Göz altı morluklarınızdan kurtulun.

Gözaltı morluğu gözaltı derisinin normalden koyu renkli gözükmesidir. Gözaltı morluğu yaygın bir problemdir. Her yaşta görülebilir. Kişiyi yorgun, sağlıksız ve yaşlı gösterebilir. Bu nedenle gözaltı morlukları birçok kişiyi rahatsız eder.

Gözaltı morluğu gözaltı derisinin normalden koyu renkli gözükmesidir. Gözaltı morluğu yaygın bir problemdir. Her yaşta görülebilir. Kişiyi yorgun, sağlıksız ve yaşlı gösterebilir. Bu nedenle gözaltı morlukları birçok kişiyi rahatsız eder.

Gözaltı morluğu, gözaltı cildinde renk maddesinin artışı, gözaltında damarların artışı, gözaltı derisinin inceliği veya yaşlanması nedeniyle olabilir. Kansızlık, yorgunluk ve uzun süre bilgisayar ekranına bakmak gözaltı morluğunun sebebi olabilir.

Gözaltı morluğunda renk artışı neden olur?

Gözaltındaki ciltte renk artışı sık görülen bir nedendir. Koyu tenli ırklarda yapısal olarak gözaltı koyuluğu olabilir. Alerjik veya atopik egzema nedeniyle renklenme artışı olabilir.

Bazen doğumsal olarak ortaya çıkan Ota nevus olarak adlandırılan benler gözaltı morluğu nedeni olabilir. Renk artışına bağlı gözaltı morluklarında lazer tedavileri ilk tercih olabilir.

Gözaltı morluğunda damar artışı neden olur?

Gözaltında damarların artışı ve damarların belirginleşmesi gözaltı morluğunun diğer bir sebebidir. Göz çevresinde cildin altında yağ olmaması ve derinin ince olması nedeniyle damarlar gözüktüğü için mor renge sebep olabilir. Burun tıkanıklığı gözaltı damarlarını genişleterek gözaltı morluğu sebebi olabilir.

Bu sebebe bağlı morluklar özellikle adet döneminde belirginleşir. Özellikle gözün iç kısmına yakın bölgede koyuluk daha fazladır. Bu tür gözaltı morluklarında damar lazerleri ve dolgu tedavisi uygulanmalıdır.

Gözaltı morluğunda cilt neden incelir?

Diğer gözaltı morluğu nedeni, derinin elastikiyetini kaybederek gözyaşı kanalının belirginleşmesidir. Bu daha çok yaşlanmaya bağlıdır. Zaman içinde gözaltı derisinin hücreleri yaşa ve güneşe bağlı hasara uğrar.

Gözaltında torbalanmanın meydana gelmesi bu şikayeti daha çok artırabilir. Bu tür gözaltı morluk tedavilerinde lazer ve dolgu tedavisi bir arada daha iyi sonuç verebilir. Ayrıca cerrahi tedavi gerekebilir.

Gözaltı morluğu için nasıl önlem alabilirim?

 • İyi bir uyku düzeni
 • Dengeli beslenmek
 • Güneşten korunmak
 • Yaz ve kış güneş gözlüğü kullanmak
 • Uzun süre televizyon ve bilgisayar başında kalmamak, gözleri dinlendirmek
 • Soğuk kompresi uygulamak
 • Salata dilimlerini gözaltında gezdirmek veya bekletmek
 • Yüksek yastık kullanmak
 • Sarı bazlı kapatıcı kullanımı
 • K vitaminli, C vitaminli, retinol, arnica, antioksidan, peptidler, büyüme faktörlü ve renk açıcı madde içeren gözaltı kremleri kullanılabilir.

Gözaltı morluğunda hangi tedaviler kullanılır?

 • Gözaltı morluğunu gideren kremler
 • Lazer –ışık tedavileri
 • Kimyasal peeling
 • Işık dolgusu
 • PRP, mezoterapi ve mikro iğneleme gibi cilt yenileme yöntemleri

Gözaltı morluğunu gideren tedaviler nasıl etkili olur?

Gözaltı rengini açan, damarlanmayı azaltan ve derinin kollajenini artıran lazerler gözaltı morluğunda kullanılabilir. Bu amaçla Q-switched Nd-YAG lazer, pulsed dye lazer, IPL, fraksiyonel lazerler, erbium lazer kullanılabilir.

Gözaltı derisinin inceliğine ve gözaltı yağ dokusunun kaybı nedeniyle oluşan gözaltı morluklarında hyaluronik asit dolgusu veya kişinin kendi yağından elde edilen yağ dolgusu faydalı olabilir.

PRP, mezoterapi ve mikro iğneleme gibi yöntemler cildi yeniler. Mezoterapi ve mikro iğnelemede ayrıca renk ve damarlara etkili maddeler kullanılır. Böylece göz altı morluğunda hafifleme gerçekleşir.

Kimyasal peeling renk düzeltici ve cilt yenileyici etkisi nedeniyle gözaltı morlukları tedavisinde bir seçenek olabilir.

Damarları büzen, renk azaltıcı ve cilt yenileme özellikleri olan K vitamini, C vitamini, antioksidan maddeler, peptid içeren kremler gözaltı morluklarını hafifletebilir.

- Op. Dr. Can İşler | Nişantaşı | Viyana

Biz Sizi Arayalım

Yurtdışında mısınız?

Eğer Avusturya, İsviçre veya Almanya’da yaşıyorsanız
buradan randevu alabilirsiniz.

Viyana, Basel ve Zürich’te
Estetik Ameliyatlar

Yurt dışı denklik diplomalarım (Almanya, Avusturya, İsviçre) ve ikinci Avusturya vatandaşlığım sayesinde hastalarımı Viyana’daki kliniğimde de kabul etmekteyim. Her ay düzenli olarak Viyana, Basel ve Zürich seyahatlerim ile hastalarımın ameliyat ve medikal estetik uygulamaları sonrası kontrollerini  yapmaktayım. İyi derecede Almanca bildiğim için Türkçe’ye hakim olmayan hastalarımla gayet iyi iletişim kurabilmekteyim.

Eğer Viyana’da, Basel’da veya Zürich’te yaşıyorsanız, estetik ameliyatlarınızı dilerseniz İstanbul’da da olabilirsiniz. Ameliyat sonrası sürecinizi bizzat Viyana’daki kliniğimde takip ediyor ve sağlıklı bir post-op dönemi geçirmenizi sağlıyorum.

Tüm estetik ameliyat ve uygulamalarınız için aşağıdaki randevu oluştur butonu ile benimle iletişime geçebilirsiniz.

En kısa sürede tanışmak dileği ile…

- Op. Dr. Can İşler | Nişantaşı | Viyana

Op. Dr. Can İşler. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı & Genel Cerrahi Uzmanı 2020.
İstanbul, Viyana, Basel ve Zürich'te esetik ameliyat ve uygulamalar.
Bu web sitesindeki içerikler tamamen toplumu bilgilendirme amaçlıdır. Doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz.
Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Op. Dr. Can İşler sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.
Gizlilik Politikası | Çerez Politikası
Web Tasarım: Simple