İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30

Saçkıran Ne Kadar Sürede Geçer?

Saçkıran

Saç dökülmesi genelde ergenlik sonrası 17-18 yaşlarında başlamasına karşın içlerinde öyle bir türü var ki daha küçük yaştaki çocukları bile etkilemektedir. Evet saçkıran probleminden bahsediyorum. Tıp dilindeki tabiri Alopecia Areata, Alopecia Totalis ve Alopecia Universalis olan sorunu bu sayfada enine boyuna ele alacağız.

Alopecia Areata

Saçkıran Nedir?

Bir tür saç dökülmesi olmasına karşın alışkın olduğumuz dökülmelerden çok farklıdır. Herhangi bir belirtisi olmadan aniden ortaya çıkar ve madeni para büyüklüğünde bir ya da birden fazla noktada dikkat çekici açıklığa sebebiyet verir. Halk arasında ismi saçkıran olarak bilinse de etkilediği alan sadece saçlarla sınırlı kalmasan sakal, kaş, kirpik daha doğrusu vücudumuzun her yerinde görülebilmektedir.

Neden Olur?

İşte bu kışım çok önemlidir. Çünkü Alopecia Areata sıradan bir problem olmayıp, bağışıklık sisteminin hasar görmesine bağlı ortaya çıkan otoimmün hastalıklardan biridir. Otoimmün hastalıklar sadece Alopecia Areata ile sınırlı olmayıp, neler olduğunu yandaki bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zba%C4%9F%C4%B1%C5%9F%C4%B1kl%C4%B1k Peki bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olan etkenler nelerdir? Hemen bu konuyu ele alalım.

Stres, Üzüntü, Endişe, Korku: Saçkıran problemine neden olan en önemli etken stres olup, kişinin yaşına göre bu endişe ve korku da olabilmektedir. Çünkü 3-4 yaşındaki bir çocukta da bu sorun görüldüğü için herkeste stres kaynaklı olduğunu söylemek mantıklı olmayacaktır. Ama stres en önemli faktörlerden biridir.

Bağışıklık Sistemi Kıl Köklerine Savaş Açmaktadır: Günlük hayatta yaşadığımız sorunlar bağışıklık sisteminde bozulmaya neden olabilmektedir. Bu durumda vücut kendi öz dokularını yabancı madde gibi görerek onlara savaş açmaktadır. Saçların ya da vücudumuzda bulunan diğer kılların dökülmesi lenfosit adı verilen hücrelerin sitokin (sıvı madde) salgılaması sonucu oluşur.

Saçkıran Çeşitleri Nelerdir?

Toplumda tek ismi olduğuna bakmayın. Tıp literatüründe 3 farklı isimle anılmaktadır. Daha doğrusu sorunun nerede görüldüğünü özetlemektedir. Alopecia Areata en sık karşılaşacağınız kelime olup, açıklaması saçın bir ya da birden fazla yerinde madeni para şeklinde dökülme anlamına gelmektedir. Alopeci Totalis ise saçların tamamen dökülüp kafa derisinin parlak bir şekilde ortaya çıkması halidir. Alopecia Universalis ise sadece saçlarla sınırlı kalmadan vücudun her yerindeki kılların dökülmesine neden olmaktadır. Tabii ki kollar, bacaklar çok fazla dikkat çekmediği için çoğu zaman anlamadan geçebilir.

Saçkıran Nasıl Geçer?

Yukarıda da gördüğünüz gibi sorunun kaynağı stres, sıkıntı, üzüntü, endişe yani hayatımızda olmaması gereken olumsuzluklardır.  Bu nedenle ilk olarak bu sorunları hayatımızdan çıkarmak gerekir. Bunu yaptığınızda zaten %30-%35 oranında dökülen saçların kendi kendine çıkması muhtemeldir. Tabii ki kendi kendine çıkmasını beklemek yerine tetikleyici tedaviler uygulamak gerekir. Bunun için bitkisel ve bilimsel birçok yöntem bulunmaktadır. Dilerseniz başlıklar halinde Alopecia Areata tedavisinde önerile yöntemlere bakalım.

Sarımsak Uygulaması: Bitkisel tedavi tutkunu biriyseniz sarımsak uygulaması tam size göre bir yöntem diyebilirim. Ama beklediğiniz etkiyi her zaman görme imkanınız olmayabilir. Çünkü sarımsakla saçkıran tedavisi %50 başarı oranı sunmaktadır. Diğer bir tabirle uygulayanların 40-50 tanesinde etkili olmaktadır. Nasıl uygulanacağına bakacak olursak sakın sarımsak şampuanı, spreyi, losyonu vs almayın. Almanız gereken kokusundan çok da hazzetmediğimiz ama yemeklerin özellikle mantının olmazsa olmazı gerçek sarımsaktır. Ortadan keserek saplı tarafından tutun ve Alopecia Areata sonucu açılma olan yere hafif canınızı yakacak, tahriş edecek kadar sürün. Bunu günlük uygulayın. Bu şekilde kıl kökleri etrafından bulunan kılcal damarların genişlemesi ve daha fazla kan taşımasına neden olacaktır. Aynı şekilde hücreleri uyarıcı etkisi ile 3 ay içerisinde yüz güldürecek gelişme olması beklenir. Herhangi bir etki etmemesi halinde artık devam etmeye gerek yoktur. Çünkü etkisini görmeyen %50’lik kesimden biri oldunuz demektir. Artık diğer tedavileri denemelisiniz.

Kortizon: Saç dökülmesi ve saçkıran gibi sorunlarınız varsa bu alanda uzman isimlerden yardım almanız gerekir. Bunun içinde mutlaka bir dermatoloğa (cildiye) uzmanına muayene olmanız gerekir. Tedavide genellikle kortizon enjeksiyonu uygulanmaktadır. Kesin etkili olduğunu söyleyemeyiz ama sarıksak uygulamasına göre daha etkilidir. Bunu evde kendinizin yapma imkanı olmayıp, mutlaka bir doktorun belirli sürelerde uygulaması gerekir. Bir tür ilaç olan kortizon ince bir enjektör ile saç diplerine enjekte edilmektedir. Çok dikkatli olunması gereken bir tedavi yöntemi olup, aksi halde yan etkilerine maruz kalabilirsiniz.

SADBE: Saçkıran tedavisinde en çok tavsiye ettiğimiz yöntemlerden biri SADBE açılımı (Squarik Asit Di Butil Ester) olup, Avrupa’da en çok kullanılan saçkıran ilaçları arasında yer almaktadır. Türkiye’de daha çok doktor reçetesi ile tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanırken geçtiğimiz yıllarda Hair Pharma firması Roll-On şeklinde %0,1 ve %1  SADBE içeren ürünleri eczanelerde satışa sunmuştur. Evde kolayca kullanabileceğiniz SADBE etki oranı %95 gibi yüksek ölçüde olup, saçkıran sorununuz varsa ilk olarak bu ürünü kullanmanızı öneririm. Ürün detayları ve satın almak için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

Saçkıran Ne Kadar Sürede Geçer?

Evet arkadaşlar yukarıda yer alan tedavi yöntemlerini incelediyseniz her birinin etki oranı farklı olduğu görülmektedir. SADBE’nin üreticisi Hair Pharma yaptığı yazılı açıklamada ürünü kullananların 1 ile 6 ay arasında sorundan kurtulacağını belirtmektedir. Tabii ki bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Sizde halen saçkıran neden olan sorunlar devam ediyorsa bırakın iyileşmeyi sorunun tekrarladığı ya da yaygınlaştığını görürsünüz. O nedenle tedaviye başlamadan önce mutlaka stres, sıkıntı, üzüntü, moral bozukluğu ve endişe gibi bağışıklık sistemine zarar veren sorunlardan sıyrılmış olmanız gerekir. Bunu kendiniz ya da çevrenizden, psikologlardan yardım alarak yapabilirsiniz.

Saç Köklerinin Ölmesine Neden Olabilir

Bazı insanların yıllarca Alopecia Areata yani saçkıran ile yaşadığını görür ya da duyarsınız. Önlem alınmadığında bu çok normaldir. Saçkıran olan insanlar daha gergin, üzgün ve yaşadığı sorundan dolayı streslidir. Olmaması gereken bu durum yaşadığı sıkıntının artmasına neden olmaktadır. Bu şekilde sorun geçmek yerine uzun yıllar sürebilmektedir. Birkaç yıl çıkmayan saçlar maalesef kıl üretici foliküllerin ölmesine neden olur. Yani kalıcı kelliğe neden olabilir. Bu durumda yapılacak en akıllı çözüm saç ekimi olmaktadır.

Saçkıran Bulaşıcı mı?

Sağlık sorunu yaşayan insanlar aslında bizi üzmesi gerekirken maalesef korkutmaktadır. Yaşadığımız korkuların başında karşımızdaki insanın hastalığının bulaşıcı olup, olmadığıdır. Aynı şekilde saçkıran içinde merak edilen hususlardan biri olan bulaşıcılık kesinlikle yoktur. Yani saçkıran olan insan eşiniz bile olsa size kesinlikle bulaşmaz. Bu korku ile yaşamak karşınızdaki insanı maalesef rahatsız edecek ve üzecektir. Kişi üzüldüğü ve kafaya taktiği içinde maalesef saçkıran probleminden kurtulması zorlaşacaktır. Oysaki bizim yapmamız gereken ona moral yönünden destek olmaktır. Bu şekilde sorunu aşmasını kolaylaştırırsınız.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Günümüzde stres, sıkıntı yaşamayan insan yoktur. Diyebilirsiniz ki onlarda niye böyle bir şey olmuyor? Sorunun cevabı açık ve net olup, her insanın bağışıklık sistemi yeterince güçlü değildir. Bağışıklık sisteminiz güçlü olmaması otoimmün hastalıklara açık hale gelmenizi sağlar. Bu nedenle gerek saçkıran gerekse diğer otoimmün hastalardan korunmak için mutlaka bağışıklık sistemini güçlendirmelisiniz. Bunu günlük tükettiğiniz besinlerle bile kolaylıkla yapabilir siniz.

Sakal Kıran Nedir?

Yazının orta kısmında da belirttiğim gibi sorunu sadece saçkıran olarak nitelemek tamamen yanlıştır. Çünkü sadece saçlarla sınırlı kalmadan vücudun her yerinde bulunan kılları etkilemektedir. Bunun için Alopecia Areata, Alopecia Totalis ve sakalların da dökülmesine neden olan Alopecia Universalis olarak sınıflandırılmaktadır. Sakal dökülmesi sadece saçkıran dediğimiz Alopecia Universalis türü ile mümkündür. Çünkü sakallar başka hiçbir şekilde dökülmez. Tabii ki kaza, yanık ve ameliyat gibi işlemlerle kıl kökü ölmesi farklıdır. Sakalkıran problemi yaşıyorsanız sizin içinde önerim SADBE kullanmanız yönünde olacaktır.

Saçkıran Ağrı Yapar mı?

Sizlerden gelen sorulara bakarken bu sorunun herhangi bir ağrı ya da acıya neden olup, olmadığı yönünde bir sual ile karşılaştım. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi saçkıran ortaya çıkış süreci ya da sonrasında hiçbir belirtisi yoktur. Yani kafa derisinde herhangi bir ağrı ya da acıya neden olmaz.

Saçkıran Psikolojik Bir Sorun mu?
Yanıt vermek istediğim son soru Alopecia Areatanın psikolojik olup, olmadığı yönünde olacaktır. Evet psikolojik olabilir çünkü aşırı stres altında yaşayan insanların büyük bir bölümü ciddi anlamda sorunlar yaşamaktadır. Bazen çok fazla büyütülmemesi gereken durumları da abartmış oluyoruz. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan da ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-nasil-gecer/

18 comments on “Saçkıran Ne Kadar Sürede Geçer?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Sevgi: Saçkıran iyileşmeye başladığı zaman, o bölgede tüy gibi saçlar seyrek olarak çıkmaya başlar. Bu saçlar daha sonra kalınlaşır ve yoğunluğu artarak tamamen normale döner. İyi akşamlar dilerim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  ahmet: Merhaba. Evet saçkıran iyileşirken kaşıntı yapabilir. İyi akşamlar dilerim.

Cagtay
Reply

Hocam merhabalar bende de saçkıran sorunu oldu 10 gün önce kafamın arkasında 25kuruş büyüklüğünde çıktı sonra enselerim dökülmeye başladı saçımın ortasıda seyrekledi biraz orda da açıklar var cildiye ye gittim kan aldılar bu alopeti için temiz çıktı bana dökülmeyi önlemek için bir iğne verdi ve bataselic diye bir krem verdi saçkıran olan yere uygula dedi 1 ay sonra kontrole gelmemi soyledi hocam tavsiyeniz nedir sarımsak da kullanayım mı sizce ? İkisi bir arada olurmu bir arkadaş da minoxil kullanarak geçirmiş bunun bir faydası olurmu yardımcı olursanız sevibirim hocam.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Cagtay: Merhaba. Doktorun verdiği ilaçlar yanında sarımsak da deneyebilirsiniz. Strese bağlı olan bu durum zamanla geçecektir. Merak etmeyiniz. İyi akşamlar dilerim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Name: Merhaba. Namenin kadın adı olduğunu düşünerek cevap yazıyorum. Hair forte sprey kullanın (en az 1 yıl). Biotinli Şawpoo şampuan kullanabilirsiniz. Saçları 3 günde bir kez yıkayın. Xpecia for woman tabletinden mutlaka günde 2 adet alın. Bu hapın içinde, saçlar için gerekli olan biotin ve tüm eser elementler mevcuttur. Kan tahlilinde demir, karaciğer enzimleri,vitaminler, tiroid ve cinsiyet hormonları ve eser elementlere de bakılsın. Eksiklikler varsa buna yönelik tedavi olun. Yılda en az 4/5 kere PRP ile mezoterapi yaptırın. Sigara içmeyin. Saç boyalarına dikkat edin. Mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim.

Yalcin
Reply

Merhabalar benim demir parabüyüklüğünde saç kıran oldu daha sonra hepsi döküldü ne yapmam gerek

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Yalçın: Merhaba. Öncelikle bir dermatoloji,cildiye doktoruna gidiniz. Size verilecek ilaçları düzenli olarak kullanırsanız bu sıkıntılarınız kısa zamanda geçecektir. İyi günler dilerim.

Enes
Reply

Hocam be 11 yaşındayım. Sackıran oldum. 5 aydır tedavi görüyorum.saçlarım tamamen döküldü. Cevap verirseniz sevinirim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Enes:Merhaba. Saçkıran tedavisi biraz uzun sürebiliyor. İlaçları kullanmaya devam edin. Mutlaka düzelecektir, stress yapmayınız.

Derya
Reply

Merhaba benim saçlarımda kaşıntı ve yaralar var bunlar sackiran olma ihtimali varmı cevap verirseniz sevinirim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Derya: Merhaba. Olabilir, muayene etmek gerekir. Muayeneye veya yakınınızdaki bir cildiye doktoruna muayeneye gidiniz. İyi günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.