İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English
Estetik Blog - Op. Dr. Can İşler

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme Estetiği ve Meme Dikleştirme Ameliyatı

meme-diklestirme-ameliyatiMeme dikleştirme ameliyatı, sarkmış olan memenin toparlanması amacıyla yapılan işlemleri kapsar. Memenin dolgunluğunu, diriliğini yitirmiş, sarkıklığını yok etmek ve ve yeniden şekillendirilip ve dikleştirilmesini sağlar.

Meme küçültme ameliyatlarında kullanılan teknik ve prensiplere benzer olarak yapılır. Meme dokusunda küçültme işlemi yapılmadan, sadece memenin biçiminde yapılan değişiklikleri kapsar. Gerekirse meme başı çevresindeki aşırı genişlemiş koyu renkli alan (areola) da bu ameliyat sırasında küçültülebilir. İstatistiklere göre meme büyütme ameliyatları ile beraber, hastaların en çok mutlu oldukları ameliyatların başında gelmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kimler için Uygundur?

Meme dikleştirme ve büyütme operasyonu, meme sarkması ve küçülmesi şikayeti olan, 18 yaş ve üzeri her yaş gurubundaki kadına her zaman uygulanabilir. Yakın zamanda hamile kalmayı ya da ciddi miktarda kilo vermeyi planlayan hastalar ise, bu operasyonu plastik cerrahları ile de konuşarak ertelemelidirler.

Meme Nasıl Sarkar?

Memenin sarkmasının birçok nedenleri vardır. Bu nedenleri ve etkilerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Ailesel nedenlerle memeyi taşıyan bağların doğuştan zayıf olmasına bağlı, sarkıklık çok erken yaşlarda başlar.
  • Hamile ve emziren annelerin göğüsleri sarkmaya daha meyilli olur. Emzirme döneminde meme dokusu sütle dolduğu için, üzerindeki cilt ve aradaki bağlarla birlikte büyür. Emzirme sonrasında, süt üretmeyen meme dokusu gebelik öncesi durumuna geri döner; ancak meme derisi ve bağları artık eski sıkılıklarını ve diriliklerini kaybetmişlerdir. Bu nedenle hamilelik sonrası memeler; normale dönen meme dokusu etrafındaki gevşemiş cilt nedeniyle sarkarlar.
  • Aşırı kilo alıp vermeyle memede meydana gelen hacim değişiklikleri, cildin esnekliğini olumsuz yönde etkileyerek memelerin sarkmasına neden olur.
  • Yaşlanmaya bağlı hormonsal nedenler ile meme dokusunda azalma olur. Bu da memenin içinin boşalmasına ve sarkmasına neden olur.
  • Yer çekimi; vücut şeklini etkileyen ve önüne geçilemeyen bir etkiye sahiptir. Özellikle sutyen kullanmayanlarda, yerçekimi memeleri aşağı doğru çekerek sarkmalarına sebep olur.

Meme Dikleştirme Ameliyatını Kimler Tercih Eder?

Bu ameliyatı tercih edenleri genellikle; gebelik veya emzirme sonrası memesinde hacim azalması ve yumuşama olmuş; ileri yaş ile meme dokusu kaybolmuş ve buna bağlı sarkmaları olanlar ile, ani ve çok kilo kaybetmiş bayanlar oluşturur.

Bu kişilerin ortak şikayetleri:

  • Memelerin sertliklerini kaybedip, içlerinin boşalmış ve sarkmış olması
  • Meme başlarının sarkıklığa bağlı olarak aşağı doğru bakar hale gelmesi
  • Bir memenin sert kıvamda ve dik dururken, diğer memenin yumuşak ve sarkık olması.
(Visited 48 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.