Fibrocell, yani kök hücre tedavisi ile daha sıkı estetik ve genç bir görünüm kazanın.

Fibrocell yani kök hücre tedavisi, kişinin kendi hücrelerinden üretilen doğal bir tedavi yöntemidir. Ciltte bulunan fibroblastlar kollajen, elastik lifler ve hyaluronik asit yapımından sorumludurlar.

Fibrocell yani kök hücre tedavisi, kişinin kendi hücrelerinden üretilen doğal bir tedavi yöntemidir. Ciltte bulunan fibroblastlar kollajen, elastik lifler ve hyaluronik asit yapımından sorumludurlar.

Bu maddeler cildin sıkı, düzgün ve sağlıklı görünmesini sağlar. Cilt yaşlanmasında ve izlerde kollajen, elastik lifler ve hyaluronik asit azalır. Fibrocell yani kök hücre yönteminde azalan maddeleri yerine koyup kırışıklarda düzelme, sarkmada azalma ve izlerde hafifleme beklenir.

  • Yüz, boyun ve dekolte bölgesinde kırışıklıkların azaltılması
  • Özellikle çene ve boyun bölgesinde gözlenen sarkmalar
  • Akne ve suçiçeği sonrası kalan çukur biçiminde izlerin doldurulması
  • Güneş hasarı ve sigara gibi çevresel etmenler nedeniyle canlılığını yitirmiş, mat ve gözenekli görüntünün tedavisi
  • Yanık ve cerrahi izlerinin tedavisi

Fibrocell (kök hücre) yönteminde verilen fibroblast hücrelerinin özellikleri nelerdir?

Fibroblast hücreleri vücutta kollajen sentezinden sorumlu temel hücrelerdir. Kollajenin yanında elastik lifler ve hyaluronik asit fibroblastlar tarafından oluşturulurlar. İnsan cildinde bulunan fibroblast hücreleri yara iyileşmesi ve doku onarımında çok önemli rol oynarlar.

Ancak 25 yaşından sonra kişideki fibroblast hücreleri zamanla azalmaya başlar ve bu azalma sonucu ciltte sarkma ve kırışıklıklar orta çıkmaya başlar.

Fibrocell (kök hücre) nasıl elde edilir?

Kulak arkasından punch denilen özel bir aletle 3-4 cm’lik çok küçük bir cilt alanı çıkarılır. Alınan cilt bölgesi güneş görmemiş olmalıdır. Bu yüzden kulak arkası tercih edilir.

Hastanın kanı alınır. Alınan cilt parçası ve kanı özel taşıma kaplarında ve steril bir ortamda fibroblast kültürü yapan özel laboratuarlara yollanır. Laboratuarda 3-6 hafta sonra çoğalan fibroblastlar sadece hastanın kendine ait hücrelerdir. Çoğalan fibroblastların sayısı önemlidir.

Cilde ilk uygulama yapıldıktan sonra da laboratuarda üretim sürdürülür. Yeni elde edilen solüsyonlar ikinci ve üçüncü seanslarda kullanılırlar.

Fibrocell (kök hücre) nasıl uygulanır?

Fibrocelll uygulaması cilde mezoterapi yöntemindeki gibi küçük zerklerle verilir. Her uygulamada ortalama 20-40 milyon kadar fibroblast hücresi cilt içine verilmektedir. Tedavi genellikle 4 hafta arayla 3 seans uygulanır. Üç seansın sonunda cilde verilen hücre sayısı 100 milyona çıkabilir.

Fibrocell (kök hücre) tedavisinden sonra ne beklenmelidir?

Fibrocell tedavisi ile cilde aktarılan fibroblastlar dokuyu hasar görmüş dokuyu tamir etmeye başlar. Etki diğer yöntemlere göre daha yavaş başlasa da 6-24 ay boyunca düzenli bir düzelme sağlar. Sonuç olarak kırışıklıkları ve sarkması azalmış, parlak canlı bir cilt ortaya çıkar. Elde edilen düzelme uzun sürelidir ve 4-5 yıl sonra bile sürdüğü gösterilmiştir.

Fibrocell (kök hücre) kimlere uygulanabilir?

Fibroblast kültüründe hücre kalitesi önemlidir. Yaş ilerledikçe hücrelerin üretkenliği azalır. Bu yüzden fibroblast kültüründe en ideal yaş 30-50 yaş arasıdır.

Fibroblast kültürü diğer cilt yenileme yöntemleri ile dönüşümlü uygulanarak etkinliği arttırılabilir.

Fibrocell (kök hücre) tedavisinin avantajları nelerdir:

Hastanın kendi hücrelerinden elde edildiği ve yabancı madde içermediği için alerji riski taşımaz. Onarıcı etkisi pek çok yönteme göre daha belirgindir. Dolgu ya da PRP gibi diğer yöntemlere göre daha uzun süre etkilidir (4-5 yıl kadar).

Fibrocell (kök hücre) tedavisinden sonra yan etki görülür mü?

Kök hücre kişinin kendisine ait hücreler olduğu için alerjik yan etkiler beklenmez. Kök hücre cilde minik iğnelerle verildiği için kısa süren küçük morluklar olabilir.

- Op. Dr. Can İşler | Nişantaşı | Viyana

Biz Sizi Arayalım

Yurtdışında mısınız?

Eğer Avusturya, İsviçre veya Almanya’da yaşıyorsanız
buradan randevu alabilirsiniz.

Viyana, Basel ve Zürich’te
Estetik Ameliyatlar

Yurt dışı denklik diplomalarım (Almanya, Avusturya, İsviçre) ve ikinci Avusturya vatandaşlığım sayesinde hastalarımı Viyana’daki kliniğimde de kabul etmekteyim. Her ay düzenli olarak Viyana, Basel ve Zürich seyahatlerim ile hastalarımın ameliyat ve medikal estetik uygulamaları sonrası kontrollerini  yapmaktayım. İyi derecede Almanca bildiğim için Türkçe’ye hakim olmayan hastalarımla gayet iyi iletişim kurabilmekteyim.

Eğer Viyana’da, Basel’da veya Zürich’te yaşıyorsanız, estetik ameliyatlarınızı dilerseniz İstanbul’da da olabilirsiniz. Ameliyat sonrası sürecinizi bizzat Viyana’daki kliniğimde takip ediyor ve sağlıklı bir post-op dönemi geçirmenizi sağlıyorum.

Tüm estetik ameliyat ve uygulamalarınız için aşağıdaki randevu oluştur butonu ile benimle iletişime geçebilirsiniz.

En kısa sürede tanışmak dileği ile…

- Op. Dr. Can İşler | Nişantaşı | Viyana

Op. Dr. Can İşler. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı & Genel Cerrahi Uzmanı 2020.
İstanbul, Viyana, Basel ve Zürich'te esetik ameliyat ve uygulamalar.
Bu web sitesindeki içerikler tamamen toplumu bilgilendirme amaçlıdır. Doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz.
Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Op. Dr. Can İşler sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.
Gizlilik Politikası | Çerez Politikası
Web Tasarım: Simple