İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English

Saçkıran Ne Kadar Sürede Geçer?

Saçkıran

Saç dökülmesi genelde ergenlik sonrası 17-18 yaşlarında başlamasına karşın içlerinde öyle bir türü var ki daha küçük yaştaki çocukları bile etkilemektedir. Evet saçkıran probleminden bahsediyorum. Tıp dilindeki tabiri Alopecia Areata, Alopecia Totalis ve Alopecia Universalis olan sorunu bu sayfada enine boyuna ele alacağız.

Alopecia AreataSaçkıran Nedir?

Bir tür saç dökülmesi olmasına karşın alışkın olduğumuz dökülmelerden çok farklıdır. Herhangi bir belirtisi olmadan aniden ortaya çıkar ve madeni para büyüklüğünde bir ya da birden fazla noktada dikkat çekici açıklığa sebebiyet verir. Halk arasında ismi saçkıran olarak bilinse de etkilediği alan sadece saçlarla sınırlı kalmasan sakal, kaş, kirpik daha doğrusu vücudumuzun her yerinde görülebilmektedir.

Neden Olur?

İşte bu kışım çok önemlidir. Çünkü Alopecia Areata sıradan bir problem olmayıp, bağışıklık sisteminin hasar görmesine bağlı ortaya çıkan otoimmün hastalıklardan biridir. Otoimmün hastalıklar sadece Alopecia Areata ile sınırlı olmayıp, neler olduğunu yandaki bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zba%C4%9F%C4%B1%C5%9F%C4%B1kl%C4%B1k Peki bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olan etkenler nelerdir? Hemen bu konuyu ele alalım.

Stres, Üzüntü, Endişe, Korku: Saçkıran problemine neden olan en önemli etken stres olup, kişinin yaşına göre bu endişe ve korku da olabilmektedir. Çünkü 3-4 yaşındaki bir çocukta da bu sorun görüldüğü için herkeste stres kaynaklı olduğunu söylemek mantıklı olmayacaktır. Ama stres en önemli faktörlerden biridir.

Bağışıklık Sistemi Kıl Köklerine Savaş Açmaktadır: Günlük hayatta yaşadığımız sorunlar bağışıklık sisteminde bozulmaya neden olabilmektedir. Bu durumda vücut kendi öz dokularını yabancı madde gibi görerek onlara savaş açmaktadır. Saçların ya da vücudumuzda bulunan diğer kılların dökülmesi lenfosit adı verilen hücrelerin sitokin (sıvı madde) salgılaması sonucu oluşur.

Saçkıran Çeşitleri Nelerdir?

Toplumda tek ismi olduğuna bakmayın. Tıp literatüründe 3 farklı isimle anılmaktadır. Daha doğrusu sorunun nerede görüldüğünü özetlemektedir. Alopecia Areata en sık karşılaşacağınız kelime olup, açıklaması saçın bir ya da birden fazla yerinde madeni para şeklinde dökülme anlamına gelmektedir. Alopeci Totalis ise saçların tamamen dökülüp kafa derisinin parlak bir şekilde ortaya çıkması halidir. Alopecia Universalis ise sadece saçlarla sınırlı kalmadan vücudun her yerindeki kılların dökülmesine neden olmaktadır. Tabii ki kollar, bacaklar çok fazla dikkat çekmediği için çoğu zaman anlamadan geçebilir.

Saçkıran Nasıl Geçer?

Yukarıda da gördüğünüz gibi sorunun kaynağı stres, sıkıntı, üzüntü, endişe yani hayatımızda olmaması gereken olumsuzluklardır.  Bu nedenle ilk olarak bu sorunları hayatımızdan çıkarmak gerekir. Bunu yaptığınızda zaten %30-%35 oranında dökülen saçların kendi kendine çıkması muhtemeldir. Tabii ki kendi kendine çıkmasını beklemek yerine tetikleyici tedaviler uygulamak gerekir. Bunun için bitkisel ve bilimsel birçok yöntem bulunmaktadır. Dilerseniz başlıklar halinde Alopecia Areata tedavisinde önerile yöntemlere bakalım.

Sarımsak Uygulaması: Bitkisel tedavi tutkunu biriyseniz sarımsak uygulaması tam size göre bir yöntem diyebilirim. Ama beklediğiniz etkiyi her zaman görme imkanınız olmayabilir. Çünkü sarımsakla saçkıran tedavisi %50 başarı oranı sunmaktadır. Diğer bir tabirle uygulayanların 40-50 tanesinde etkili olmaktadır. Nasıl uygulanacağına bakacak olursak sakın sarımsak şampuanı, spreyi, losyonu vs almayın. Almanız gereken kokusundan çok da hazzetmediğimiz ama yemeklerin özellikle mantının olmazsa olmazı gerçek sarımsaktır. Ortadan keserek saplı tarafından tutun ve Alopecia Areata sonucu açılma olan yere hafif canınızı yakacak, tahriş edecek kadar sürün. Bunu günlük uygulayın. Bu şekilde kıl kökleri etrafından bulunan kılcal damarların genişlemesi ve daha fazla kan taşımasına neden olacaktır. Aynı şekilde hücreleri uyarıcı etkisi ile 3 ay içerisinde yüz güldürecek gelişme olması beklenir. Herhangi bir etki etmemesi halinde artık devam etmeye gerek yoktur. Çünkü etkisini görmeyen %50’lik kesimden biri oldunuz demektir. Artık diğer tedavileri denemelisiniz.

Kortizon: Saç dökülmesi ve saçkıran gibi sorunlarınız varsa bu alanda uzman isimlerden yardım almanız gerekir. Bunun içinde mutlaka bir dermatoloğa (cildiye) uzmanına muayene olmanız gerekir. Tedavide genellikle kortizon enjeksiyonu uygulanmaktadır. Kesin etkili olduğunu söyleyemeyiz ama sarıksak uygulamasına göre daha etkilidir. Bunu evde kendinizin yapma imkanı olmayıp, mutlaka bir doktorun belirli sürelerde uygulaması gerekir. Bir tür ilaç olan kortizon ince bir enjektör ile saç diplerine enjekte edilmektedir. Çok dikkatli olunması gereken bir tedavi yöntemi olup, aksi halde yan etkilerine maruz kalabilirsiniz.

SADBE: Saçkıran tedavisinde en çok tavsiye ettiğimiz yöntemlerden biri SADBE açılımı (Squarik Asit Di Butil Ester) olup, Avrupa’da en çok kullanılan saçkıran ilaçları arasında yer almaktadır. Türkiye’de daha çok doktor reçetesi ile tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanırken geçtiğimiz yıllarda Hair Pharma firması Roll-On şeklinde %0,1 ve %1  SADBE içeren ürünleri eczanelerde satışa sunmuştur. Evde kolayca kullanabileceğiniz SADBE etki oranı %95 gibi yüksek ölçüde olup, saçkıran sorununuz varsa ilk olarak bu ürünü kullanmanızı öneririm. Ürün detayları ve satın almak için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-tedavisi-icin-uygulayabileceginiz-yontemler

Saçkıran Ne Kadar Sürede Geçer?

Evet arkadaşlar yukarıda yer alan tedavi yöntemlerini incelediyseniz her birinin etki oranı farklı olduğu görülmektedir. SADBE’nin üreticisi Hair Pharma yaptığı yazılı açıklamada ürünü kullananların 1 ile 6 ay arasında sorundan kurtulacağını belirtmektedir. Tabii ki bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Sizde halen saçkıran neden olan sorunlar devam ediyorsa bırakın iyileşmeyi sorunun tekrarladığı ya da yaygınlaştığını görürsünüz. O nedenle tedaviye başlamadan önce mutlaka stres, sıkıntı, üzüntü, moral bozukluğu ve endişe gibi bağışıklık sistemine zarar veren sorunlardan sıyrılmış olmanız gerekir. Bunu kendiniz ya da çevrenizden, psikologlardan yardım alarak yapabilirsiniz.

Saç Köklerinin Ölmesine Neden Olabilir

Bazı insanların yıllarca Alopecia Areata yani saçkıran ile yaşadığını görür ya da duyarsınız. Önlem alınmadığında bu çok normaldir. Saçkıran olan insanlar daha gergin, üzgün ve yaşadığı sorundan dolayı streslidir. Olmaması gereken bu durum yaşadığı sıkıntının artmasına neden olmaktadır. Bu şekilde sorun geçmek yerine uzun yıllar sürebilmektedir. Birkaç yıl çıkmayan saçlar maalesef kıl üretici foliküllerin ölmesine neden olur. Yani kalıcı kelliğe neden olabilir. Bu durumda yapılacak en akıllı çözüm saç ekimi olmaktadır.

Saçkıran Bulaşıcı mı?

Sağlık sorunu yaşayan insanlar aslında bizi üzmesi gerekirken maalesef korkutmaktadır. Yaşadığımız korkuların başında karşımızdaki insanın hastalığının bulaşıcı olup, olmadığıdır. Aynı şekilde saçkıran içinde merak edilen hususlardan biri olan bulaşıcılık kesinlikle yoktur. Yani saçkıran olan insan eşiniz bile olsa size kesinlikle bulaşmaz. Bu korku ile yaşamak karşınızdaki insanı maalesef rahatsız edecek ve üzecektir. Kişi üzüldüğü ve kafaya taktiği içinde maalesef saçkıran probleminden kurtulması zorlaşacaktır. Oysaki bizim yapmamız gereken ona moral yönünden destek olmaktır. Bu şekilde sorunu aşmasını kolaylaştırırsınız.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Günümüzde stres, sıkıntı yaşamayan insan yoktur. Diyebilirsiniz ki onlarda niye böyle bir şey olmuyor? Sorunun cevabı açık ve net olup, her insanın bağışıklık sistemi yeterince güçlü değildir. Bağışıklık sisteminiz güçlü olmaması otoimmün hastalıklara açık hale gelmenizi sağlar. Bu nedenle gerek saçkıran gerekse diğer otoimmün hastalardan korunmak için mutlaka bağışıklık sistemini güçlendirmelisiniz. Bunu günlük tükettiğiniz besinlerle bile kolaylıkla yapabilir siniz.

Sakal Kıran Nedir?

Yazının orta kısmında da belirttiğim gibi sorunu sadece saçkıran olarak nitelemek tamamen yanlıştır. Çünkü sadece saçlarla sınırlı kalmadan vücudun her yerinde bulunan kılları etkilemektedir. Bunun için Alopecia Areata, Alopecia Totalis ve sakalların da dökülmesine neden olan Alopecia Universalis olarak sınıflandırılmaktadır. Sakal dökülmesi sadece saçkıran dediğimiz Alopecia Universalis türü ile mümkündür. Çünkü sakallar başka hiçbir şekilde dökülmez. Tabii ki kaza, yanık ve ameliyat gibi işlemlerle kıl kökü ölmesi farklıdır. Sakalkıran problemi yaşıyorsanız sizin içinde önerim SADBE kullanmanız yönünde olacaktır.

Saçkıran Ağrı Yapar mı?

Sizlerden gelen sorulara bakarken bu sorunun herhangi bir ağrı ya da acıya neden olup, olmadığı yönünde bir sual ile karşılaştım. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi saçkıran ortaya çıkış süreci ya da sonrasında hiçbir belirtisi yoktur. Yani kafa derisinde herhangi bir ağrı ya da acıya neden olmaz.

Saçkıran Psikolojik Bir Sorun mu?
Yanıt vermek istediğim son soru Alopecia Areatanın psikolojik olup, olmadığı yönünde olacaktır. Evet psikolojik olabilir çünkü aşırı stres altında yaşayan insanların büyük bir bölümü ciddi anlamda sorunlar yaşamaktadır. Bazen çok fazla büyütülmemesi gereken durumları da abartmış oluyoruz. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan da ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-nasil-gecer/

(Visited 16.056 times, 84 visits today)

90 comments on “Saçkıran Ne Kadar Sürede Geçer?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Sevgi: Saçkıran iyileşmeye başladığı zaman, o bölgede tüy gibi saçlar seyrek olarak çıkmaya başlar. Bu saçlar daha sonra kalınlaşır ve yoğunluğu artarak tamamen normale döner. İyi akşamlar dilerim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  ahmet: Merhaba. Evet saçkıran iyileşirken kaşıntı yapabilir. İyi akşamlar dilerim.

Cagtay
Reply

Hocam merhabalar bende de saçkıran sorunu oldu 10 gün önce kafamın arkasında 25kuruş büyüklüğünde çıktı sonra enselerim dökülmeye başladı saçımın ortasıda seyrekledi biraz orda da açıklar var cildiye ye gittim kan aldılar bu alopeti için temiz çıktı bana dökülmeyi önlemek için bir iğne verdi ve bataselic diye bir krem verdi saçkıran olan yere uygula dedi 1 ay sonra kontrole gelmemi soyledi hocam tavsiyeniz nedir sarımsak da kullanayım mı sizce ? İkisi bir arada olurmu bir arkadaş da minoxil kullanarak geçirmiş bunun bir faydası olurmu yardımcı olursanız sevibirim hocam.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Cagtay: Merhaba. Doktorun verdiği ilaçlar yanında sarımsak da deneyebilirsiniz. Strese bağlı olan bu durum zamanla geçecektir. Merak etmeyiniz. İyi akşamlar dilerim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Name: Merhaba. Namenin kadın adı olduğunu düşünerek cevap yazıyorum. Hair forte sprey kullanın (en az 1 yıl). Biotinli Şawpoo şampuan kullanabilirsiniz. Saçları 3 günde bir kez yıkayın. Xpecia for woman tabletinden mutlaka günde 2 adet alın. Bu hapın içinde, saçlar için gerekli olan biotin ve tüm eser elementler mevcuttur. Kan tahlilinde demir, karaciğer enzimleri,vitaminler, tiroid ve cinsiyet hormonları ve eser elementlere de bakılsın. Eksiklikler varsa buna yönelik tedavi olun. Yılda en az 4/5 kere PRP ile mezoterapi yaptırın. Sigara içmeyin. Saç boyalarına dikkat edin. Mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim.

Yalcin
Reply

Merhabalar benim demir parabüyüklüğünde saç kıran oldu daha sonra hepsi döküldü ne yapmam gerek

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Yalçın: Merhaba. Öncelikle bir dermatoloji,cildiye doktoruna gidiniz. Size verilecek ilaçları düzenli olarak kullanırsanız bu sıkıntılarınız kısa zamanda geçecektir. İyi günler dilerim.

   Hakan
   Reply

   Merhaba bir buçuk yıldır sakalımda 1 yıla yakında kafa arkasında 1 lira büyüklüğünde bir açılma var
   Sarımsak dermovit sadbe ve bitkisel bir solisyon kullandım
   Fakat sadece sakalımda hafif bir iyileşme gördüm
   Saç aynı kaldı
   Ne yapabilirim
   Acaba vitamin eksikliğimi var

    Op. Dr. Can İşler Post author
    Reply

    Hakan: Merhaba. Saçkıran tedavisi uzun solukludur. Tedaviye devam edin. Vitamin eksikliğini düzeltin. Sres en önemli etkenlerden biri olduğundan, psikiyatrik yardım da alın.

Enes
Reply

Hocam be 11 yaşındayım. Sackıran oldum. 5 aydır tedavi görüyorum.saçlarım tamamen döküldü. Cevap verirseniz sevinirim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Enes:Merhaba. Saçkıran tedavisi biraz uzun sürebiliyor. İlaçları kullanmaya devam edin. Mutlaka düzelecektir, stress yapmayınız.

Derya
Reply

Merhaba benim saçlarımda kaşıntı ve yaralar var bunlar sackiran olma ihtimali varmı cevap verirseniz sevinirim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Derya: Merhaba. Olabilir, muayene etmek gerekir. Muayeneye veya yakınınızdaki bir cildiye doktoruna muayeneye gidiniz. İyi günler dilerim.

tamer
Reply

Benim saçım küçük 1 cm çapında 3 yerde saçkıran oldu. Kortizon iğne yapıldı bugün. Endişem büyümesi. Sarımsak da sürsem faydalı olur mu. Çocukluktan beri ekzama var. Ekzama kremi sürülür mü.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Tamer: Merhaba. Saçkıranın en büyük nedeni strestir. O bölgelerde mutlaka saç çıkacaktır, stres yapmayın. Sadbeyi deneyin. Mutlaka faydasını göreceksiniz. İyi akşamlar dilerim.

Buket Dogan
Reply

Hocam kolay gelsin kızım 8yaşında saçkıran oldu yaşı çok küçük olduğu için önce steroidler bir losyon verdiler ama kullanırken 15 gün içinde sacının üçte birini kaybetti şimdi difensipron diye bi ilaca başlamak için test yaptılar ama internette ilacın kişinin geninde mutasyona neden olabileceği gibi bir Bilgi var doğru mudur sizce bu yastaki çocuktadır sadbe kullanılır mı yan etkisi olur mu

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Buket Çocuğunuza sadbe kullanmasını öneririm. Geçmiş olsun. iyi günler dilerim.

Furkan
Reply

Hocam meraba ben lise son sınıf öğrencisiyim ve yaklaşık 3-4 aydır bu hastalıkla başım belada. Doktorun yazdığı ilaçları eksiksiz kullanıyorum sevindirici derecede tüylenme var ama aynı zamanda genişliyor ve yeni yerlerden de açılmaya başlıyor. En başta belirttiğim gibi öğrenci olduğum için gelecek kaygısı yedi bitirdi beni üzerimde inanılmaz baskı hissediyorum bu yüzden iyileşme çok yavaşlıyor diye düşünüyorum. Bana psikoloğa gitmem dışında ne önerirsininiz. Saygılar…

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Furkan: Merhaba. İlaç tedavisine devam edin. Çok stresli iseniz, bir psikoloğa gidiniz. Aşırı stres, saçkıran tedavisini geciktirir. İyi akşamlar dilerim.

emir
Reply

merhabalar. saçımda 1 liradan büyükçe sackiran oldu. doktorumun recetesiyle ilk ay eczaneden hazirlatilan bi karisimla dermovate kullandim. ikinci ay kortizon yaptirmak istemedigim icin doktorum aknelyse krem verip her gun 3 saat bekletip silmemi onerdi. aknelyse sackiranda kullanilir mi

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  emir: Merhaba. Acnelyse saçkıran hastalığında kullanılabilir. İyi günle dilerim.

gavin harris
Reply

merhaba, bende de askerliğimin son günlerinde saçkıran çıktı. kafamın arkasında bozuk para büyüklüğündeydi, daha sonra biraz büyüdüğünü fark ettim ancak herhangi bir ilaç yada tedavi amaçlı bir şey yapmadım. doktora da gitmedim. bundan kurtulmak için illa ilaç mı kullanmak gerekiyor kendiliğinden iyileşir mi?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  gavin harris: Merhaba. Saç dökülmeleri arasında en farklı sorun olan Saçkıran tedavisi için geliştirilmiş sadece iki bilimsel madde bulunmaktadır. Bir tanesi DPCP olup, bir diğeri ise kısa adı SADBE olan Squarik Asit Di Butil Ester’dir. Bunlardan birini kullanın. Ayrıca stresden uzak durun. İyi akşamlar dilerim.

Ali
Reply

Hocam mrb iyi günler. Yaklasik 3 yıldır sackiranim var. Bir yer dökülüyor sonra saçlar geliyor ama eski konumuna gelmeden başka yer açılıyor. Kortizon ignesi vurundum losyon kullandim ama hâlâ sorun devam ediyo. Sadbe deneyeceğim ilk %0.1 den mi yoksa %1 den mi başlayayım. Öneriniz nedir ? Bir ara aşırı stresli idim. Onu baya azalttim.
Bana öneriniz nedir ?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Ali: Merhaba Ali Bey. Dilerseniz Sadbenin %1 den başlayınız. En önemlisi stresten uzak durun ve sabır edin. Sorununuz düzelecek. İyi akşamlar dilerim.

Fatih
Reply

Merhabab benim saçımda sac kran oldu 1 sene sonra yüzümde cıktı ne yapabilirim lütfen bana yardımcı olun doktor bey

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Fatih: Öncelikle stres ve üzüntüden uzak durun, çünkü saçkıranın en büyük nedeni bunlar. Bu evrede sadbe adı verilen ürünü kullanabilirsiniz. Saçkıran tedavisi için geliştirilmiş sadece iki bilimsel madde bulunmaktadır. Bir tanesi DPCP, diğeri ise kısa adı SADBE olan Squarik Asit Di Butil Ester’dir. Sadbe; Squarik Asit Di Butil Ester adlı maddenin baş harfleriyle oluşturulmuş bir kısaltmadır. Saçkıran tedavisi için uygulanan diğer ilaçlardan farklı bir yolla etkili olmaktadır. Bu sayede başarısı diğer saçkıran tedavisi yöntemlerine göre daha yüksek ve tekrar ihtimali azdır. Geçmiş olsun. İyi günler dilerim.

zafer
Reply

mrb hocam hayırlı gunler benm ılk once sakalımda cıktı sonra buyudu sonra saclarımda cıktı toplam sakalımda 6 saclarımda 19 yerde kucuk madenı para buyuklugunde olusdu su anda bıle her gecen gun yenı yenı olusmakda eczaneden ılac karısımı yaptılar 3 gun suruyorum sonra 3 gun de klobate dıe bır ılac suruyorum dogru bır yol mu ızlıyorum

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  zafer: Merhaba Zafer bey.Öncelikle stres ve üzüntüden uzak durun, çünkü saçkıranın en büyük nedeni bunlar. Bu evrede sadbe adı verilen ürünü kullanabilirsiniz. Saçkıran tedavisi için geliştirilmiş sadece iki bilimsel madde bulunmaktadır. Bir tanesi DPCP, diğeri ise kısa adı SADBE olan Squarik Asit Di Butil Ester’dir. Sadbe; Squarik Asit Di Butil Ester adlı maddenin baş harfleriyle oluşturulmuş bir kısaltmadır. Saçkıran tedavisi için uygulanan diğer ilaçlardan farklı bir yolla etkili olmaktadır. Bu sayede başarısı diğer saçkıran tedavisi yöntemlerine göre daha yüksek ve tekrar ihtimali azdır.
  Bahsettiğiniz Klobate kremi ise, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan bir ilaçtır. Daha çok Sedef hastalığı, liken hastalığı, deride genellikle yüzde görülen plaklar (diskoid lupus eritematozus), alerjik reaksiyon ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarında iltihabın etkilerini azaltmak için kullanılır. Saçkıranda pek kullanılmaz. Bu ilacı size kim tavsiye etti bilemiyorum.
  İyi günler dilerim.

Ali
Reply

Hocam bu Sadbe ilacı için recete gerekli mi ?
Birde bana yüzde 1 likten başlayın demissiniz. Sıkıntı olmaz degil mi ?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Ali: Merhaba. Sadbe için reçete gerekmez. %1 en başlayabilirsiniz. İyi günler dilerim.

Name *
Reply

Meraba hocam benim oglumda 1yildir saćkıran var 5yaşında oğlum 3yerinde var ikisinde hafif tüylenme var ama birinde yok
Zamandan çıkarmı sadbe %0,1 kullandım 2 aydir şimdi yeni %1 olanınına gectim cvp yazarsaniz sevinirim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Name: Merhaba. Sadbeye %1 oranında olanı ile devam edin. Biraz sabır,düzelecektir. İyi akşamlar dilerim.

Hasan
Reply

Benim şöyle bir sorum olacak sakal kiran basladigini düşünüyorum bende acaba sarimsak yapsam ve bunun yaninda da psikolojimi ve moralimi yuksek tutsam ne kadarlik bir iyileşme saglar?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Hasan: Merhaba. Sarımsak yerine sadbe kullanırsanız, sonuçtan daha memnun kalırsınız. Tabi ki psikolojinizi ve moralinizi yüksek tutmanız da çok yerinde olur. Çünkü saçkıranın en büyük nedeni aşırı strestir. İyi akşamlar dilerim.

Nurcan
Reply

3aydir saç kıran tedavisi oluyorum en son sinekort iğne tedavisi uygulandı ama hastalıklı bölge gittikçe açılıyor iğne yapılan yerde tuylenmeler var ama etrafında açılma devam ediyor ne yapabilirim 46 yaşındayım

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Nurcan: Merhaba Nurcan hanım. Öncelikle stres ve üzüntüden uzak durun, çünkü saçkıranın en büyük nedeni bunlar. Bu evrede sadbe adı verilen ürünü kullanabilirsiniz. Saçkıran tedavisi için geliştirilmiş sadece iki bilimsel madde bulunmaktadır. Bir tanesi DPCP, diğeri ise kısa adı SADBE olan Squarik Asit Di Butil Ester’dir. Sadbe; Squarik Asit Di Butil Ester adlı maddenin baş harfleriyle oluşturulmuş bir kısaltmadır. Saçkıran tedavisi için uygulanan diğer ilaçlardan farklı bir yolla etkili olmaktadır. Bu sayede başarısı diğer saçkıran tedavisi yöntemlerine göre daha yüksek ve tekrar ihtimali azdır. İyi günler dilerim.

Hayder
Reply

Hocam oglum 2 yaşında bugün berbere götürdüm saclar gidince sag tarafında yuvarlak bi acılma olmuş küçük küçük tüyler cıkmaya başlamış yinede bi hekime gidecez tabiki ama. Gecicimidir hocam

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Hayder: Merhabalar. Bahsettiğin halk arasında şaçkıran olarak anılan bir hastalık. Geçici değildir. Öncelikle stres ve üzüntüden uzak dursun, çünkü saçkıranın en büyük nedeni bunlar. Bu evrede sadbe adı verilen ürünü oğlunuzda kullanabilirsiniz. Saçkıran tedavisi için geliştirilmiş sadece iki bilimsel madde bulunmaktadır. Bir tanesi DPCP, diğeri ise kısa adı SADBE olan Squarik Asit Di Butil Ester’dir. Sadbe; Squarik Asit Di Butil Ester adlı maddenin baş harfleriyle oluşturulmuş bir kısaltmadır. Saçkıran tedavisi için uygulanan diğer ilaçlardan farklı bir yolla etkili olmaktadır. Bu sayede başarısı diğer saçkıran tedavisi yöntemlerine göre daha yüksek ve tekrar ihtimali azdır. İyi günler dilerim.

Name *
Reply

merhaba benim 4 yaşında kızım saç kıran oldu 2 senedir tedavi görüyor haftada 3 gün ışın seyansı görüyor saçları geldi ama tekrar atak yaptı dökülmeler cogaldı kan tahlilleri ve vitaminleri ne bakıldı hiç bir şey cıkmadı tahlillerde. sag kaşıda döküldü farmasi diye bir ürün tavsiye ediyorlr napmalıyım.sizce cevaplarsanız seviniri.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Name: Merhaba. Çocuğun öncelikle stres ve üzüntüden uzak durması gerekir, çünkü saçkıranın en büyük nedeni bunlar. Bu evrede sadbe adı verilen ürünü kullanabilirsiniz. Saçkıran tedavisi için geliştirilmiş sadece iki bilimsel madde bulunmaktadır. Bir tanesi DPCP, diğeri ise kısa adı SADBE olan Squarik Asit Di Butil Ester’dir. Sadbe; Squarik Asit Di Butil Ester adlı maddenin baş harfleriyle oluşturulmuş bir kısaltmadır. Saçkıran tedavisi için uygulanan diğer ilaçlardan farklı bir yolla etkili olmaktadır. Bu sayede başarısı diğer saçkıran tedavisi yöntemlerine göre daha yüksek ve tekrar ihtimali azdır. Farması adlı ürün hakkında maalesef bir tecrübem yok. İyi günler dilerim.

Mehmet
Reply

Hocam benim oğlum 8 yaşında 3 yıl saç kiran la ugrasiyorum araştırmaya görürdüm kafasında hiç saç kalmadı kasi ve kirpigi dokuldu sadbe ve minoxsil forte kullanıyo çıkmaya başladı 6 aydır kullanıyoruz acaba çıkan saçlar tekrar dokulurmu

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Mehmet: Merhabalar. Saçkıranın en büyük nedeni stres. Bundan korunması gerekir. Kullandıklarınız yanında ilave xpecia for man de günde 1 adet kullanın. Biraz sabırlı olun. İyi günler dilerim.

Mehmet
Reply

Hocam benim oğlum 8 yaşında 3 yıl saç kiran la ugrasiyorum araştırmaya görürdüm kafasında hiç saç kalmadı kasi ve kirpigi dokuldu sadbe ve minoxsil forte kullanıyo çıkmaya başladı 6 aydır kullanıyoruz acaba çıkan saçlar tekrar dokulurmu ve banyo yaparken hangi sampuani onerirsiniz

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Mehmet: Merhaba. Banyo yaparken sawpoo şampuan kullanmasını öneririm. Ayrıca Xpecia for man tabletinden günde 2 adet alsın. İyi günler dilerim.

Sevda
Reply

Hocam bende saçkıran oldum ama şuanda kabuklanma oldu o bölgede iyi birşey mi yoksa kötü mü

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Sevda: Merhaba. Tedaviye devam edin. Kabukları ellemeyin, kendi kendine düşmesini bekleyin. Kabuklanma, iyi veya kötü işareti değildir. Merak etmeyin. iyi günler dilerim.

Yeliz
Reply

Merhabalar yeni farkettim saç kıran Sol kulagimin yukarisindan itibaren iki madeni para büyüklüğünde olmuş ve 45 gün sonra düğünüm var suan çok üzüldüm dağılma olur mu 45 günde ve en erken çözüm nedir ?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Yeliz: Merhabalar Yeliz hanım. Sanırım sizde saçkıran oluşmuş. Öncelikle stres ve üzüntüden uzak durun, çünkü saçkıranın en büyük nedeni bunlar. Bu evrede sadbe adı verilen ürünü kullanabilirsiniz. Saçkıran tedavisi için geliştirilmiş sadece iki bilimsel madde bulunmaktadır. Bir tanesi DPCP, diğeri ise kısa adı SADBE olan Squarik Asit Di Butil Ester’dir. Sadbe; Squarik Asit Di Butil Ester adlı maddenin baş harfleriyle oluşturulmuş bir kısaltmadır. Saçkıran tedavisi için uygulanan diğer ilaçlardan farklı bir yolla etkili olmaktadır. Bu sayede başarısı diğer saçkıran tedavisi yöntemlerine göre daha yüksek ve tekrar ihtimali azdır. İyi günler dilerim.

Alemdar
Reply

Hocam benim sakalda küçük küçük dökülmeler oluyo ne yapabilirim 3 aydır devam ediyo, dökülen yerde cikti simdide baska yerlerde dökülmeler oluyo ne yapabilirim lütfen

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Alemdar: Merhabalar. Anlattığınıza göre sizde saçkıran oluşmuş. Öncelikle stres ve üzüntüden uzak durun, çünkü saçkıranın en büyük nedeni bunlar. Bu evrede sadbe adı verilen ürünü kullanabilirsiniz. Saçkıran tedavisi için geliştirilmiş sadece iki bilimsel madde bulunmaktadır. Bir tanesi DPCP, diğeri ise kısa adı SADBE olan Squarik Asit Di Butil Ester’dir. Sadbe; Squarik Asit Di Butil Ester adlı maddenin baş harfleriyle oluşturulmuş bir kısaltmadır. Saçkıran tedavisi için uygulanan diğer ilaçlardan farklı bir yolla etkili olmaktadır. Bu sayede başarısı diğer saçkıran tedavisi yöntemlerine göre daha yüksek ve tekrar ihtimali azdır. İyi günler dilerim.

Alemdar
Reply

Hocam ben şu an almanyadayim kimligim yok kacagim hastaneye gidemiyom hic bir haktan yararlanamiom ilac falan almak icin kimlik lazim, bana daha bir uygun tedavi yöntemi bulabilirseniz duaciniz olurum

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Alemdar: Merhaba. Hangi konuda yardım istiyorsunuz yazmamışsınız, bunu belirtmeniz gerekir. İyi günler dilerim.

lara
Reply

merhaba bende bir soru sromak istiyorum bende de saç kıran var ve çok kötü oldu nasıl desem saçımın tam ortası baya büyük bir daire şeklinde döküldü doktor şampuan gibi birşy ve sprey verdi 6 aya geçer dedi ama dzügün bir belirme yok sizce geçer mi?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  lara: Merhaba. Saçkırana karşı sadbe deneyebilirsiniz. Ayrıca çok stresli iseniz psikolojik destek almanızda çok fayda var. İyi akşamlar dilerim.

Rasim
Reply

Merhaba, yaklaşık bir ay önce kafamın arka tarafında, hem sağ hem sol yanda ensemden yukarı doğru uzayan açılmalar oluştu, bunu başımın üst kısmında saç dönerimin olduğu noktada ciddi oranda saç seyrelmesi takip etti. Yıkarıdaki yorumların tamamını okudum. Yanlardaki açılmalar düzensiz ama tamamen saçsız alanlardan oluşurken, üst kısım tamamen saçsız değil. Kafa derisi görünecek kadar seyrek. Dermatoloğa gittim. Alopesi areata teşhisi koydu ve sadbe %1 ile minoxil sprey tedavisi verdi. 1 aydır kullanıyorum bir değişiklik yok gibi izliyorum. Bununla birlikte aşırı derecede koparak dökülme devam ediyor. Önceden olmayan bir alanda daha farkettim bugün. Stresli bir dönemim oldu ama su sıra artık yok denecek kadar az. Bana öneriniz nedir? Çok teşekkürler.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Rasim: Merhaba. Birlikte xpecia for man kullanın. Saçları sawpoo şampuanla yıkayın. PRP ile saç mezoterapisi yaptırın. Kan tahlili yaptırın (hormonlar, eser elementler, hemogram, karaciğer değerleri Vd). İyi günler dilerim.

Name *
Reply

Hocam iyi akşamlar ben de saçkıran sorunu var kaş kirpik sakal saç ve vücut bölgelerimde olurtu sakal iki yıldır saçlar son 1 yıldır vücut ise aynı ne yapmam gerekir iğne tedevisi aldım fayda görmedim. Ne yapmam gerel litfen yardımcı olun

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Name: Merhaba. Ağır bir saçkıran sorununuz var. Sizi görmem gerekir. İyi günler dilerim.

   Hakan
   Reply

   Hocam iyi günler son 2 haftadır.kafamın tam tepenin sol tarafı küçük bozuk para şeklinde saç yok.saç kıran heralde ilk defa başlıcam hiç doktara görünmedim.sadbe %1 öneriyosunuz.sanırım çoğunlukla cevap verirseniz sevinirim.az stresliyim hayat mücadesi bilinen kadar teşekkür ederim

    Op. Dr. Can İşler Post author
    Reply

    Hakan: Evet. Saçkırana karşı sadbe tedavisini öneriyorum. İyi bayramlar dilerim.

Vahap
Reply

Hocam eczaneden cok keskin kokulu birsolusyon hazirlayip verdiler.zefirana benzer gibi…7 gun kullandirdilar….bolgeyi hafifte tahris etti gibi…bu urun sadbe ile benzer olabilirmi…icetigini soylemediler

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Vahap: Merhaba. Sadbe ile benzer olduğunu zannetmiyorum. Fayda görürseniz, bana yazınız lütfen. İyi günler dilerim.

Tolga Resul
Reply

Merhaba Hocam , benim yüzümde 1 TL büyüklüğünde çıktı , cildiyeye gittim hatta sadbe isimli ilaçtan bahsettim doktor beye lakin kendisi ona benzer bir karışım solüsyonu eczanede yaptırıp alabileceğim şekilde reçete yazdı , 1 aydır kullanıyorum ama hiç bir gelişme olmadı , kullandığım karışım şişesinin üzerinde okuyabildiğim kadarıyla (asetik asit sar eter alkol ) buna benzer şeyler yazıyor , ne yapmalıyım ?
Teşekkürler…

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Tolga Resul: Merhaba. Bu karışımdan fayda görmediğinizi yazmışsınız. Sadbe tedavisine başlayın. Çok stresli iseniz,ilave olarak psikiyatri uzmanından profesyonel yardım da alın. İyi bayramlar dilerim.

Hazel kızılateş
Reply

Merhaba 4 aydır bende saç kran var hangi ilacı kullandıysam geçmedi ne önerirsiniz hocam teşekkür ediyorum

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Hazel kızılateş: Merhaba. Saçkıran tedavisi uzun sürelidir. En büyük nedeni stres olduğu için, ilaç tedavisi yanında, bir psikiyatri uzmanından profesyonel yardım da alınız. İyi bayramlar.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Çetin: Merhaba. Sadbe kullanmanızı öneririm. İyi günler dilerim.

aras
Reply

merhaba hocam benim kafamda bozuk para büyüklüğünde saçkıranlar var .32 yaşındayım fakat saçkıran çocukken oluştu. Şu an için bunun bir çözümü olabilir mi ? yardımcı olursanız sevinirim

Derya
Reply

Merhaba hocam bende 2 aya yakındır saçkıranım sadbe ve miniksin kullanıyorum. Saçımda kaynak varken saçkıran oldum ve fark edince hemen çıkarttım 2 ay geçti suanda dökülme durdu ama saç çıkmadı , boya yapmamda veya tekrar kaynak kullanmamda herhangi bir sakınca varmı ?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Derya: Merhaba. Kaynak yaptırmayınız. Boyayabilirsiniz saçlarınızı. İyi akşamlar dilerim.

sefa
Reply

Mrb hocam bende 1 yildir sackiran varda sarmısak kullandim daha sonra cildiyeye gitiim ilac kullandim ama hala pek değişme olmadi suanda sadece bir kisminda beyaz sac var önerileriniz nelerdir teşekkürler

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  sefa:Merhaba. Sadbe yi deneyiniz. En büyük neden strestir saçkıranın. Sabırlı olun ve tedaviye devam edin. Tedavisi uzundur. Stresle baş edemiyorsanız, psikolojik, profesyonel destek alın. İyi akşamlar dilerim.

Emre
Reply

Hocam benim eşimde sac kıran oluştu sac dipleri yanıyor kaşıntı yapiyor diyor cildiye bölümünde losyon verdi kullandık ama gelişme yok farklı yerlerden de oluşmaya başladı ve dökülmesi çoğaldı bunun için ne yapabiliriz

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Emre: Merhaba. Saçkırana karşı Sadbe yi kullanabilirsiniz. Biraz sabırlı olmak gerekir. En büyük oluşma nedeni stres olduğu için, stresten uzak durun lütfen. İyi akşamlar dilerim.

havva
Reply

Merhaba,1 hafta oldu saç kıran oldum.kortizonlu iğne yapıldı,saç kıran varken saçımı boyasam bir zararı olur mu?

Zeki
Reply

Merhaba hocam. Benim kafamın arkasında bir sivilce çıktı. Sonra gitgide büyüdü. Cildiyeye gittim. Antibiyotik verdi ve şampuan verdi. Sonra antibiyotik küçülttü ve berber görmedi ve tarakla yaranın üstünü aldı. Şuan orda saç yok ve kızarıklık var. Başka bir berbere gösterdim bu saçkıran dedi. Olabilir mi böyle birşey? Teşekkür ederim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Zeki: Genellikle saçkıran böyle başlamaz. Saçlı deride bir enfeksiyon gelişmiştir ve buna bağlı olarak saç kökleri etkilenmiştir. Oluşan enfeksiyon çok derin değilse, zamanla buradan yeniden saç çıkacaktır. İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.