Göz altı yağ bezelerinden kurtulun.

En sık görülen, göz altı yağ bezesi hastalıkları şunlardır:

Siringoma:

Siringoma ter bezlerinden kaynaklanan selim huylu oluşumlardır. Oldukça yaygın bir şikayettir. Genellikle ergenlikten itibaren başlar. Kadınlarda daha sık görülür. Nedeni bilinmemektedir. En sık olarak kadınların göz çevresinde ortaya çıkarlar. Göğüs bölgesi, göbek, koltukaltı ve genital bölgede de görülebilirler.

Siringoma belirtileri nelerdir?

Ten rengi veya sarı renkli, net sınırlı, 1-3 mm çapında deriden kabarık, yuvarlak oluşumlardır. En sık olarak göz çevresinde, alt göz kapağında görülürler. Sayıları birden fazladır ve simetriktirler.

Siringoma tedavi yöntemleri nelerdir?

Siringoma erbium, karbondioksit ( CO2 ) lazer veya elektriksel cerrahi ile giderilebilir. Genel olarak 1-3 seans gerekebilir. Açık tenli kişilerde iyi sonuç alınır. Göz çevresi koyu olanlarda işlemlerden sonra beyaz leke kalabilir. Şikayetlerde tekrarlar görülebilir. Tedaviler bunu bilerek yapılmalıdır. Siringomada en estetik sonuçlar lazerle tedavilerden alınmaktadır. İşlem sonrası iz kalma olasılığı çok düşüktür.

Ksantelezma nedir?

Ksantelezma daha çok göz kapaklarının iç kısmında ortaya çıkan sarı renkli yağ bezeleridir. Üst göz kapağında alt göz kapağından daha sık görülür. Ksantelezma yumuşak veya yarı sert kıvamda olabilir. Genellikle simetrik olarak ortaya çıkarlar, genel olarak tüm kapaklarında birden görülebilir. Gözaltı yağ bezeleri kalıcıdır ve ilerleyicidir, kendiliğinden geçmez.

Ksantelezma kimlerde görülür ve neden ortaya çıkar?

Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. 40-50 yaş arasında en fazla ortaya çıkarlar. Ksantelezması olanların yarısında kan yağlarında anormallik söz konusudur. Hastaların genetik olarak kolesterol veya trigliserid seviyeleri yüksektir.

Diyabet ve tiroit hastalıklarından kaynaklanan kan yağ bozuklukları ksantelezma yapabilir. Ksantelezmalıların diğer yarısında kan yağları normal bulunmuştur. Ksantelezma görülen kişilerde iyi kolesterol düşük çıkabilir. Ayrıca damar sertliğine eğilim olduğunun işaretidir.

Ksantelezması olan kişilerin kan yağlarını kontrol ettirmeleri şarttır. Ayrıca kan yağlarını yükseltecek gıdalardan uzak durulmalıdır. Ksantelezma tedavisi kozmetik nedenlerle yapılır.

Ksantelezma tedavi yöntemleri nelerdir?

Bu tür gözaltı yağ bezelerinde lazer, cerrahi çıkarma, elektriksel cerrahi veya kimyasal peeling kullanılabilir. Lazer ile tedavide erbium ve CO2 lazer kullanılır.

Tedavi sonrası leke, iz kalma riski düşüktür. Ksantelazmada en estetik sonuçlar cerrahi çıkarma ve lazer tedavileriyle gerçekleştirilir.

Diğer yöntemlerde iz kalma olasılığı daha fazladır. Ksantelezma tedavilerden sonra tekrar edebilir. Lazerle ksantelezma tedavi sonrası ciltte yenilenme olduğu için şikayetlerde tekrar olasılığı daha düşük olmaktadır.

Milyum nedir?

Milium, oldukça sık görülen bir göz çevresi yağ bezelerindendir. Çocuklarda ve her yaşta görülebilir. Yüzeysel, parlak beyaz-sarımsı renkli 1-2 mm çaplı yuvarlak kabarık oluşumlardır. Özellikle göz çevresi ve yanaklarda ortaya çıkarlar. Nedeni bilinmemektedir. Tedavisi kozmetik nedenlerle yapılır.

Milium tedavi seçeneklerin nelerdir?

A vitaminli kremler etkili olabilir. Ağızları bistüri veya steril iğne uçları ile açılarak temizlenebilir. Çok yaygın olduğu durumlarda lazer, elektrocerrahi veya lazerle tedavi edilebilir.

- Op. Dr. Can İşler | Nişantaşı | Viyana

Biz Sizi Arayalım

Yurtdışında mısınız?

Eğer Avusturya, İsviçre veya Almanya’da yaşıyorsanız
buradan randevu alabilirsiniz.

Viyana, Basel ve Zürich’te
Estetik Ameliyatlar

Yurt dışı denklik diplomalarım (Almanya, Avusturya, İsviçre) ve ikinci Avusturya vatandaşlığım sayesinde hastalarımı Viyana’daki kliniğimde de kabul etmekteyim. Her ay düzenli olarak Viyana, Basel ve Zürich seyahatlerim ile hastalarımın ameliyat ve medikal estetik uygulamaları sonrası kontrollerini  yapmaktayım. İyi derecede Almanca bildiğim için Türkçe’ye hakim olmayan hastalarımla gayet iyi iletişim kurabilmekteyim.

Eğer Viyana’da, Basel’da veya Zürich’te yaşıyorsanız, estetik ameliyatlarınızı dilerseniz İstanbul’da da olabilirsiniz. Ameliyat sonrası sürecinizi bizzat Viyana’daki kliniğimde takip ediyor ve sağlıklı bir post-op dönemi geçirmenizi sağlıyorum.

Tüm estetik ameliyat ve uygulamalarınız için aşağıdaki randevu oluştur butonu ile benimle iletişime geçebilirsiniz.

En kısa sürede tanışmak dileği ile…

- Op. Dr. Can İşler | Nişantaşı | Viyana

Op. Dr. Can İşler. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı & Genel Cerrahi Uzmanı 2020.
İstanbul, Viyana, Basel ve Zürich'te esetik ameliyat ve uygulamalar.
Bu web sitesindeki içerikler tamamen toplumu bilgilendirme amaçlıdır. Doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz.
Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Op. Dr. Can İşler sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.
Gizlilik Politikası | Çerez Politikası
Web Tasarım: Simple