Gözenek sıkılaştırma ile estetik ve genç bir görünüm kazanın.

Ciltte yaşlanma ve güneş hasarı cildin kalınlaşmasına ve ölü deri atılımının yavaşlamasına sebep olur.

Gözenek sıkılaştırma tedavisi: Gözenekler kıl folikülleri ve yağ bezi kanallarının cilde açılma noktalarıdır. Gözenekler cildi dış etkenlerden ve bakterilerden koruyan sebum adı verilen yağın, cilt yüzeyine taşınmasını sağlarlar. Cildin yağlılık oranı ve genetik özellikler gözeneklerin genişlik derecesinde etkilidir.

Yüzde gözenek genişlemeleri en çok yanaklar, alın ve çenede görülür. Tüm yüz cildinde gözenek genişlemesi olanlar da vardır.

Gözenek genişlemesi nedenleri nelerdir?

Genellikle yağlı ciltlerde ve siyah noktaları olanlarda, yağ artıkları gözeneklerde birikerek gözenek genişlemelerine sebep olurlar. Gözenek genişlemeleri genellikle akne hastalarında görülür. Ancak gözenek genişlemesi olup akne şikayeti olmayanlar da olabilir.

Yaşla beraber kollajenin azalması sonucu cildin sarkmasıyla gözenekler iyice belirginleşebilir. Ciltte yaşlanma ve güneş hasarı cildin kalınlaşmasına ve ölü deri atılımının yavaşlamasına sebep olur.

Ciltten atılamayan ölü deri hücrelerinin gözeneklerde birikmesiyle gözeneklerde genişleme meydana gelir.

Gözenek sıkılaştırmak neden yapılır?

Büyük gözenekli cilt estetik amaçla tedavi edilir. Ancak gözenekleri yok etmek mümkün değildir. Tedavide amaç gözenekleri sıkılaştırmak ve küçültmek olmalıdır.

Yağlı ciltte gözenekleri sıkılaştırmada hangi tedaviler kullanılır?

Gözenekleri sıkılaştırmak için cildin yapısını göz önünde bulundurmak gerekir. Gözenekleri geniş genç ciltte asıl problem cildin yağlı olması ve gözeneklerin tıkanması sonucu genişlemesidir. Gençlerde gözenekleri tıkayan siyah noktalara engel olunmalıdır.

Gözeneklerin tıkanmaması için salisik asitli krem, jel ve losyonlar, A vitaminli krem ve jeller, meyve asitli krem ve jeller kullanılabilir. Bu ürünlerin kullanılmasına rağmen gözenekler tıkandıysa doktor kontrolünde tıbbi cilt temizliği yapılmalıdır.

Genç ciltlerde etkinliği arttırmak için meyve asitli peeling, karbon peeling, mikro iğneleme ve ışık uygulamaları yapılabilir. Genişlemiş gözeneklerle birlikte izler varsa fraksiyonel sistemlerden faydalanılabilir.

Kuru ve karma ciltlerde gözenek sıkılaştırmada hangi tedaviler kullanılır?

Kollajen kaybına bağlı gözenek genişliğinde cildi yenileyen kollajeni arttıran yöntemler kullanılmalıdır. Cildi yenileyen antiaging kremler, lazer-ışık uygulamaları, fraksiyonel sistemler, mikro iğneleme, kimyasal peelingler veya karbon peeling gibi cildi gençleştiren tüm yöntemler gözenek sıkılaştırmada etkilidir.

Gözenek sıkılaştırmada tedaviler nasıl etkili olur?

Tedavide kullanılan yöntemler yeni kollajen sentezine yol açarak ve ölü deri atılımını arttırarak gözenek sıkılaştırmada etkili olurlar. Çoğu gözenek uygulaması için en az 5-6 seans gereklidir.

Uygulamalar 2-4 hafta aralıklarla yapılabilir. Gözenek problemi aşırı olanlarda birkaç yöntem bir arada veya dönüşümlü kullanılabilir. Örneğin kimyasal peelingle mikro iğneleme veya ışık tedavisiyle fraksiyonel sistemler bir arada kullanılabilir.

Böylece daha iyi sonuçlar alınabilir. Gözenek sıkılaştırıcı etki kollajen artışı ile ilgili olduğundan tedavilerin asıl sonuçları 6-12 ay sonra ortaya çıkar.

- Op. Dr. Can İşler | Nişantaşı | Viyana

Biz Sizi Arayalım

Yurtdışında mısınız?

Eğer Avusturya, İsviçre veya Almanya’da yaşıyorsanız
buradan randevu alabilirsiniz.

Viyana, Basel ve Zürich’te
Estetik Ameliyatlar

Yurt dışı denklik diplomalarım (Almanya, Avusturya, İsviçre) ve ikinci Avusturya vatandaşlığım sayesinde hastalarımı Viyana’daki kliniğimde de kabul etmekteyim. Her ay düzenli olarak Viyana, Basel ve Zürich seyahatlerim ile hastalarımın ameliyat ve medikal estetik uygulamaları sonrası kontrollerini  yapmaktayım. İyi derecede Almanca bildiğim için Türkçe’ye hakim olmayan hastalarımla gayet iyi iletişim kurabilmekteyim.

Eğer Viyana’da, Basel’da veya Zürich’te yaşıyorsanız, estetik ameliyatlarınızı dilerseniz İstanbul’da da olabilirsiniz. Ameliyat sonrası sürecinizi bizzat Viyana’daki kliniğimde takip ediyor ve sağlıklı bir post-op dönemi geçirmenizi sağlıyorum.

Tüm estetik ameliyat ve uygulamalarınız için aşağıdaki randevu oluştur butonu ile benimle iletişime geçebilirsiniz.

En kısa sürede tanışmak dileği ile…

- Op. Dr. Can İşler | Nişantaşı | Viyana

Op. Dr. Can İşler. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı & Genel Cerrahi Uzmanı 2020.
İstanbul, Viyana, Basel ve Zürich'te esetik ameliyat ve uygulamalar.
Bu web sitesindeki içerikler tamamen toplumu bilgilendirme amaçlıdır. Doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz.
Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Op. Dr. Can İşler sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.
Gizlilik Politikası | Çerez Politikası
Web Tasarım: Simple