İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English
Estetik Blog - Op. Dr. Can İşler

Erkekler İçin Yaz Estetiği Rehberi (1)

Daha sağlıklı, daha genç ve yakışıklı olma isteği, günümüz erkeğinin estetiğe olan bakışını değiştirdi.Estetik cerrahiyi keşfeden erkekler için estetik, artık tabu olmaktan çıktı. Giyimini, saç modelini değiştirmede tutucu olmasına rağmen, kendisi için daha iyi görünüm sağlayacağını düşündüğü işlemlerde, beklenenden de cesur davranabiliyor. Sosyal çevresi, ekonomik durumu ve meslek hayatı da bu talepleri arttırmakla birlikte, artık erkekler de daha güzele ulaşmayı hedefliyor.

Erkeklerin estetik işlemlere karşı bu derece ilgili olabilecekleri, biz estetik cerrahların hayal edemeyeceği bir durumdu. Artık erkekler de iri burnunu, göz kenarlarındaki kırışıklıkları ya da karın bölgesindeki fazla yağlarını önemsemekte ve bunları düzeltmeye çalışmaktadırlar.  On yıl öncesine kadar gerçekleştirilen tüm estetik operasyonların içinde erkeklerin oranı  %10 düzeyinde iken, günümüzde bu oran % 30’a çıkmıştır. Bu oranın artmasında ilginin yanında, estetik cerrahi uygulamalarının eskiye göre daha tanınır ve erişilebilir olması da etkili olmuştur.

Kış aylarında yoğun iş temposunda çalışan erkekler, yaz aylarının hareketli hayatı içinde nasıl yer alacaklarını göz önüne alarak yaza hazırlanır. Kışın fazla kilolarını ve yaşlanmanın yüz ve vücuttaki kalıcı etkilerini yok etmek, bu hazırlığın odak noktalarını oluşturmaktadır. Hazırlık listesinde; yüzdeki kırışıklıklardan ve aşırı terlemeden kurtulmak için botoxu, karın, bel ve gıdıdaki fazla yağlardan ve büyümüş memelerden kurtulmak için liposuctionı, fazla tüylerden kurtulmak için lazer epilasyonu, saç, sakal, bıyık ve favori naklini,  göz torbalarından kurtulmak için göz kapağı operasyonunu, burun estetiğini, yüz askılama ve yüz germe uygulamalarını, karın germeyi sayabiliriz.

Botoks ve dolgu:
BotoxBakımlı olma alışkanlığı yerleştikçe, ameliyatsız teknikler daha da çok artmakta. Kısa sürede sonuç alabilecekleri işlemleri tercih eden orta yaş erkeklerinin en fazla talep ettiği konulardan biri botoks ve dolgu. Genelde eşleriyle birlikte gelen erkekler botoksu, en sık göz kenarı ve kaş arasına tercih ediyorlar. Bu sayede yüzlerindeki sert görüntü ortadan kalkmakta, ayrıca güneşin etkisiyle gözlerin kısılması sonucu oluşan çizgiler engellenmektedir. Botoks bazen migrene de iyi geliyor ve bu yüzden de tercih ediliyor.  Erkeklerde dolgu en fazla yanak çizgilerine ve dudak kenarlarına yapılmaktadır. Yorgun ve uykusuz görüntüsü veren bu çizgiler ortadan kalktığında, daha dinamik bir yüz ifadesi ortaya çıkmakta. Dolgu maddeleri, ihtiyaç olunan bölgelere abartılmadan yeterince yapılırsa anlaşılmaz. Uygulamadan 2-3 gün sonra tatile çıkılabilir, hemen gitmek isteyenlere yüksek koruyucular önerilir.

Göz kapağı estetiği ve yüz germe:

GetAttachment (3)

Göz kapağı estetiği, kısa sürede sonuç alınan ve gündelik hayata çabucak dönülen operasyonlardan biridir. Yüz ve boyun germe operasyonları ise, özellikle göz kapağı estetiği yaptırıp memnun kalan hastaların sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Kişinin bu operasyonları tatil dönüşü yaptırması daha uygun ve konforlu olur.

Bunun yanında, kısa sürede ve ameliyatsız olarak uygulanan yüz askılama yöntemleri revaçta. Teknik ilerlemeler sayesinde bölgesel anestezi ile 45 dakikada uygulanabilmesi, kısa sürede memnun edici sonuç vermesi, uzun süreli belirgin bir gençleşme etkisi yaratabilmesi, bu yöntemin cazibesini artırmaktadır.

Burun:

GetAttachment (4)

Estetik burun ameliyatı erkeklerin en çok yaptırdığı, her mevsimde talep edilen ameliyatların başında gelir. Erkekler, birbirine benzemeyen doğal görünümlü burunlar tercih ediyorlar.

“Burun ameliyatları yazın yapılmaz” diye bilinen yanlış bilgi, aslında eksik bilgiden kaynaklanmaktadır. Özellikle18-25 yaş grubu erkekler, yaz döneminde burun ameliyatı yaptırıyorlar. Bu ameliyatı yaptırmak isteyen birçok erkek hasta, iyileşme dönemini tatilde geçirip yepyeni bir yüzle işe dönmekten yanalar. Ayrıca deniz suyu, burun ameliyatından sonra oluşan burun içi kabuklarının düşmesini hızlandırarak fayda bile sağlıyor

Liposuction:

GetAttachment (6)

Herkese uygulanabilen bir yöntem olan liposuction, kesinlikle bir zayıflama işlemi değildir. Liposuction (yağ alma), kontür düzeltme işlemidir. Özellikle gıdı, göbek ve bel çevresindeki fazla yağlardan şikayetçi olan erkeklere, bu bölgelerdeki kontur bozukluklarından kurtulmaları için uygulanır. Bunun yanında, six pack (altı baklava dilimi) denilen karın kaslarını ortaya çıkarmak isteyen erkeklerin de, bu talebini liposuction ile karşılayabiliriz.

Çeşitli yeni liposuction yöntemleri arasında teknik farklılıklar olsa da sonuç olarak aynıdır. Erkeklerde göğüs, karın, bel ve gıdı bölgesi en çok liposuction yaptığımız bölgelerdir.  Genel anestezi altında yapılır. Giriş delikleri çok küçük olduğu için kısa zamanda kapanır.Liposuction sonrası bu bölgelerde 1-2 hafta süren morluk ve kızarıklık oluşabilir. Bu süre içerisinde güneşten korunmak gerekir. 2-3 hafta korse giymek yeterli; 2-3 hafta içinde yüzme serbest. Liposuction yaptırdıktan sonra bol su içilmeli, kişiye uygun bir diyet yapılmalı ve düzenli spor yapılmalıdır. Aksi takdirde tekrarlayabilir.

Jinekomasti:

Jinekomasti; erkek meme dokusunun aşırı büyümesi olarak tanımlanır. Erkeklerde yüzde 50-60 oranında görünen jinekomasti, ciddi psikolojik problemler yaratabilir. 20’li yaşlarda başlayıp 40’lı yaşlarda artış gösterir. Tek memeyi ya da her iki memeyi etkileyebilir. Genellikle 18 ile 30 yaş arası hastalar bu tür ameliyat yaptırırlar.

Ergenlik döneminde erkek çocuklarının çoğunun meme dokusunda, dikkati çekmeyen büyüme oluşur. Ergenlik sonrası bir yıl içinde büyüme geriler ve meme normal boyutuna gelir. Ancak bazen bu değişim hormonal nedenlerle ilerleyerek devam eder ve meme olması gerekenden daha büyük olarak kalır. Jinekomasti nedeninin  aşırı östrojen hormonu üretimine bağlı olduğu böyle durumlarda, ameliyat öncesi hormonal tedavi uygulanır. Jinekomastinin diğer bir nedeni aşırı kilo alıp vermedir. Aşırı yağlı beslenme, özellikle fast food, görülme sıklığını arttırmıştır. Hormon içeren ilaçların kullanımı, erkek üreme organının gelişim bozuklukları, aşırı alkol ya da uyuşturucu kullanımı, jinekomastinin diğer nedenleridir. En çok rastlanan çeşidi ise herhangi bir sebebi olmayan jinekomastidir.

Hazırlık aşamasında meme ultrasonografisi veya MRl incelemesi ile göğüsler kontrol edilir; kan tetkikleri ile nedenin hormonal veya karaciğer ile ilgili olup olmadığı araştırılır. Anamnez ile, hastanın östrojen içeren ilaç ya da anabolik steroidler kullanıp kullanmadığı sorgulanır.

Ameliyat, memenin büyüklüğüne göre lokal veya genel anestezi altında yapılır, yaklaşık bir saat sürer. Daha çok yağ aldırma yöntemi olarak bilinen liposuction; jinekomasti için de geçerli bir tedavi tekniğidir. Herhangi bir iz oluşturmadan, küçük kanüllerin girebildiği deliklerden içerdeki fazla yağ ve meme dokusu alınır. Ancak bazen liposuctiona ek olarak, meme başından 2-3 cm’lik kesiyle girilip, aşırı derecede sertleşmiş meme dokusunun çıkarılması da gerekebilir. Hasta genelde ameliyat sonrası hastanede kalmadan aynı gün evine; 1-2 gün içinde de işine dönebilir. Bir süre boyunca şişlik ve morluklar olabilir,  büyük bir kısmı ilaçlarla hemen kontrol altına alınır. Girişim sonrasında memenin yeni formunu koruyarak iyileşmesi için, 2 hafta elastik bir korsenin giyilmesi gerekir. Ameliyattan sonra göğüsler tekrar büyümez. Meme dokusunun alınmasının hiçbir zararı veya yan etkisi yoktur.

Abdominoplasti:

GetAttachment (8)

Karın bölgesindeki sarkmalardan şikayetçi olan erkeklerin sıklıkla başvurdukları bir yöntem olan abdominoplasti; orta ve alt karın bölgelerinde sarkmış olan fazlalıkların alınmasını, karın duvarı kaslarının eski gerginliğine kavuşmasını ve böylece yeniden düz ve sıkı bir karnın oluşmasını sağlayan bir operasyondur.

(Visited 158 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.