İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu nedir?
Dolgun ve diri dudaklar, tarih boyu güzelliğin ve estetiğin temel simgelerinden biri olmuştur. Dudak dolgusu; daha dolgun, diri ve şekilli dudaklara sahip olmak isteyen kadın ve erkeğe yapılan estetik uygulamaya denir. Bu uygulamada, dudakların içine ve çevresine dermal dolgular enjekte edilir. Dolgu olarak genellikle, hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri uygulanır. Hyaluronik asit, vücudumuzda da doğal olarak bulunan ve su çekme kapasitesi çok yüksek olan maddelerdir.

Dudak dolgusu ile neler yapılabilir?

Yapısal olarak ince olan dudaklar dolgunlaştırıp, kalınlaştırılır.

Yaşla birlikte hacim kaybetmiş ve incelmiş dudaklara eski dolgunluğu kazandırılır.

Dudak konturu belirginleştirilir.

Dudaklar şekillendirilir.

Üst dudak ortasından buruna doğru giden ‘’philtrum çizgileri’’ ve üst dudak ortasındaki ‘’Cupid’s Bow’’ denilen V şekli belirginleştirilerek, dudaklara daha çekici bir görünüm kazandırılır.

Üst ve alt dudak arasındaki orantısızlıklar giderilir.

Dudaklardaki asimetriler düzeltilir.

Dudak çevresindeki, özellikle sigaraya bağlı oluşan dikey ince çizgiler azaltılır.

Ağız köşesinden çeneye doğru inen çizgiler (Marionette çizgileri) azaltılır.

Dudak kenarındaki sarkmalar giderilir. Böylece ağız kenarları hafifçe yukarı doğru kaldırılır ve daha pozitif bir yüz ifadesi elde edilir.

Dudaklardaki yaşlanma belirtileri nelerdir ?
Yaşlanma ve kadında gelişen menapozla birlikte kandaki östrojen miktarı azalır. Buna bağlı olarak dudaklar incelir, dolgun ve diri görünümünü kaybetmeye başlar. Dudaklar çevresinde ince dikey çizgiler, ağız köşesinden aşağı doğru inen ve ‘’Marionette çizgileri’’ adı verilen çizgiler oluşur. Ağız köşeleri sarkar.

Dudak dolgularını, daha doğrusu dudak dolgunlaştırma işlemlerini nasıl sınıflandırabiliriz?
Dudak dolgularının ya da dudak dolgunlaştırma işlemini; geçici dudak dolguları, kalıcı dudak dolguları ve kalıcı dudak implantı şeklinde üçe ayırabiliriz.

Dudak dolgusu kimlere uygulanır?
Dudak dolgusu; yapısal veya yaşlanmaya bağlı olarak ince olan dudaklara, orantısız dudaklara, asimetrik dudaklara sahip olan, 18 yaşını geçmiş. kadın ve erkek herkese uygulanabilir.

Kişi; dudak konturunun daha belirgin olmasını, dudaklarının daha kalın, diri olmasını istiyorsa, uygulanır.

Üst dudak üzerindeki ‘’Philtrum çizgileri’’nin ve üst dudak ortasındaki ‘’Cupid’s Bow’’ denilen V şeklinin belirginleşmesini istiyorsa, uygulanır.
Dudak çevresindeki dikey ince çizgileri, ağız köşesinden çeneye doğru inen Marionette çizgilerini azaltmak istiyorsa, uygulanır.
Dudak kenarındaki sarkmaları gidermek ve böylece ağız kenarlarını hafifçe yukarı doğru kaldırarak, daha pozitif bir yüz ifadesi elde etmek istiyorsa, uygulanır.

Dudaklar neden incelir?
Gençliğinde dolgun dudaklara sahip olan kimsede, yaşın ilerlemesiyle birlikte dudaklarda incelme meydana gelir. Kadınlarda bu incelmenin nedeni, menapozla birlikte, kandaki östrojen hormonunun azalmasıdır.

Dudak dolgusunu kimler uygulayabilir?
Dudak dolgusunu, bu konuda ihtisası sırasında eğitim almış olan, estetik ve plastik cerrahi uzmanı ya da dermatoloji uzmanı uygulayabilir.

Dudak dolgusu uygulama öncesi planlaması nasıl olmalıdır?
Dudak dolgusu uygulamasının ana hedefi, dudağın daha hacimli, şekilli ve diri görünmesini sağlamaktır. Uygulama öncesi planlama yaparken, dudağın ve yüz genelinin ölçümü önemlidir. Dudakların boyutu, hacmi, konturu ve kıvrımları, yüzün yapısı ile uyumlu olmalıdır. Üst ve alt dudak, altın orana göre şekillendirilmelidir. Genellikle üst dudak 1/3, alt dudak 2/3 oranı göz önüne alınarak planlama yapılır. Philtrum çizgileri ve Cupid’s yayının doğru şekillendirilmesi de çok önemlidir.

Geçici dudak dolgusu olarak en sık ne kullanılır?
Geçici dudak dolgusu olarak en sık, hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri uygulanır. Hyaluronik asit; vücudumuzun gençliğini sağlayan bir yapı taşıdır. HA içeren farklı birçok dolgu maddesi vardır. Dudağa uygulanacak HA içerikli dolgu maddesi, dudak için özel olarak hazırlanmış bir kimyasal yapıda olmalıdır, aksi takdirde hareketli bir yapı olan dudakta kısa sürede etkisini kaybeder.

HA çok rahatlıkla enjekte edilir ve uygulama yerinde kolaylıkla istenilen şekil verilir. HA hacminin 100 katı su çekme kapasitesine sahiptir. Bu sayede çizgilerin ve kırışıklıkların anında düzelmesini sağlar. Etki süresi 9 ile 12 aydır.

Hyaluronik asit (HA) nedir?
Dudak dolgusu uygulamasında en sık kullanılan dolgu maddesi, hyaluronik asit içerikli olandır. Hyaluronik asit (HA), vücudumuzun her hücresinde bulunan, doğal şeker yapısında temel bir yapı maddesidir. Başka birçok canlıda da bulunur. Özellikle cildimizde büyük bir oranda bulunur.

HA ve kollajen, cildimizin yapısını koruyan, iki önemli temel maddedir. Kollajen, cildin sıkılığını sağlar ve korur, HA ise kollajeni besler ve nemlendirir. HA ve kollajen; cildimizin elastik, hacimli, pürüzsüz ve genç görünmesini yardımcı olur.

Yaşlanmayla birlikte HA, cildimizde, kaslarda, kemiklerde ve diğer vücut yapılarımızda azalmaya başlar. Bu nedenle, cilt solar, kırışır ve ince ince çizgilenir.

Hyaluronik asit (HA) bazlı dudak dolgusu nasıl elde edilir?
HA, hayvansal kökenli değildir, laboratuar ortamında üretilen bakteriler yardımıyla elde edilir. Hayvansal kökenli olmadığı için uygulama sonrası dokular tarafından reddedilmez, alerjik reaksiyon riski ve yan etki riski çok nadirdir. Bu nedenlerle uygulama öncesi test gerektirmez.

Geçici dudak dolgusu ne demektir?
Geçici dudak dolgusu, etkisini belli bir süre için gösteren maddelerde dudakları dolgunlaştırma işlemidir. Bu işlem için en çok, laboratuar ortamında elde edilen ve etkisi 9-12 ay olan hyaluronik asit kullanılır. Günümüzde, dudağa dolgu uygulamalarının %90’ında, etkisi belli süreli olan HA kullanılmaktadır.

Dudak dolgusu ne kadar süre etkilidir?
Dudak dolgusunda, dolgu maddesi olarak sadece Hyaluronik asit kullanılacaksa, etki süresi 9-12 aydır. Saf HA dolgu maddesine ilave sentetik maddeler eklenirse, bu süre 2,5-3 yıla kadar çıkabilir.

Dudak dolgusunun etki süresini neler belirler?
Dudak dolgusunun etki süresini başlıca, kullanılan malzemenin kalitesi, kişinin yaşı ve yaşam tarzı belirler. Örneğin kişi sigara içiyorsa, güneşe çıkmayı çok seviyorsa, dolgunun kalıcılık süresi azalır.

Sosyal Medya

Op. Dr. Can İşler - FacebookOp. Dr. Can İşler - Twitter Op. Dr. Can İşler - Linkedin Op. Dr. Can İşler - Youtube Op. Dr. Can İşler - Instagram

Op. Dr. Can İşler
Estetik Cerrah Op. Dr. Can İşler Op. Dr. Can İşler hakkında bilgi alın.
(Visited 125 times, 1 visits today)