İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English
Estetik Blog - Op. Dr. Can İşler

Doku Genişletici (tissue expander) Nedir, Nasıl Uygulanır?

Doku genişletici, belirli bir bölgede doku altına yerleştirilen, bir valf sistemi ile şişirilebilen bir protezdir. Silikondan imal edilmiş, çeşitli şekil ve ölçüde, balon şeklinde bir malzemedir. Bu malzeme, esasında içine serum fizyolojik (tuzlu su) verilerek şişirilen kapalı devre bir doku genişletici düzenektir.

Bu kapalı düzeneğin bir ucunda, şişirmek için sert küçük bir silikon giriş kapısı, diğer ucunda da silikon bir balon vardır. Amaç, mevcut dokuları genişletmek suretiyle onlardan yararlanmaktır.

Uygun şekil ve büyüklükteki doku genişletici gerekli olan bölgeye, ameliyat ile deri altına yerleştirilir. Daha sonra 3-4 gün ara ile giriş kapısından bir enjektör aracılığıyla içine bir miktar serum fizyolojik verilir. Doku genişletici serum fizyolojik ile şişirildikçe içeride dolgunluk oluşturur, üzerindeki deri de genişler.

Bu olay hamilelik sırasında karnın şişmesine benzer. Şişirme ölçüsü, doku genişleticinin büyüklüğüne göre düzenlenir ve ortalama 1-3 ay sürer. Bu süre, her şişirmede verilen serum fizyolojik miktarına ve doku genişleticinin hacmine bağlıdır. Doku genişletici tam olarak şiştiğinde, doku istenilen genişliğe ulaşmış olur.

(Visited 518 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.