coma resim gönderebilirsiniz. İyi günler dilerim.

Alperen
Reply

Hocam merhaba. Ben 17 yaşındayım. Bu yıl nisan ayından beri saçlarımın ciddi oranda incelip kalitesiz olmaya başladığını ve ciddi seyreklik olduğunu gözlemledim. Doktora gittim gerekli kan tetkiklerini yaptı sorun çıkmadı ve genetik olduğunu söyledi minoxcil forte%5 sprey verdi sizce kullanmalımıyım

  Alperen
  Reply

  Yoksa özel bir hastanede iyi bir dermatologa muayene olup hap desteği almak konusunda görüşmelimiyim

   Op. Dr. Can İşler Post author
   Reply

   Alperen: Merhaba. Biotin ve saç için gerekli birçok eser elementleri içeren Xpecia for man tabletten günde iki adet alın. Minoxidil yerine Hairforte sprey kullanın. Belli dönemlerde PRP ile mezoterapi olun. Sigara içmeyin. Sawpoo şampuan ile saçınızı üç günde bir yıkayın.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Alperen: Merhaba. Size biraz önce yazdığım gibi uygulamaları yapınız. Biotin ve saç kökleri için gereken birçok eser elementleri içeren Xpecia for man tabletten günde iki adet alınız. Minoxidil yerine Hairforte sprey kullanmanız daha iyi olabilir. Belli dönemlerde P.R.P ile saç mezoterapisi olunuz. Sigara içmeyiniz. Sawpoo şampuan ile saçınızı üç, dört günde bir kez yıkayınız.

Yusuf
Reply

Merhaba hocam
19 yaşımdayım saçımda bayaa dökülme olmuş ve günde yaklaşık 80-90 kıl dökülüyor.
2 sene de döküldü saçım.
Hergün başımı yıkıyorum yağlandığından dolayı ve sonrasında fon çekiyorum.
Saçım uzun burnuma kadr yetişiyor uzunluğu, tepeden ışık tutturulduğunda iç kısmı görünüyor.
Sigara senede 2 veya 10 keyfi olarak içiyorum onun harici malko veya alkol feln kullanmıyorm.
Babamın en üst kısmında kafa tepesinde yaklaşık 1000 2500 saç var tahminime göre ve evlendikten 5 6 sene sonra dökülme olmuş.
Saç köklerim ölmüşmüdür tekrar saçımı kazanabilir miym??
Saç kökleri ölüp ölmediğini veya ne olursa saç kökü ölür. (Arkadaşımn sorusu?)

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Yusuf: Günde 100 saç teli dökülebilir. Bu normal bir durumdur. Saçınızı her gün değil, 3 günde bir biotinli bir şampuanla yıkayın. Fön veye jöle kullanmayın. Uzun saçın bakımı zordur, fazla uzatmayın. Önce kan tahlili ile kandaki demir, eser elementler, tiroid ve erkeklik hormonlarına baktırın ve bir sorun varsa tedavisini olun. Babada da aynı sorun varsa, sizin de saçlar dökülecek gibi . Dökülmeyi geciktirmek için, Xpecia for man, biotinli bir hap, minoxidil sprey kullanın. PRP ile yılda 4kez saç mezoterapisi yaptırın. Saç çıkmaz ise , kökü ölmüş demektir. Saç kökü ölmesinin en büyük nedeni, genetik olarak testesteron hormonudur. İyi akşamlar dilerim.

Yusuf
Reply

Bu arada hocam saç kökleri kanlaştığından tekrardan saç çıkıyormuş diye duydum doğrumu😕

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Yusuf: Merhaba, saç kökleri tamamen öldükten sonra, artık canlılığını yitirir. Bu aşamadan sonra köklere kan gelse de artık saç çıkmaz maalesef. İyi günler dilerim.

Muhammed
Reply

Merhaba hocam benimde şu son 3 ayda saç dökülmem fazlalaştı ve doktora gittiğimde bana kepekten dolayı çıkığını ve başka sorunun olmadığını söledi ama benim ailemde genetik dökülme var ve doktor ilaç önerdi 2 doktorla konuştum ve biri vitamin saç losyonu L’rouge kepek önleyici şampuan verdi diğeri ise kan tahlilinde bişe çıkmadığını ve yalan sölediğimi söledi ilaç olarakta evocapil saç spreyi ve hapı önerdi sizce faydalı olur mu hocam cevabınızı bekliyorum

Muhammed
Reply

Hocam ben hastaneye gittim 2 doktora göründüm biri bana saçında kepek var kepekten dolayı dökülüyor dedi diğeri ise hiçbir şeyin yok dedi ve biri vitamin saç losyonu L’rouge diye bir şampuan verdi diğeri ise evocapil saç spreyi ve evocapil hapı verdi ama ben pek kulak asmadım çünkü bizim baba anne tarafında kellik var sizce şimdi ne yapmalıyım kafamın ön kısmında biraz açılmalar oldu ve kafamı kazıttım bir yararı olmadı

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Muhammed: Merhaba. Öncelikle geç cevap yazabildiğim için özür dilerim. Seboreik dermatit denilen ve aşırı kepeklenme ile kendini belli eden bu durumu tedavi ettirin. Saçı kazıtmanın, dökülmeyi engelleyici bir durumu yoktur. Saç dökülmesini engellemeden önce öncelikle şu kan tahlilini de yaptırın.(Fe, D vitamini, C vitamini, eser elementler, tiroid hormonu, sex hormonları). Bunlarla ilgili herhangi bir problem varsa, mutlaka tedavisini yaptırın. Bunu dışında, saçınızı 3 günde bir biotinli bir şampuanla yıkayın. Xpecia for man gibi biotinli bir hapı, günde 2 kez ömür boyu kullanın; minoxidil for man spreyini günde 2 kez 5 sıkım şeklinde kullanın (en az 2 yıl, 3 ayda bir 15 gün ara vererek). Saç köklerine yılda 4/5 kez PRP ile mezoterapi yaptırın. Sigara içmeyin. Jöle ve fön kullanmayın. Tüm bu tedavi ve yöntemler, saçların dökülmesini durdurur veya azaltır. Tüm bunlara rağmen saçlar yine de dökülürse, size saç ekimi gereklidir. İyi günler dilerim.

onur
Reply

Merhaba hocam 17 yaşındayım yaklaşık 3 aydır saçlarım da dökülme var eskiden saçımi elime attigimda sac gelmiyordu şimdi her attigimda bi kaç tel geliyor saçlarım da açılma fazla yok ne yapmaliyim

onur
Reply

Merhaba hocam 17 yaşındayım yaklaşık 3 aydır saçlarım da dökülme var eskiden saçımi elime attigimda sac gelmiyordu şimdi her attigimda bi kaç tel geliyor saçlarım da açılma fazla yok ne yapmaliyim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Onur: Merhaba. Öncelikle geç cevap yazabildiğim için çok özür dilerim. Günde 100-150 saç telinin kırılıp ele gelmesi normaldir. Öncelikle şu kan tahlilini de yaptırınız (Fe, D vitamini, C vitamini, eser elementler, tiroid hormonu,sex hormonları). Bunlarla ilgili herhangi bir problem varsa, mutlaka tedavi ettirin. Bunu dışında saçınızı 3 günde bir biotinli bir şampuanla yıkayınız. Xpecia for man gibi biotinli hapı günde 2 kez ömür boyu kullanınız ; minoxidil for man spreyi günde 2 kez 5 sıkım kullanınız(en az 2 yıl, 3 ayda bir 15 gün ara vererek). Saçlara yılda 4/5 kez PRP ile mezoterapi yaptırınız. Sigara içmeyiniz. Jöle ve fön kullanmayınız. Tüm bunlar, saçların dökülmesini durdurur veya azaltır. Tüm bunlara rağmen saçlar yine dökülürse, size saç ekimi gereklidir. İyi günler dilerim.

Sema Özden
Reply

Hocam.71yaşındayım 17sene önce zehirli guatr geçirdim. Ameliyat oldum.yarısı alındı ilaç kullanmıyorumdermatologa gittim bir eksiklik çıkmadı önden saçlarım iyice döküldü çaresizim ne yapabilirim lütfen selamlar

Sema Özden
Reply

Hocam.71yaşındayım 17sene önce zehirli guatr geçirdim. Ameliyat oldum.yarısı alındı ilaç kullanmıyorumdermatologa gittim bir eksiklik çıkmadı önden saçlarım iyice döküldü çaresizim ne yapabilirim lütfen selamlar ilk kez yazıyorum

Semiha Özden
Reply

Merhaba dr bey ben17sene önce zehirli guatrdan ameliyat oldum bu zamana kadar başın ön tarafında çok az saç kaldı çaresizim bana yardım edin lütfen selamlar

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Semiha Özden: Merhaba. Geç cevap yazdığım için özür dilerim. Öncelikle şu kan tahlilini tekrar yaptırın (Fe, eser elementler, tiroid hormonu,sex hormonları). Bunlarla ilgili problem varsa, mutlaka tedavi ettirin. Tiroid hormonunun da kontrol altına alınması gerekir. Saçınızı 3 günde bir içinde biotin olan bir şampuanla yıkayın. Xpecia for woman gibi biotinli hapı günde 2 kez kullanın (ömür boyu); minoxidil for woman sprey günde 2 kez 5 sıkım kullanın(en az 2 yıl). Saçlara yılda en az 4/5 kez PRP ile mezoterapi yaptırın. Sigara içmeyin. Jöle, fön, saç boyası kullanmayın. Tüm bunlar, saçların dökülmesini durdurur veya azaltır. Tüm bunlara rağmen saçlar yine dökülürse, saç ekiminiz gereklidir. İyi günler dilerim.

Burak
Reply

Hocam benim saçlarım hayatınızda gorebilceginiz en ince telli saçtır emin olun . Ve özellikle son zamanlarda sık sık saç tellerimi görüyorum yastigimda masamda fln konuyu ben mi buyutuyorum bilmiyorum. Bu arada bilginiz olsun babamda tepe bölgesinde kellik yaşadı 4 sene önce saç ektirdi.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Burak: Merhaba. Geç cevap yazdığım için özür dilerim. Günde 100 saç telinin kırılıp dökülmesi normaldir. Önce şu kan tahlilini de yaptırın (Fe, eser elementler, tiroid hormonu,sex hormonları). Bunlarla ilgili problem varsa, mutlaka tedavi ettirin. Saçınızı 3 günde bir biotinli bir şampuanla yıkayın. Xpecia for woman gibi biotinli hapı günde 2 kez kullanın (ömür boyu); minoxidil for woman sprey günde 2 kez 5 sıkım kullanın(en az 2 yıl). Saçlara yılda 4/5 kez PRP ile mezoterapi yaptırın. Sigara içmeyin. Jöle ve fön kullanmayın. Tüm bunlar, saçların dökülmesini durdurur veya azaltır. Tüm bunlara rağmen saçlar yine dökülürse, saç ekimi gereklidir. İyi günler dilerim.

   Op. Dr. Can İşler Post author
   Reply

   Burak: Pardon Burak bey: Xpecia for man ve minoxidil for man olacak ilaçlarınız.

Emir
Reply

Hocam merhaba babam kel amcalarım falan hepsi kel , anne tarafında kellik mevcut değil ben 16 yaşındayım saç dökülmesi sayılır mı bilemem ama sadece benim gördüğüm 30-40 tel dökülüyor , bende kansızlık da mevcut ve stresliyim son zamanlarda ilerde durum ne olabilir , teşekkür ederim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Emir: Merhaba. Günde 150 saç teli dökülebilir, bu durum normaldir. Siz de genetik geçiş olduğu için, saçınızın dökülme şansı çok yüksek. Dökülmenin nedeni testesteron hormonu olduğu için, ilerki yıllarda bu hormonun artması sonucu, sizde de dökülme başlayabilir. Saç dökülmesini engellemek için yapılacaklar: Kansızlığınızı mutlaka tedavi ettirin, diğer kan değerlerine baktırın. (Erkeklik ve tiroid hormonları, demir,eser elementler gibi) sigara içmemek, Xpecia gibi biotinli hap, minoksidil sprey kullanın,saçları 3 günde bir biotinli bir şampuanla yıkayın, yılda en az iki kez PRP tedavisi olun, fön ve jöle kullanmayın, İyi akşamlar dilerim.

ibrahim
Reply

hocam benimde bab tarafı erkekler hepsi kel benimde saclar seyreldi ve alından ciddi acılma basladı.ne yapmam gerekir.muayene içinde gelebilirim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  İbrahim: Merhaba. İstanbul da iseniz muayene için 0212 240 22 15 den randevu alınız lütfen.Gelin, bir görelim. İyi akşamlar.

Ömer Kamçı
Reply

Merhaba benim yasim 18 sacim bana gore normalinden fazla dokuluyor fön de kullaniyorum elimi her sacima attigimda 7. 8 civari sac teli dokuluyor ne yapmaliyim tedavi varmi dogal bitkisel ilaclar kullansam gecermi

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Ömer Kamçı: Merhaba. Günde 100 saç teli dökülebilir. Saç dökülmesinin en büyük nedeni genetiktir, yani ırsidir. Engellemek için yapılacaklar: Kan tahlili ile kandaki erkeklik ve tiroid hormonları, demir,eser elementler değerlerine baktırmak; sigara içmemek, fön ve jöle kullanmamak, saçları 3 günde bir biotinli şampuanla yıkamak, bioitin hapı, minoksidil sprey kullanmak, yılda en az iki kez PRP tedavisi olmak. İyi akşamlar dilerim.

Zuhal
Reply

Merhabalar hocam benimde yaklaşık 7 yıldr daçlarım dökülüyo hipotroidim var düzenli kontrol yaptrmama rağmen inişli çıkışlı THS değerim biçok şampuan kullandm hiç bi faydasını görmefim ağızdan ara ara biotin selenyum çinko magnezyum alıyorum biraz hacim kazanıyo sonra tekrar dökülme başlıyo kerozan tablet kullandm 3 ay biraz faydasını gördüm aynı zamanda tansiyon ve astm hastasıyım

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Zuhal: Merhaba. Önce şu kan tahlilini de yaptırın (Fe, Zn Mg gibi eser elementler,sex hormonları). Bunlarla ilgili problem varsa mutlaka tedavi ettirin. Hipotiroidiyi mutlaka kontrol altına almanız gerekir. Saçınızı 2/3 günde bir biotinli bir şampuanla yıkayın. Xpecia for woman gibi biotinli hapı günde 2 kez kullanın (hayat boyu); minoxidil for woman sprey günde 2 kez 5 sıkım kullanın (3 ayda bir 15 gün ara vererek en az 2 yıl). Saçlara yılda 4/5 kez PRP ile mezoterapi yaptırın. Tüm bunlar, saçların dökülmesini durdurur veya azaltır. Tüm bunlara rağmen saçlar yine dökülürse, saç ekimi gereklidir. Tansiyon ve astımla ilgili kullandığınız ilaçların yan etkisi nedeniyle de saçlar dökülebilir. İyi günler dilerim.

Yeşim
Reply

Merhaba hocam, benim yaşım 18 son 4 aydır aşırı saç dökülmem var ve saçlarımın kenarları iyice açıldı özel hastaneye gittim kan tahlilim temiz çıktı sigara, fön, jöle vb. şeyler kullanmıyorum özellikle bu aralar dökülmeler çok arttı acaba ne yapabilirim ? dökülme ne zaman durur

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Yeşim: Merhaba. Önce şu kan tahlilini de yaptırın (Fe, eser elementler, tiroid hormonu,sex hormonu). Bunlarla ilgili problem varsa mutlaka tedavi ettirin. Saçınızı 2/3 günde bir biotinli bir şampuanla yıkayın. Xpecia for woman gibi biotinli hap günde 2 kez kullanın; minoxidil for woman sprey günde 2 kez 5 sıkım kullanın. Saçlara yılda 4/5 kez PRP ile mezoterapi yaptırın. Tüm bunlar, saçların dökülmesini durdurur veya azaltır. Tüm bunlara rağmen saçlar yine dökülürse, saç ekimi gereklidir. İyi günler dilerim.

kadir
Reply

hocam merhaba 17 yasındayım saçımın yan taraflarında ve ön kısmında seyrelme ve dokulme oluyo ailemde de aynı şekilde dökülmeler var saçlarım inceldi ve kırılıyo ne yapmalıyım.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Kadir: Merhaba. Önce kan tahlili yaptırın (Fe, eser elementler, tiroid hormonu,sex hormonu). Bunlarla ilgili problem varsa tedavi ettirin. Sigara içmeyin. Saçınızı 2/3 günde bir biotinli bir şampuanla yıkayın. Xpecia for man gibi biotinli hap kullanın; minoxdil sprey kullanın. Saçlara yılda 3/4 kez PRP ile mezoterapi yaptırın. Tüm bunlar, saçların dökülmesini durdurur veya azaltır. Tüm bunlara rağmen saçlar yine dökülürse, saç ekimi gereklidir. İyi günler dilerim.

ali
Reply

Hocam 21 yaşındayım ailede kellik yok ocak ayında stresli bir dönem geçirdim sonra saçlarımı 0’a vurdum saçlarım seyrek çıkmaya başladı sonra dermatolağa gittim birşey yok dedi kan testi yaptım Demir düşük çıktı 3 ay ilaç kulllandım faydasını görmedim saçlarım hala seyrek ne yapabilirim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Ali:Merhaba. Yeniden kan tahlili yaptırın. (demir, çinko, eser elementler, tiroid ve erkeklik hormonları bakılsın). Sigara içmeyin. Saçınızı 3 günde bir kez biotinli bir şampuanla yıkayın. Xpecia for man hapı günde iki kez, minoxidil sprey kullanın. PRP ile yılda en az 4 kez saç mezoterapisi yaptırın. İyi günler dilerim.

ercan
Reply

Hocam 28 yaşında bir erkeğim.Baba tarafında kellik yok iken Anne tarafında var.(Dayım kel askere gider iken 20 yaşında kelmiş) Beni şuan o kadar dökülmedi saçlarım ama yinede alın çizgisi 2 cm civarı geriye doğru gider iken her saçlı bölgemde ciddi seyrelme oldu.
Hocam ben ilk dökülme sebebi ile doktora gittiğimde 17 yaşında idim.Doktor bana egzama tanısı koymuştu , aradan 11 yıl geçti hala daha terleme durumunda veya acı bişeyler yediğimde kafamın derim kaşınıyor hocam.
Bir çok şey denedim saçlarımı korumak için minoxil in geçici çözümü dışında çeşitli yağlar ile yaptığım bakımlar ile mevcut olan saçları daha sağlıklı bir görünüme kavuştu ve epey kalınlaştı lakin bunları istikrarlı uygulayamadım.
Hocam bu geri çekilen alın bölgelerime kamera ile dikkatli incelediğimizde ufak tüyler görüyoruz lakin bunlar saç haline gelmiyorlar bir türlü.
Artık iyice kafamın üst tarafı seyreldi ve deride parlaklık ve yağlanma durumu göze çarpmaya başladı.Vücudumda epey tüy mevcut ben bunları testesterona bağlıyorum ben.
Hocam sizden üç sorum var.Bana önerebileceğiniz bir ilaç varmı ve saç ektirmeyi düşünüyorum bunu ne zaman yapmalıyım yaşım 28 iyice dökülmesini mi beklemeliyim yoksa beklemeden yaptırmalı mıyım.Sizce ekimlerde başarı oranı nedir.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Ercan: Merhaba; Egzema veya seboreik dermatit tedavisin,i mutlaka bir cildiye doktoruna yaptırın. Minoxidil,Biotin ve Finasterid;saç dökülmesini geciktiren ilaçlardir ve 40 yaşına kadar düzenli kullanılması gerekir. İlave PRP tedavisi de önemlidir. Saç ekimi, saç dökülmesini engellemez, görsel olarak sizi mutlu eder. Eğer şu andaki görüntünüz sizi rahatsız ediyorsa ve açık alanlar başladıysa, saç ekimini öneririm. İyi bir yerde ekim olursa,başarı oranı %95 dir. Ekim de yaptırsanız, kalan saçları korumak için ilaçla tedaviye devam etmeniz gereklidir. Bana 5 yönden saçlı deri resimlerinizi gönderirseniz, incelerim. İyi günler dilerim.

Cemal
Reply

Hocam doktora gıttım dermatolojı bolumune
Evocapıl ıntensıve kapsule
Ducray anaphase sampuam
Alopexy t sıprey
Bu urunlerı verdı dokulme durur ve sacların kalınlasır dedı kapsul 3 ay dıyerlerı 1 yıl kullan dedı
Bu urunler ıse yararmı yardımcı olun lutfen

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Cemal: Merhaba; Saç dökülmesini birlikte kullanılırs, %95 oranında durduran 3 madde var: Biotin, finasterid ve minoxidil. Sizin bahsettiğiniz ürünlerden fayda gören hastalarımız var. Bence kullanın, 6/8 hafta içinde olumlu sonuç alırsanız devam ediniz. İyi günler dilerim.

Funda
Reply

Merhaba bende polikistik over hastalığı var saçım çok kötü Bir şekilde dökülüyor ve saçım da açılma çok ne yapmalıyım ne olur bana bişey söyleyin. çünkü psikolojim. çok bozuldu

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Funda: Merhaba, Polikistik over hastalığında hormonal bozukluklar da oluyor. Bunun bir kadın doğum uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde saç dökülmeleriniz maalesef devam edecektir. İyi günler dilerim.

Noyan
Reply

Saç dökülmelerinde dermatologların en çok önerdiği marka ve Eczanelerde saç dökülmesine karşı bir numara olan marka Bioxcin… Gerçekten bu sloganlarının karşılığını veriyorlar. Yoğun saç dökülmesi olan biri olarak, Şampuan ve Serumunu beraber kullanıdım. Gerçekten işe yaradı. Gözle görülür bir etkisi var. Sanırım firmanın tabletide çıkmış. http://www.bioxcin.com.tr ‘den bakabilirsiniz.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Noyan: Biotin saç dökülmesini engelleyen bir maddedir. Hap ve şampuan şeklinde uygulanır. Markanın çok önemli olduğuna inanmıyorum. Çok pahalı değilse ve sonucundan memnunsanız kullanmaya devam edebilirsiniz. İyi günler dilerim.

Mehmet Fatih
Reply

Merhabalar hocam 19 yaşındayım saçım yaklaşık 1 senedir dökülüyor prp, mezoterapi, minoxil bitkisel şampuan olsun hepsini kullandım fakat ne yazık ki işe yaramadı dökülme devam ediyor saç ektirmek istiyorum nasıl bir yol izlemeyi önerirsiniz ? Saygılarımla..

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Mehmet Fatih: Merhaba. Biotinli hap (Xpecia for man) kullanmak da faydalıdır. Tam önden, her iki yandan, arkadan ve tepeden saçlı deri resimlerinizi canisler@hotmail.com a veya 0533 816 61 98 e WhatsAppla gönderirseniz size bilgi verebilirim. İyi günler dilerim.

Ramazan kaya
Reply

Hocam merhaba 19 yaşındayım saçlarım alın ve yan kısımlardan dökülüyor ne yapmam gerakir

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Ramazan: Merhaba. Ailenize saç dökülmesi varsa, bu genetik olarak size geçmiş olabilir. Size bildireceğim bazı önlemlerle bu saç dökülmesi geciktirilebilir veya durdurulabilir. Öncelikle bir cilt doktoru ile görüşerek şu kan tahlilini yaptırın. (bu tahlilde tiroid ve erkeklik hormonları, demir, eser elementler, vitaminler, karaciğer değerleri, proteinlere bakılsın). Sigara kesinlikle içmeyin. Biotin içeren Xpecia for man hapından günde 2 adet alın. Minoxidil spreyi, günde 2 kez 5 sıkım ve 3 ayda bir 15 gün ara vererek kullanın. Saçınızı biotinli sawpoo şampuanla 3 günde bir yıkayın. Her gün saç yıkamayın. Saçınızı fön ile değil, havlu ile kurutun. Jöle kullanmayın. Yılda en az 5 kez PRP ile mezoterapi yaptırın. Tüm bu tedavilere en az 45 yaşınıza kadar devam etmeniz gerekir. Ancak tüm bunlara rağmen maalesef saçlar dökülmeye devam edebilir, çünkü bu uygulamalar ancak %95 oranında saçları korur. Saçlar çok dökülürse, ilave olarak saç ekimi gerekir. İyi günler dilerim.

Bilge
Reply

Mrb hocam.saclarim dökülüyor yerine yenisi çıkıyor fakat çok ince telli canlanmıyor.revoks şampuan kullanıyorum.faydasi oluyormu bilmiyorum.yeni çıkan saçları nasıl canlandirabilir im.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Bilge: Merhaba. Öncelikle bildiğiniz dermatoloji doktoru ile görüşerek kan tahlili yaptırın. (tahlilde tiroid, kadınlık ve erkeklik hormonları, demir, eser elementler, vitaminler, karaciğer değerlerine baktırın). Sigara kesinlikle içmeyin. Biotin içeren Xpecia for woman hapından günde 2 adet alın. Minoxidil for woman spreyi günde 2 kez 5 sıkım ve 3 ayda bir 15 gün ara vererek kullanın. Saçınızı biotinli sawpoo şampuanla 3 günde bir yıkayın. Her gün saç yıkamayın. Saçınızı havlu ile kurutun. Fön, jöle ve saç boyası kullanmayın. Yılda en az 5 kez PRP ile mezoterapi yaptırın. İyi günler dilerim.

Cihan
Reply

Hocam erkek tipi saç dökülmesi var yaklaşık 5 yıldır devam etmekte.5 aydırda saçlarımda belirgin şekilde açılma başladı,dermatoloğa gittim kan tahlilş yaptırdı, erkek tipi saç dökülmesi olduğunu söyledi,ailemdede saçı dökülenler var.dermatolog bana hair360 sprey önerdi.nasıl bir üründür önereceğiniz daha etkil bir ürün var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Cihan: Merhaba. Ailede saç dökülmesi varsa, bu genetik olarak size de geçmiştir. Sigara kesinlikle içmeyin. Biotin içeren Xpecia for man hapından günde 2 adet hayat boyu alın. Minoxidil spreyi günde 2 kez 5 sıkım ve 3 ayda bir 15 gün ara vererek en az 2yıl kullanın. Saçınızı biotinli sawpoo şampuanla 3 günde bir yıkayın. Her gün saç yıkamayın. Saçınızı fön ile değil, havlu ile kurutun. Jöle kullanmayın. Yılda en az 5 kez PRP ile mezoterapi yaptırın. Tüm bunlara en az 42 yaşınıza kadar devam etmeniz gerekir. Tüm bunlara rağmen maalesef saçlar dökülmeye devam edebilir, çünkü bu uygulamalar ancak %95 oranında saçları korur. İyi günler dilerim.

kubilay
Reply

Hocam Merhaba benım genetık sac dokulmem var hastaneye gıdıp tahlil yaptırdıgımda hiç bir eksik cıkmadı genetik oldugu soylendı 19 yasındayım ve git gide seyrelmeye basladı ama abimin tekinde sac dokulmesı yok dıgerınde var sarımsak ozlu sampuanlar kullanıyorum bu seyrekligin cozumu varmıdır

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Kubilay: Merhaba. Ailede kellik varsa, bu genetik olarak size geçmiştir. Siz de de saç dökülmesi olacaktır. Genetik geçiş herkese olmuyor. Sizin de yazdığınız gibi kardeşlerinizi birinde bu sorun var, diğerinde yok. Size bildireceğim aşağıdaki önlemlerle bu dökülme geciktirilebilir veya durdurulabilir. Öncelikle bildiğiniz dermatoloji doktoru ile görüşerek şu kan tahlilini yaptırın. (tahlilde tiroid ve erkeklik hormonları, demir, eser elementler, vitaminler, karaciğer değerleri, proteinler bakılsın). Sigarayı kesinlikle içmeyin. Biotin içeren Xpecia for man hapından günde 2 adet alın. Minoxidil spreyi günde 2 kez 5 sıkım ve 3 ayda bir 15 gün ara vererek kullanın. Saçınızı biotinli sawpoo şampuanla 3 günde bir yıkayın. Her gün saç yıkamayın. Saçınızı havlu ile kurutun. Fön ve jöle kullanmayın. Yılda en az 5 kez PRP ile mezoterapi yaptırın. Tüm bunlara en az 42 yaşınıza kadar devam etmeniz gerekir. Tüm bunlara rağmen maalesef saçlar dökülmeye devam edebilir, çünkü bu uygulamalar ancak %95 oranında saçları korur. Böyle bir durumda, görsel olarak rahatsız olursanız, ilave olarak saç ekimi gerekir. İyi günler dilerim.

Sinan
Reply

Hocam yaşım 16 benimde saçım uzundu 3 numaraya vurdum ondan sonraki uzamasında alın saçlarımda boşluğum var ailemde kellik var çok endişeleniyorum harika saçlarım vardı ama bu şakralarımın açıklığı beni mutsuz ediyor ve dediğim gibi ailedede kellik var buda beni endişelendiren ayrı bir sebep ne yapacağımı bilmiyorum gerçekten yardımcı olursanız sevinirim :/

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Sinan: Merhaba. Ailede kellik varsa, bu genetik olarak size geçmiştir. Siz de de saç dökülmesi olacaktır. Size bildireceğim önlemler le bu dökülme geciktirilebilir. Öncelikle bir dermatoloji doktoru ile görüşerek şu kan tahlilini yaptırın. (tiroid ve erkeklik hormonları, demir, eser elementler, vitaminler). Sigarayı kesinlikle içmeyin. Xpecia for man hapından günde 2 adet alın .Minoxidil spreyi günde 2 kez 5 sıkım ve 3 ayda bir 15 gün ara vererek kullanın. Saçınızı sawpoo şampuanla 3 günde bir yıkayın. Her gün saç yıkamayın. Saçınızı havlu ile kurutun. Fön ve jöle kullanmayın. Yılda en az 5 kez PRP ile mezoterapi yaptırın. Tüm bunlara en az 45 yaşınıza kadar devam etmeniz gerekir. Tüm bunlara rağmen maalesef saçlar dökülmeye devam edebilir, çünkü bu uygulamalar ancak %95 oranında saçları korur. Böyle bir durumda, görsel olarak rahatsız olursanız, ilave olarak saç ekimi gerekir. İyi günler dilerim.

Can
Reply

İyi günler hocam yaşım 18 annem ve babamın saçları çok gür olmasına rağmen bende genetik dökülme olduğu söylendi ve tepe ile anıl bölgesinde hafif açılmalar var. Hangi ilacı ne sıklıkla kullanabilirim ve önerdiğin Sawpoo bitonli şampuanı 3 günde bir yerine hergün kullanırsam ekstra bi sıkıntısı olur mu ? Çünkü hergün yıkamayınca saçım inanılmaz berbat bir hal alıyor.Ve ayrıca duştan çıkınca saçımı nasıl kurutmalıyım?teşekkürler

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Can: Merhaba Adaşım. Anne babada saçlar gür olsa bile yetmez. Dayılar, amcalar, dedelerin saçlarının durumu da önemlidir. Öncelikle bir dermatoloji doktoruna gidip şu kan tahlilini yaptırın. (tiroid ve erkeklik hormonları, demir, eser elementler, vitaminler). Sigara kesinlikle içmeyin. Xpecia for man hapından günde 2 adet, minoxidil sprey günde 2 kez 5 sıkım, 3 ayda bir 15 gün ara vererek kullanın. Saçınızı sawpoo şampuanla 3 günde bir yıkayın. Her gün saç yıkanmaz. Yıkanırsa dengesi bozulur, kuru ve dökülür. Saçınızı havlu ile kurutun. Fön ve jöle kullanmayın. Yılda en az 4/5 kez PRP ile mezoterapi yaptırın. Tüm bunlara enaz 45 yaşına kadar devam etmeniz gerekir. Tüm bunlara rağmen maalesef saçlar dökülmeye devam edebilir, çünkü bu uygulamalar ancak %95 saçları korur. Bu durumda, görsel olarak rahatsız olursanız, ilave olarak saç ekimi gerekir. İyi günler dilerim.

musa
Reply

merhaba hocam adım musa 27 yaşındayım askerden öncede dökülme vardı bir türlü çare bulamadım askere gittim komutanım bir ilaç satıyordu adı minoxidil diye bir ilaç irandan geliyormuş 7 ay felan kullandım saç dökülmesi kesildi artı saçlarım çıktı etrafımdakilerde şaşırdı askerliği bitirdim sonra ilacı kullanmayı bıraktımve aşırı dökülme oldu saç köklerim var ama büyümüyor ve çok ince ne yapmam gerek sizden yardım bekliyorum teşekkür ederim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Musa: Merhaba. Öncelikle bir cilt doktorun gidip kan tahlili yaptırın. (tiroid ve erkeklik hormonları, demir, eser elementler, vitaminler bakılacak). Sigara içmeyin. Xpecia for man hapından günde 2 adet, minoxidil sprey günde 2 kez 5 sıkım, 3 ayda bir 15 gün ara vererek kullanın. Saçınızı biotinli bir şampuanla 3 günde bir yıkayın. Yılda en az 4 kez PRP ile mezoterapi yaptırın. Tüm bunları 42 /45 yaşına kadar devam ettirmeniz gerekir. Tüm bunlara rağmen maalesef saçlar dökülmeye devam edebilir, çünkü bu uygulamalar ancak %95 saçları korur. Bu durumda, görsel olarak rahatsız olursanız, ilave olarak saç ekimi gerekir. İyi günler dilerim.

Erdem
Reply

Merhaba 28 yasindayim 16yasindan beri saclarim dokuluyor yapmadigim uygulama kullanmadigim urun kalmadim prp mezoterapi bile fayda fayda etmedi cok asiri dokulme var yanlar onlerden acilirken ahni zamanda cok seyreldi ailede kelkik var bir kere cildiyeye gittim guatir in yuksek dedi 7.30 mu neydi 5/6yil kadar once sonra ilac kullandim 2.2lere dustu ama dokulme yine de durmadi ayrica cildiye ci minoxil forte tavsiye etmisti 8/10ay kullandim nafile simdi ne yapacagimi bilmiyorum sorunum genetik belli ama hic olmazsa kalan saclarimi kafamda tutmanin bi yolu var mi hocam tesekkurler

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Erdem: Merhaba. Kalan saçları korumak veya en azından dökülmesini geciktirmek için, yukarıdaki tedavileri, 42 yaşına kadar devam ettirmeniz gerekir. Sigara içmeyin. PRP ile mezoterapiyi yaptırın. Xpecia for man tb günde 2 kez hayat boyu; Minoxidil sprey günde 2 kez 5 sıkım, 3 ayda bir on beş gün ara, kullanın. Biotinli şampuan kullanın. Kan tetkiklerini tekrarlayın. Ancak tüm bunlara rağmen saçlar maalesef genetik nedenlerden dökülebilir. Bu durumda saç ekimi de gerekir. İyi günler dilerim.

Büşra
Reply

Hocam merhaba 21 yaşıbdayım saçlarım 4 senedir dökülüyor. doktora gittim bepanten, evigen, bemiks karıştır sür iki gün kafanda beklet dedi. saçlarım daha da mahvoldu. kan değerlerim de normal. geçenlerde bir sayayım kaç tel çıkacak diye inanırmısınız bir taramaya 943 tel saç nasıl korktum anlatamam saya bitmedi. acaba ne yapabilirim. biotin kullansam nasıl olur yalnız biotin içinde vücutta kıllanma yapıyormuş nr yapmalıyım

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Büşra: Merhaba. Öncelikle bir cildiye (dermatoloji) uzmanına gidip tüm tahlilleri (hormonlar dahil) tekrar yaptırın. Biotinli şampuan, Xpecia for woman (günde 2 adet), Minoxidil for woman sprey (günde 2 kez 5 sıkım, 3 ayda bir onbeş gün ara).Sigara içmeyin, saç boyası yaptırmayın. İyi günler dilerim.

Büşra
Reply

Hocam merhaba 21 yaşındayım. Saçlarım 4 senedir dökülüyor. Doktora gittim bepanten, evigen, bemiks karıştır sür iki gün kafanda beklet dedi. Saçlarım daha da mahvoldu. ve şuan sürekli tepemden çıkan küçük saçlar dökülüyor. kan değerlerim normal. geçenlerde bir sayayım kaç tel çıkacak diye inanırmısınız bir taramaya 943 tel saç döküldü. nasıl korktum anlatamam say say bitmedi. acaba ne yapabilirim. biotin kullansam nasıl olur yalnız biotin vücutta kıllanma yapıyor diyorlar. yardımcı olursanız sevinirim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Büşra: Merhaba. Öncelikle bir cildiye (dermatoloji) uzmanına gidip tüm tahlilleri (hormonlar dahil) tekrar yaptırın. Biotinli şampuan, Xpecia for woman (günde 2 adet), Minoxidil for woman sprey (günde 2 kez 5 sıkım, 3 ayda bir onbeş gün ara).Sigara içmeyin, saç boyası yaptırmayın. İyi günler dilerim.

Leyla
Reply

Selam Dr ben 20 yasindayim. 1 yildir ki sac dokulme sorunu ysiyorum. saclarim her cektigim de 5/5 dokuluyo. kecen yil mezoterapi yaptirdim 10 seans dokulme azaldi saclarim baya gurlesdi. sonra 3-4 ay sonra dokulmem yeniden tekrarladi ve gecen ay ayri bir merkezde mezoterapi yaptirdim
ilac farkliydi ancak dokulmemi onlemedi ve saclarim
daha da acildi. kan testlerim felan normal cikmis. anne ve babada kellik yok . lutfen yardimci olun (((( piskolojim
resmen bozuldu

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Leyla: Merhaba; PRP ile saç mezoterapisi yaptırın. Sigara içmeyin.Saçları 3 günde bir şawpoo şampuanla yıkayın. Xpecia for woman kullanın. Hair forte spreyin de faydasını görüsünüz. İyi akşamlar dilerim.

Kaan Efe
Reply

Hocam Ben 14Yaşındayım, Babam ve annemin saclarınin tepesi kel 40yaşlarindalar.
Berberler, saçın ilerde dökülür git sıfıra vur diyor.
Sıfıra vursam Faydası Olurmu?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Kaan Efe: Merhaba, Saçları sıfıra vurmanın, saç dökülmesini engellediği doğru değildir. Faydası olmaz. İyi akşamlar dilerim.

Nermin Atik
Reply

ben saç dökülmesini keratin iksir ve keratin dip bakım yağı kullanarak durdurdum ayrıca kesinlikle saçların hızlı uzamasını da sağlıyor çok memnunum.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Nermin Atik: Merhaba. memnun kaldıysanız kullanmaya devam edin. iyi akşamlar dilerim.

Gülşah
Reply

Hocam merhaba 24 yaşındayım ve 16 yaşından beri saçım dökülüyor. Adana’da yaşıyorum ve hangi doktora gitsem genetik saç dökülmesi var tedavisi yok dediler sadece bir doktor zinco diye bir tablet ve dermozing diye bir sprey yazdı ama hiç faydasını görmedim. Saç kökleri 5 yıl yaşar demişsiniz ben çok mu geç kaldım acaba merak ediyorum. Çünkü hala şiddetle dökülmeye devam ediyor. Saçımın üst kısmı eskiye nazaran üçte ikisi döküldü ve çok cansız, mat ve kırılmalar mevcut. Kan değerlerim normal çıkmıştı hep sadece demir eksikliği var biraz. Babam ve halalarımda aynı sıkıntı var. Aynı zaman da yüzümden ve göğüs bölgemde hafif tüylenme var. Bu aşamada yapabileceklerim nelerdir ya da yapılabilecekler için geç mi kaldım? Aydınlatırsanız sevinirim. İyi günler

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Gülşah: Merhaba. Bence öncelikle kan tahlilini yenileyiniz (tiroid hormonları, cinsiyet hormonları, hemogram, karaciğer enzimleri, eser elementler Vs)
  Sadece demir eksikliği bile saçları çok döker. Bunların tedavisini yaptırın. Saçınızı 3 günde bir Şawpoo şampuanla yıkayın, Xpecia for woman hapından kullanın. Hairforte sprey kullanın. Saçları boyamayın, sigara içmeyin. Hiçbir şey geç kalınmış sayılmaz. İyi akşamlar dilerim.

   Selin
   Reply

   Merhaba hocam,detayli bilgileriniz icin teşekkürler.
   32 yasindayim.Benim sacim ince telli,yagli ve malum yogun dökülüyor. Tepe bölgesinde açılmalar var. Sigara hic icmedim,şekillendirici,sac kremi kullanmadim,duzlestirici ve boyama ise 7 yıldır yapmıyorum. Az yikadigimda daha cok dökülüyor gibi geldi,bu sebeple 1 gun yikayip 1 gun yikamiyorum. Sampuanim sls,paraben,tuz icermiyor.
   Dermatologa gittiğim dönemde kan değerlerim normaldi. Ancak anne-baba kel ne yazik ki ve genetik dökülme oldugu icin %5 minoksidil verdi,ömür boyu kullanamayacagim icin,şok dökülmeden korktuğum için ve sert islak görüntüden dolayi baslamadim.
   *DHT baskilamak icin proscar ilacini bayanlar kullanabilir mi? Bu hapta da şok dökülme yaşanır mi? Bekarim.
   Saw palmetto dusundum ancak Turkiye de içeriğinde yag asidi bulunan cesidi yoktu. Ya da siz ne önerirsiniz ?
   *Ince minik tüy gibi saclarin döküldüğünü görmeye başladım. Bunun üzerine gunde 5mg biotin almaya basladim. Uygun mudur?
   Son 2 sayımımda yalnızca duşta 100 er tel sac dökülmüştü. Gun icinde dökülenler haric tabi.(2 sayimda ayni olmasi enteresan geldi ama)
   *4 ay önce başka rahatsizligimdan dolayı testler yapıldı.Yaptırdığım testlerde Ferritin 46.74 ,Demir 93, Total Demir Baglama 324, B12 281 cikti. Bu degerler geçerli referans aralığında kabul ediliyor. Ancak sac dökülmesini engellemek icin benim test sonuçlarimdaki degerler yeterli midir? Yani hem genetik hem bu değerler mi saç dökülmesi sebebi merak ediyorum bir yandan. Tekrar testler yaptırmayı düşünüyorum.
   Uzun oldu ama kafamda deli sorular,sabahlara kadar araştırmaktan kafam iyice karıştı.

    Op. Dr. Can İşler Post author
    Reply

    Selin: Merhaba, Minoxidil for woman kullanın. Şawpoo şampuan kullanabilirsiniz. Xpecia for woman mutlaka günde 2 adet alın. İçinde saç için gerekli biotin ve tüm maddeler mevcut. Kan tahlilinde ayrıca tiroid ve cinsiyet hormonları ve eser elementlere de bakılsın. Yılda en az 4/5 kere PRPile mezoterapi yaptırın.
    İyi günler dilerim.

     Selin

     Merhaba hocam,kan tahlillerimi yaptırdım. Ancak eser elementler de istememe rağmen yalnızca demir testi yazmis dermatolog. Tahlil sonuçlarında ; DHT 285.4- Total testesteron 0.35 –
     D vitamini 15.59 cikti. Neler öneririsiniz?

     Op. Dr. Can İşler Post author

     Selin:Merhaba. Size daha önce söylediklerimi uygulayın. Demir değerine de baktırın. İyi geceler dilerim.

Nihat
Reply

Hocam kolay gelsin birsey sormak istiyorum . Bundan 1 ay once universite hastahanesine gittim sikayetim sakaklarda aciklama vardi doktorum gerekli tahlilleri yaptiktan sonra kan degerlerimde birsey olmadigini soyledi. bana AGA E diye bir tablet bir sampuan ve birde alopexy t diye bir sprey verdi bunlarin bir faydasi olur mu . Doktorum 3 ay sonra gel dedi etkisi olacak dedi sizin goruslerinizide alabilir miyim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Nihat: Merhaba. Bu ilaçlarda biotin eser elementler ve minoxidil var. Faydası tabiki olur.

Nihat
Reply

Hocam cok tesekkur ederim . Ancak söyle bir sorunum var alopexy t ‘i öğlen saat 1 gibi sacimi yikadiktan 30 dakika sonra diger kullanimida gece saat 11 gibi kullanabiliyorum isimden dolayi arada saat farki cok oluyor bunda bir sorun olur mu ve her kullanista sacimi sampuanla yikiyorum . Tesekkur ederim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Nihat: Merhaba. Her kullanışta saçı yıkıyorsanız, doğru değil bu yapılan. Saçı 3 günde bir yıkayın ve yıkamadan sonra alopexyi kullanın. İyi geceler dilerim.

Mehmet
Reply

Hocam yaşım 17 saçlarım hızla dökülüyor ve arkaya doğru açılmaya başladı 2 kere dermatolojiye gittim biyotin le minoxsil yazdı 1 yıldır kullanıyorum yaklaşık 50-60 tel dökülüyor ne yapabilirim saygılar ..

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Mehmet: Merhaba. Kan değerlerinizi kontrol ettirin. (demir eser elementler hormonlar hemogram vs). Sigara içmeyin. Saçınızı biotinli (şawpoo şampuan) şampuanla yıkayın. PRP ile mezoterapi yaptırın. Xpecia for man hapı kullanın. Bunların tümü yararlıdır.

Selin
Reply

Merhaba hocam,Demir 176,Ferritin 28 cikmisti. Referans aralığında kabul edildigi icin yazmamistim. Detayli bilgiler için teşekkür ederim.

ayberk
Reply

hocam merhaba doktorum bana erkek tipi dokulmen var dedi alopexy t kullan 6 ay sonra gel dedi sacimin resmini cekti simdi ben size sunu sormak istiyorum bu alopexy t omur boyumu kullanilacak birde alopexy t i biraknca saclar tamamen dokuluyormus

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Ayberk: Merhaba. 3 ayda bir 15 gün ara vererek, Alopexy i en az 2 sene kullanın. Alopexi etkisi ortadan kalkınca bir miktar dökülebilir, ama kullanmazsanız daha erken ve daha çok dökülür. İyi günler dilerim.

ayberk
Reply

hocam simdi ben neyaomalim doktorum bana sac tellerin ince dedi simdi doktorum bana minoksiki omur boyu kullan dermi

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  ayberk: Gerekirse ömür boyu kullanacaksınız. ilacı bırakınca dökülen saçlar, aslında ilaç sayesinde dökülmesi engellenmiş saçlardır. Eğer bu ilaç kullanılmamış olsaydı, o saçlar çok önceden dökülecekti. İyi akşamlar

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Aliye: Merhaba, Minoxidil for woman kullanın (3 ayda bir 15 gün ara vererek en az 2 yıl). Biotinli Şawpoo şampuan kullanabilirsiniz. Saçları 3 günde bir kez yıkayın. Xpecia for woman, tabletinden mutlaka günde 2 adet alın. İçinde saçlar için gerekli olan biotin ve tüm eser elementler mevcuttur. Kan tahlilinde demir, karaciğer enzimleri,vitaminler, tiroid ve cinsiyet hormonları ve eser elementlere de bakılsın. Eksiklikler varsa buna yönelik tedavi olun. Yılda en az 4/5 kere PRP ile mezoterapi yaptırın. Sigara içmeyin. Saç boyalarına dikkat. İyi günler dilerim.
  İyi günler dilerim.

Aydogan
Reply

Hocam minoxsili iki gundur kullanmama ragmen sac dokulmem hizlandi bende kestim ayrica bu urunlerin xpecia ve digerleri erkeklerde ereksiyon problemi yapiyormus bunu da duyunca tamamen caresiz kaldim dokulmem devam ediyor oneriniz nedir

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Aydoğan: Merhaba. Bence Minoxidil kullanmaya devam ediniz. Minoxidil yerine hairforte sprey de kullanabilirsiniz. Xpecia for man de sadece vitamin ve eser elementler vardır, ereksiyon problemi yapmaz. Finasterid maddesi içeren Propecia ve Proscar adlı ilaçlar, kullananların %10 nunda, geriye dönüşümlü ereksiyon problemi yaratır. İyi günler dilerim.

Batuhan
Reply

İyi günler hocam
Saç dökülmem 15 yaşında başladı bir sene sonra doktora gittim saçıma bakıp genetik birşey olmadığını egzema olduğunu söyledi tedavi oldum ama saç dökülmem sürekli devam ediyor 3 sene oldu ama sürekli de yerine çıkıyor gerçek anlamda her elimi attığımda 3-4 tel gelir ama sadece en ön ortası hafif bir seyrelmiş bunun sebebi nedir ?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Batuhan: Merhaba. Günde 100 adet saç telinin dökülmesi normaldir. Ancak seyrelme olmaması gerekir. Şu anda kaç yaşında olduğunuzu belirtmemişsiniz.
  Yapılacaklar: Kan tahlili yaptırın. Kan tahlilinde; demir, karaciğer enzimleri,vitaminler, tiroid ve cinsiyet hormonları ve eser elementlere bakılsın. Eksiklikler varsa buna yönelik tedaviyi olun. Hair forte sprey kullanın (en az 2 yıl). Biotin içeren Şawpoo şampuan kullanabilirsiniz. Saçları 3 günde bir kez yıkayın. Xpecia for man, tabletinden mutlaka günde 2 adet ömür boyu alın.İçinde saçlar için gerekli olan biotin ve tüm eser elementler mevcuttur. Yılda en az 4/5 kere PRP ile saç mezoterapisi yaptırın. Sigara içmeyin. Saç boyalarına dikkat. Jöle ve fön kullanmayın.dilerim. Mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim.
  İyi günler dilerim.

Mahmut
Reply

Merhaba hocam ben 17 yaşında erkeğim 2 haftadır günlük Sawpoo şampuan kullanıyorum saçlarım sağlıklı sadece market ı yerine bunu kullanayım dedim sağlıklı saçı insanlar bunu kullanabilir mi ? İçindeki Procapil maddesi beni korkuttu

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Mahmut: Merhaba. Saçlarınız sağlıklı da olsa sawpoo şampuanı hayat boyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. İyi akşamlar dilerim.

Yiğit
Reply

Merhaba hocam 30 yaşındayım ve 10 senedir genetik dökülmem var 10 senedir birçok ürün kullandım çok az faydalarını gördüm en son cildiyeci kerozan+minoxil+biotin şampuan kullan 3 ay dedi yalnız 35 yaşından sonra komple dökülür saç ektir dedi.sizin yorumunuz ne olur acaba.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Yiğit: Merhaba, Biotinli (xpecia for man gibi) hapı ömür boyu, hair forte spreyi enaz 2 yıl kullanmanız gerekirdi. Sawpoo şampuanı da ömür boyu kullanmanız gerekir. Eğer dökülecek alan genişledi ise , o zaman saç ekim gerekir. canisler@hotmail.com a, tam önden her iki yandan arkadan ve tepeden saçlı deri resimlerinizi gönderirseniz, size daha net bilgi verebilirim. Mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim.

Ersin
Reply

Merhabalar hocam 27 yaşındayim.son 3 yıldır saçlarım dökülüyor fakat bu surecin son 1 yılı neredeyse öncekilerin 2-3 katı kadar fazla.ayni zamanda saçlarım yıkadıktan 2. Gün sonra aşırı yağlanma var. Gözlemlediğim kadarı ile saçlarım yogun olarak yanlarda fakat diğer bölgelerdede azımsanmayacak kadar fazla dökülme var.cildiyeye gittim bulunduğum bölgedeki doktor ilgilenmedi test falan yapmadı bi tane çinko bi tanede şampuan markası yazdı bunlar çok az fayda etti.sizce ne yapmalıyım ne kullanmalıyım

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Ersin: Merhaba. lütfen canisler@hotmail.com a tam önden her iki yandan arkadan ve tepeden saçlı deri resimlerinizi gönderiniz. Mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim.

berna
Reply

merhaba hocam 28 yasındayım.yaklasık 2 3 yıldan beri sac dokulmem var dr gıttım degerlerımn hepsı normal cıktı.genetik sac dokulmem varmış doktorumun verdıgı panplus setı 2 aydır kullanıyorum.Ve hıc bır sekılde işe yaramadı napmam gerekıyor.ınanılmaz derecede moral bozuklugu yaptı bende.hıc dokulmeyen sacım nasıl olurda bu kadar dökülür anlamadım.sımdıden tesekkurler

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  berna: Merhaba. Yapılması gerekenler: Kan tahlilini. Kan tahlilinde; demir, eser elementler, selenyum, karaciğer enzimleri,vitaminler, tiroid ve cinsiyet hormonlarına bakılsın. Eksiklikler varsa buna yönelik tedavileri olun. Hair forte saç spreyi kullanın. Biotin içeren Şawpoo şampuanı kullanabilirsiniz. Saçları 3 günde bir kez yıkayın. Xpecia for woman, tabletinden mutlaka günde 2 adet hayat boyu alın.İçinde saçlar için gerekli olan biotin ve tüm eser elementler mevcuttur. Yılda en az 4/5 kere PRP ile saç mezoterapisi yaptırın. Sigara içmeyin. Saç boyalarına dikkat. Jöle ve fön kullanmayın.dilerim. Mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim.

Kaan
Reply

Hocam benimde saçlarım 2 yıldır dökülüyor 18 yaşındayım doktora çıktım bana byopecia multifilex ve trichos lotion verdi bir yararı olurmu ve birde sigara saçlara zarar verirmi

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Kaan: Merhaba. Bence yapılması gerekenler: Kan tahlili yaptırın. Kan tahlilinde; demir, eser elementler, selenyum, karaciğer enzimleri,vitaminler, tiroid ve cinsiyet hormonlarına bakılsın. Eksiklikler varsa buna yönelik tedavileri olunuz. Hair forte saç spreyi kullanın. Biotin içeren Şawpoo şampuanı kullanabilirsiniz. Saçları 3 günde bir kez yıkayın. Xpecia for man, tabletinden mutlaka günde 2 adet hayat boyu alın.İçinde saçlar için gerekli olan biotin ve tüm eser elementler mevcuttur. Yılda en az 4/5 kere PRP ile saç mezoterapisi yaptırın. Sigara içmeyin. Saç boyalarına dikkat. Jöle ve fön kullanmayın.İyi akşamlar dilerim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  demir: Merhaba. Minoxidil kullanırken aynı dönemde PRP tedavisi yaptırabilirsiniz. İyi günler dilerim.

Mustafa
Reply

Hocam genetik dökülmesi var saçlarımda denen ilaçları doktor yardımı ile alabilirmiyim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Mustafa: Merhaba. Saç dökülmesini engelleyen ilaçları dermatoloji doktoru yardımıyla alabilirsiniz. İyi akşamlar dilerim.

huseyin
Reply

merhaba hocam yasim 18 .
saclarımda cok dokulme yok lakin şakaklarda acılma basladi babam da boyle bir durum yok anne tarafinda sadece dedemde varmis ben ne gibi onlemler alabilirim ?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  huseyin: Merhaba. Ailenizde kellik varsa sizde de olma olasılığı maalesef çok fazla. Yapılması gerekenler: Kan tahlili yaptırın. Kan tahlilinde; demir, eser elementler, selenyum, karaciğer enzimleri,vitaminler, tiroid ve cinsiyet hormonlarına bakılsın. Eksiklikler varsa buna yönelik tedavileri olun. Hair forte saç spreyi kullanın. Biotin içeren Şawpoo şampuanı kullanabilirsiniz. Saçları 3 günde bir kez yıkayın. Xpecia for man, tabletinden mutlaka günde 2 adet hayat boyu alın.İçinde saçlar için gerekli olan biotin ve tüm eser elementler mevcuttur. Yılda en az 4/5 kere PRP ile saç mezoterapisi yaptırın. Sigara içmeyin. Saç boyalarına dikkat. Jöle ve fön kullanmayın. İyi akşamlar dilerim.

Oğuzhan
Reply

Hocam ben 17yasindayim dayım kel ve alımının kenarları açılmaya başladı ne yapabilirim lütfen cevaplarsiniz sevinirim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Oğuzhan: Merhaba. Yapılması gerekenler: öncelikle kan tahlili yaptırın. Kan tahlilinde; demir, eser elementler, selenyum, karaciğer enzimleri,vitaminler, tiroid ve cinsiyet hormonlarına baktırın. Eksiklikler var ise, buna yönelik tedavileri olun. Hair forte saç spreyi kullanın. Biotin içeren Şawpoo şampuanı kullanabilirsiniz. Saçları 3 günde bir kez yıkayın. Xpecia for man, tabletinden mutlaka günde 2 adet hayat boyu alın.İçinde saçlar için gerekli olan biotin ve tüm eser elementler mevcuttur. Yılda en az 4/5 kere PRP ile saç mezoterapisi yaptırın. Sigara içmeyin. Saç boyalarına dikkat. Jöle ve fön kullanmayın.

Yildi
Reply

Merhaba hocam 31 yasindayim genetik sac dokulmesi, saclarim seyreklesdi ve hair forte ve xpecia kullanmayi biraktim 5 aydir kullanmiyorum ve gunde 10 ila 20 arasi dokulme oluyor ve sac ekim yapilabilirmi? Diger saclara zarar verirmi? Veya ne zaman ekim yapabilirim?
Mezoterapi ve prp gibi seyleri sicak bakmiyorum ne yapabilirim? Hocam tesekkurler

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Yildi: Merhaba. Hairforte kullanmaya zaman zaman ara verebilirsiniz, ancak xpecia for man hapını hayat boyu kullanın. Günde 100 saç teli dökülebilir. Saç ekimi, sizi görsel olarak mutlu eder, saç dökülmesini engellemez. Ekilen kökler, hormon dirençli bölgeden alındıkları için, onlar dökülmez. Ancak diğer saçların dökülmesini engellemek için, ilaç tedavisi ve PRP ile mezoterapi yapılması gerekir. Görsel olarak mutsuz iseniz size saç ekimi yapabilirim. Saç ekimi, usulünce yapılırsa, diğer saçlara tabi ki zarar vermez. dilerseniz 0533 816 61 98 e WhatsApp ile resim gönderiniz, değerlendireyim. Iyi akşamlar dilerim.

Murat
Reply

Hocam merhaba ben sac icin doktorumun verdigi vitamin hapi, sampuan,ve sprey kullaniyorum . Benim size sorum su bu haplari kullanirken baska vitaminler alsak cilt icin ornegin c vitamini bunun bir zarari olur mu? Ve sizden bir c vitamin hapi onerisi istiyorum. Tesekkur ederim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Murat: Merhaba. Bahsettiğiniz ilaçlara ilave olarak c vitamini de rahatlıkla alabilirsiniz. Herhangi bir marka c vitamini kullanabilirsiniz. İyi akşamlar dilerim.

Bilal Özdemir
Reply

Hocam 17 yaşımdan beri saçım dökülüyor şuan 20 yaşındayım saçlarımın üst kısmında gözle görülür bi seyreklesme mumkun bir cok serum kullandim bi faydasi olmadi annemin tarafinda kellik mevcut bir çaresi var mı

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Bilal Özdemir: : Merhaba. Ailenizde kellik varsa sizde de olma olasılığı maalesef çok fazla. Yapılması gerekenler: Kan tahlili yaptırın. Kan tahlilinde; demir, eser elementler, selenyum, karaciğer enzimleri,vitaminler, tiroid ve cinsiyet hormonlarına bakılsın. Eksiklikler varsa buna yönelik tedavileri olun. Hair forte saç spreyi kullanın. Biotin içeren Şawpoo şampuanı kullanabilirsiniz. Saçları 3 günde bir kez yıkayın. Xpecia for man, tabletinden mutlaka günde 2 adet hayat boyu alın.İçinde saçlar için gerekli olan biotin ve tüm eser elementler mevcuttur. Yılda en az 4/5 kere PRP ile saç mezoterapisi yaptırın. Sigara içmeyin. Saç boyalarına dikkat. Jöle ve fön kullanmayın.dilerim.

gokhan k
Reply

merhabalar hocam , benim şikayetim şu şekilde…
saçlarımda önceden cok miktarda kepek oluyordu .. yüzümde felanda egzama tarzında birşeyler vardı özellikle burun kenarlarımda ..
– saçımdaki kepekler kayboldu gitti ve saç dökülmem başladı doktora gittim minoxidil içeren sprey verdi ve şampuan olarak sebovium kullanmamı önerdi.
– şuan saçımda kepek yok denilecek kadar az ve yüzümde egzama tarzında kızarıklarda çıkmıyor .. sebovium şampuan saç dökülmesini engellermi .. şimdiden teşekkür ederim iyi calısmalar.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  gokhan k: Merhaba. sawpoo şamo-puan kullanmanızı öneririm. Bir de Xpecia for man hapı ilaveten kullanın. İyi akşamlar dilerim.

Hakan öz
Reply

Merhabalar hocam kisa sure önce saç ekimi işlemi yaptırdım.daha öncesinde minoxsidil kullanıyordm bi sure bıraktım,yine kullanmak istiyorum ekimden kaç gün sonra minoxsidil e baslamaliyim? Teşekürler iyi günler dilerim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Hakan Öz: Merhaba. Ekimden 4 hafta sonra Minoxidil tedavisine başlayabilirsiniz. İyi günler dilerim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Hakan Öz: Merhaba. Merhaba, şok dökülmenin ne faydası ne de zararı vardır. Herkeste olmaz, olsa da ekilen köklerin bir kısmında veye tamamında olur.İyi günler dilerim.

Mehmetcan
Reply

İyi günler hocam benim yaklaşık 2 ay da birden saçlarım seyrekleşti döküldügünü anlamıyorum ya da hissetmiyorum saçımı yıkadıgım da resmen bi tutam kalmış gibi duruyo ıslakken öncesin de saçlarım gayet gür ve dolgun du ben hergün saçımı yıkıyorum yaglanmaz hiç ve de sprey kullanıyorum her yıkamadan sonra doktora gittim sadece d vitamini eksigim çıktı erkek tipi dedi ama fazla bişey söylemedi doktor yapıcagım ve ya yapabilcegim dökülenler yeniden çıkar mı biran da neden döküldü 19 yaşındayım tamamen kelleşicem diye korkuyorum aile de kellik de var bir de sizce napmalıyım hocam

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Mehmetcan: : Merhaba. Ailede kellik varsa sizde de olma olasılığı maalesef çok fazla. Yapılacaklar Kan tahlili yaptırın. Kan tahlilinde; demir, karaciğer enzimleri,vitaminler, tiroid ve cinsiyet hormonları ve eser elementlere bakılsın. Eksiklikler varsa buna yönelik tedaviyi olun. Hair forte sprey kullanın. Biotin içeren Şawpoo şampuan kullanabilirsiniz. Saçları 3 günde bir kez yıkayın. Xpecia for man, tabletinden mutlaka günde 2 adet ömür boyu alın.İçinde saçlar için gerekli olan biotin ve tüm eser elementler mevcuttur. Yılda en az 4/5 kere PRP ile saç mezoterapisi yaptırın. Sigara içmeyin. Saç boyalarına dikkat. Jöle ve fön kullanmayın.dilerim. Mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim.

Melike
Reply

Hocam merhaba 21 yaşındayım yaklaşık 4 yıldır saç dökülmesi var bende ne kan tahlillerimde ne hormon tahlillerimde hic bir sorun çıkmadı genetik olduğunu düşünüyorum ben o yüzdende minoxil kullanmaya başladım yaklaşık 2 aydır kullanıyorum dermarollerla birlikte fakat dökülmem azalmadı hiç saw palmetto kullanmayı düşünüyorum birde yanında sizce kullanmalımıyım ve minoxili bırakmali mıyım?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Melike: Merhaba. Xpecia for woman kullanın. Bir de hairforte spreyi deneyin. Yararı olmadıysa minoxidili bırakın. Biotinli bir şampuan kullanın. İyi akşamlar dilerim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Ahmet Furkan: Merhaba. Bu konuda bir bilgim yok maalesef. İyi akşamalar dilerim.

Ece
Reply

5-6 ay kadardır sac dökülmem var saçlarım normal de de inçe telli ve az.dokulmeye başladıktan snra cok azaldı kansızlıgm var ama ılerı derecede degıl kan ilacı kullanıyorum ve prp tedavısı 4 seans yaptrdım hc bı faydası olmadı küçük saclarım önlerde cok fazla var ama dokulmem durmadı. aılede kellık durumu da yok saçlarım neden dokuluyor olablr Hocam nolur yardım edin

Nihat
Reply

Hocam oncelikle kolay gelsin . Buraya tekrar yaziyorum . Dermatolog bana bir takim ilaclar verdi bunlari duzenli bir sekilde kullaniyorum suan 50. Gunumdeyim alin bolgemde siyah killanmalar basladi fakat saclarim sanki inceldi gibi dokulme yok hacimsiz gibi duruyor acaba saclarimi hergun yikamamdan dolayimi oluyor. Birde bu ilaclar tam anlamiyla ne zaman etkisini gostermeye baslar hocam . Tesekkur ederim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Nihat: Merhaba. Saçları her gün değil; 3 günde bir biotinli bir şampuanla yıkayın. Henüz falcılığa başlamadığım için, size ne ilaç verildiğini bilemem. Ne ilaçlar verildi size?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.