Burun ucu estetiği ile estetik görünümlü bir burna sahip olabilirsiniz.

Burun ucu estetiği (Tip rinoplasti), normal burun ameliyatı sırasında zaten hemen hemen tüm hastalara uygulanmaktadır; yani rinoplastinin bir kısmını oluşturur.

Burnun en dikkat çeken kısmı burun ucudur ve bu bölge estetik açıdan da çok önemlidir. Burun kanatlarını yapan iki kıkırdağın en üst birleşme noktalarından oluşur ve normalde üçgen bir geometriye sahiptir. Yüksekliği, genişliği ve açıları oldukça önemli olan burun ucunun çok değişik tipleri vardır ve ırklar arasında karakteristik özellikler taşımaktadır. Burun kökünde cilt en ince iken burun ucuna doğru geldikçe kalınlaşır ve derialtı yağ (sebase) bezlerin sayısı ve yoğunluğu artar.

Burun ucu estetiği (Tip rinoplasti), normal burun ameliyatı sırasında zaten hemen hemen tüm hastalara uygulanmaktadır; yani rinoplastinin bir kısmını oluşturur. İyi bir burun ameliyatı için burun ucu da estetik kriterlere uygun, yüze yakışan yapıda olmalıdır. Burun ucu estetiği (tip rinoplasti), sadece burun uç kısmında problemi olan hastalara uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Tip rinoplastide, burunu ikiye ayıran ortadaki kıkırdak yapıya (septum), burun sırtını ve yanlarını oluşturan kemik ve kıkırdak yapılara dokunulmaz; sadece burun ucuna şeklini veren kıkırdak yapılara düzeltme işlemi uygulanır. Burun kemerli ise, eğri ise, karşıdan bakıldığı zaman kemik kısmı çok geniş ise, burun ucu estetiği yeterli olmaz. Bu gibi durumlarda, hem kemik yapıdaki hem de burun ucundaki sorunları bir bütün olarak çözen rinoplasti tercih edilmelidir.

Burun derisinin aşırı kalın olması, burun derisi altı yumuşak dokunun fazlalığı, burun ucu kıkırdakların kaba yapısı, kıkırdaklar arasında bulunan 30 derecelik açının bozulması, kıkırdak çıkıntılarının yerlerinin bozulması, kıkırdak desteğinin bozulması, burun ucunun şeklini bozan çeşitli nedenlerden bazılarıdır. Burun ucundaki başlıca şekil bozuklukları, düşük burun ucu, geniş burun ucu, yuvarlak burun ucu, sivri burun ucu, asimetrik burun ucudur. Tip plasti sayesinde kalın, sarkık, uzun, yüksek, dar veya geniş burun uçları yeniden şekillendirilir; burun kanatları ve delikleri daraltılır. Ayrıca burnun dudak ile yaptığı açı değiştirilebilir, gülümsenildiği ya da konuşulduğu zaman oynayan burun ucu düzeltilebilir.

Ameliyat süresi rinoplastiye göre daha kısadır, lokal anestezi veya sedoanaljezi altında yapılabilir. Burun ucundaki sorun fazla değil ise, işlem burun içinden (kapalı teknik) halledilir. Burun ucundaki sorun fazla ise, açık burun ameliyatı denilen teknik tercih edilmelidir. Tip plastide burunu oluşturan kemiksel yapılara müdahale edilmez, yalnız yumuşak dokular ve kıkırdaklar işlem görür. Problemin tipine bağlı olarak, çeşitli kıkırdak eklemeler (greftler) veya dikişler kullanılarak burun şekillendirilir. Fazla dokular muhafaza edilir ve başka alanların güçlendirilmesinde kullanılır. Burun derisi kalın ve yağlı ise, içeriden inceltilir.

Ameliyat bitiminde tamponlar yerleştirilir ve burun sırtı ateli ve özel bandajlar uygulanır. Burun sırtı ateli ve bandajlar, cilt ile kıkırdak arasında sıvı toplanmasını ve uzun süreli ödemi engellemek amacıyla kullanılır. Tamponlar 2. günde, atel 5. günde, özel bandajlar ise 5.-10. günde çıkarılır. Bazı durumlarda tampon ve atel uygulanmayabilir. Ameliyat sonrası dönemde genellikle ağrı olmaz; standart rinoplasti (estetik burun ameliyatı) ameliyatına göre çok daha az morarma ve şişlik olur. Şişlikler 5 gün içinde oldukça azalır. Hedeflenen sonuca ulaşılması, burun üzerindeki cildin kalınlığına göre değişmekle birlikte genellikle 3-6 ayı bulmaktadır.

- Op. Dr. Can İşler | Nişantaşı | Viyana

Ameliyatın Karnesi

İstanbul’da kalınması gereken süre: 5-6 gün

Ameliyatın yapıldığı yer: Bir hastane ameliyathanesi

Anestezi şekli: Lokal anestezi veya sedasyon anestezisi

Ameliyat süresi: 0,5-1 saat

Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu

Ameliyat sonrası: Bir kaç gün hafif sızlamalar olur. Basit ağrı kesiciler yeterlidir.

Şişme, morarma: Şişlik 5 gün, morluk olursa 3-5 gün sürer.

Pansuman: Tamponlar varsa 2. günde alınır. Atel 5.günde çıkarılır.

Dikişler: Dikişler kendiliğinden eridiğinden alınması gereken dikişler yoktur.

İşe ve günlük hayata dönüş: 3-7 gün sonra

Spor: 2. haftada hafif egzersiz ve yürüyüşler, 3. haftada havuza ve denize girebilme, 5. haftada yüzme ve diğer sporlar yapılabilir

Son şekil: 3-6 ay sonra son şeklini alır.

Sonuçların kalıcılığı: Kalıcı

Biz Sizi Arayalım

Yurtdışında mısınız?

Eğer Avusturya, İsviçre veya Almanya’da yaşıyorsanız
buradan randevu alabilirsiniz.

Viyana, Basel ve Zürich’te
Estetik Ameliyatlar

Yurt dışı denklik diplomalarım (Almanya, Avusturya, İsviçre) ve ikinci Avusturya vatandaşlığım sayesinde hastalarımı Viyana’daki kliniğimde de kabul etmekteyim. Her ay düzenli olarak Viyana, Basel ve Zürich seyahatlerim ile hastalarımın ameliyat ve medikal estetik uygulamaları sonrası kontrollerini  yapmaktayım. İyi derecede Almanca bildiğim için Türkçe’ye hakim olmayan hastalarımla gayet iyi iletişim kurabilmekteyim.

Eğer Viyana’da, Basel’da veya Zürich’te yaşıyorsanız, estetik ameliyatlarınızı dilerseniz İstanbul’da da olabilirsiniz. Ameliyat sonrası sürecinizi bizzat Viyana’daki kliniğimde takip ediyor ve sağlıklı bir post-op dönemi geçirmenizi sağlıyorum.

Tüm estetik ameliyat ve uygulamalarınız için aşağıdaki randevu oluştur butonu ile benimle iletişime geçebilirsiniz.

En kısa sürede tanışmak dileği ile…

- Op. Dr. Can İşler | Nişantaşı | Viyana

Op. Dr. Can İşler. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı & Genel Cerrahi Uzmanı 2020.
İstanbul, Viyana, Basel ve Zürich'te esetik ameliyat ve uygulamalar.
Bu web sitesindeki içerikler tamamen toplumu bilgilendirme amaçlıdır. Doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz.
Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Op. Dr. Can İşler sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.
Gizlilik Politikası | Çerez Politikası
Web Tasarım: Simple