İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30
Estetik Blog - Op. Dr. Can İşler

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Süreç

 

Göğüs küçültme ameliyatı Dr. Can İşler

 

 

Anesteziden uyanıldığında ağrı olmaz, genellikle hafif bir gerginlik hissedilir.

Göğüslerin büyüdüğü hemen görülebilir ve hissedebilir.

Göğsün üzerinde memelere gerekli olan baskıyı yapmak amacı ile, özel bir bant ve kuvvetlice sarılmış bir sargı olacaktır.

Ameliyatta, protezin yerleştirildiği cepte oluşabilecek hafif sızıntıları dışarı alarak, oluşabilecek komplikasyonları önlemek amacıyla, dren denilen vakumlu bir sistem yerleştirilir. Bu drenler genellikle bir kaç gün içinde alınır.

Ameliyattan 6 saat sonra sıvı gıdalar alınmasına izin verilir.

Hastanede kalış süresi bir gündür. Sabah yapılan ameliyatlarda aynı gün taburcu olunabilir.

Ameliyat sonrası ağrı, basit ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol edilebilir ve bir iki gün içinde çok azalır. Ağrının nedeni cildin kesilmiş olması veya dikiş atılmış olması değil, yerleştirilen meme protezinin çevre dokular üzerinde yarattığı gerginliktir. Meme protezi meme dokusu altına yerleştirilmişse, ameliyat sonrası ağrı az hissedilirken, kas altına yerleştirilmişse özellikle ilk 4 gün belirgin bir ağrı hissedilir. Omuz ve kol hareketlerinin kısıtlanması, ağrının azalmasına yardımcı olur, çünkü bu şekilde göğüs kası gevşek kalır.

Kas altına yerleştirilmiş protezlerde ağrı, 1 hafta devam edebilir.

Ameliyatı sonrası yorgunluk hissi 24-48 saatte düzelir.

Ameliyat sonrası enfeksiyon gelişmemesi için, 7 gün boyunca düzenli olarak profilaktik antibiyotik kullanılır.

Ameliyat sonrası ilk 4 gün ödemin, gerginliğin ve görülebilecek renk değişikliklerinin en yoğun olduğu dönemdir. Bu dönemin dinlenerek geçirilmesinde yarar vardır. 7. günden itibaren ödem, gerginlik ve olası renk değişiklikleri azalmaya başlar, hareketler kolaylaşır ve günlük yaşama dönülür, ama ağırlık kaldırılamaz.

Ameliyat sonrası 4. gün göğsü çevreleyen sargı açılır ve pansuman sonrası sadece kesi yerine ince bir bant uygulanır. Daha sonra memenin büyüklüğüne uygun bir sporcu sutyeni giydirilir. Bu sutyen 3 hafta tüm gün, 3 hafta sadece gündüzleri giyilmelidir.

İlk pansumandan sonra, yani 4. gün duş yapmaya izin verilir.
4-5 gün sonra, yorucu bir çalışmayı gerektirmiyorsa (masa başı, ofis işleri gibi) işe dönülebilir.

5-7 gün içinde ağır, yorucu ve uzun süreli olmamak koşulu ile her türlü aktiviteyi yapabilecek kadar iyileşme olur.

7 gün sonra araba kullanabilir.

Kullanılan dikişler eriyense alınmasına gerek yoktur. Erimeyen dikiş kullanıldıysa 12.-14. günde ince bantla birlikte alınır. Dikiş yerine cerrahın verdiği krem 2 hafta sürülür.

10 gün boyunca kanamaya eğilimi arttıran aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri alınmamalıdır.

2 hafta boyunca sigara içilmemelidir.

2. haftada hafif yürüyüşlere başlanabilir. 4. haftada jogging yapılabilir.

İyi bir iyileşmeye müsaade etmek için, aşırı aktiviteden ve kolları fazla yukarıya kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

8. haftadan sonra fitness, tenis, yüzme gibi ağır sportif faaliyetlere başlanabilir.

Etrafındaki doku iyileşmeden dışarıdan zorlamalar olursa, protez istenmeyen yönlere kayabilir ve asimetri oluşabilir. Bu nedenle ilk 1 hafta sırtüstü yatılmalıdır. Daha sonra hafifçe yan yatılabilir. 6 hafta kesinlikle yüzüstü yatılmamalıdır.

4. haftadan sonra cerrahın göstereceği masaja başlanır ve en az 6 ay süreyle uygulanır. Silikon protezin dış yüzeyi çok ince olmakla birlikte dış darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Buna rağmen masaj, dikkatli bir şekilde cerrahın önerdiği kadar yapılmalı; aşırı masaj uygulamalarının zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Meme masajının doğru yapılması, ileride oluşabilecek kapsül kontraktünün önlenmesindeki en önemli aşamalardan biridir.

6. haftadan sonra güneşlenme, solaryum ve sauna ziyaretleri de yapılabilir.
İyileşme sürecince kontrollerin aksatılmaması, oluşabilecek herhangi bir sorunun erkenden teşhis edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması açısından çok önemlidir.

Her iki memedeki iyileşme süreci farklı olduğundan erken dönemde asimetri oluşabilir, ancak ödemler çözüldükçe durum düzelir. Başlangıçta çok da doğal olmayan bu görüntü, iyileşme süreci bitimi sonrası son derece güzelleşecektir. Şişlikler nedeniyle ilk bir iki ay göğüsler olduğundan %30 daha büyüktür. Memenin tam şeklini alması 4-6. ay sonunda olur.

İlk zamanda memelerin hissiz veya tam aksine duyarlı olması beklenmeyen bir durum değildir.

Sosyal Medya

Op. Dr. Can İşler - FacebookOp. Dr. Can İşler - Twitter Op. Dr. Can İşler - Linkedin Op. Dr. Can İşler - Youtube Op. Dr. Can İşler - Instagram

Op. Dr. Can İşler
Estetik Cerrah Op. Dr. Can İşler Op. Dr. Can İşler hakkında bilgi alın.

18 comments on “Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Nermin
Reply

Merhaba Can bey, öğrenmek istediğim bir şey var, yaklaşık 1ay 5 gün önce meme büyültürdüm (kas altı) ancak meme etrafındaki yanma hala geçmedi, endişelenmeye başladım . Bu hassasiyet normalidir

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Nermin: Merhaba, tabi ki bu durumu önce kendi doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Bu ameliyat sonrası altı ay boyunca, yanmalar ve hafif ağrılar gözükebiliyor. Ancak sizdeki bu şikayet fazla ise, meme US veya meme MR tekiki ile bir inceleme yaptırmanız yerinde olur. Adet düzensizliği var ise, bir kadın doğum uzmanına da muayene olunuz. İyi günler dilerim.

BA
Reply

Merhabalar hocam,75b takan biriydim,destekli sütyen kullanıyordum hep,boyum 170cm kilom 58 ,400cc yuvarlak silikon takdırdım,3 gün önce,fazlasıyla büyük ve kaba duruyor,neredeyse boynuma yakınlar aynaya baktıkçta aglıyorum,ameliyat öncesi meme uçlarım yukarı dogru iken şimdi aşağı dogru bakıyorlar,Can hocam,400 cc umarım 30-%40% daha iner, çok büyük duruyorlar,inerse ne zaman iner Ve meme uçlarım hep aşagıya mı bakar vaziyette kalır,zamanla inse bile ? Şimdiden teşekkür ederim hocam…başarılar dilerim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  BA: Merhaba;400 cc lik silikon meme protezi, vücut ölçülerinize göre sanki biraz büyük gibi. Şu andaki ödem geçtikten sonra, memenin boyutlarında ancak %10-20 gibi bir küçülme olur, ancak %35-40 küçülme olmaz. Memenin önceki görünümü nasıldı, yani meme düşüklüğü var mıydı? Silikon protez nereye kondu? (Kas altı, kas üstü, yarı kas altı ve yarı meme dokusu altı). Memede, meme başı düşüklüğü varsa ve Dual plane denilen ikili plan yerine, direkt kas altı plan seçilmişse, bu durumda meme başları ameliyat sonrası aşağı bakabilir. Size önerim; öncelikle ameliyatı yapan doktorunuzla irtibatı kesmeden onun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz ve beklemeniz, çünkü memenin şekil alması, ameliyat sonrası 6 ayı bulabiliyor. Geçmiş olsun. İyi günler dilerim.

by
Reply

merhaba,
ameliyat olalı 28 kasımda 1 ay oldu. ameliyat izinin olduğu bölgelerde hissizlik var ve sol gögsümün alt köşesinde hafif çukurluk var.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  by: Merhaba. Göğüsle ilgili ne ameliyatı oldunuz, ameliyatta hangi yöntem uygulandı, ameliyat öncesi durumunuz neydi? Tüm bunları bilmeden sorularınıza cevap veremem. İyi günler dilerim.

Gizem
Reply

Merhaba ben 40 gun önce göğüs ameliyatı geçirdim doğal plan uygulandı ama göğüs uçları aşağıya bakıyor doktoru mı Bana demesi zamanla silikonlar aşağı indikçe meme uçları yukarı çıkacak bu doğru mudur Bu arada göğüs dikleştirme de geçirdim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Gizem:Merhaba. Sanırım Dual Plane demek istediniz. Bu sorunuza cevap vermem için ameliyat öncesi ve sonrası resimlerinizi görmem gerekli. Protezin büyüklüğü nedir? Resim gönderebilirseniz cevap verebilirim. İyi akşamlar dilerim.

sultan
Reply

merhaba can bey ben 4 hafta önce göğüs büyütme amaliyatı oldum kas altı yuvalak protez sol göğsüm ödem topladı sol göğsüm daha yuvarlak sağ göğsüm daha uzun gibi sporcu sütyeni 4 gün taktım ödem yüzünde çıkardım ce takmadim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  sultan: Merhaba.Sizin öncesi ve sonrası fotograflarınızı görmediğim için, bir yorumda bulunamam. Meme büyütme ameliyatı sonrası, memenin şekil alması 6 ayı bulur. Sporcu sutyenini mutlaka 8 hafta kullanmanız gerekir. https://www.canisler.com a resimlerinizi gönderirseniz, size daha yardımcı olurum sanırım. Mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim.

Selma Güclü
Reply

Merhaba caner bey benim amelyat olali bügün 7. Günüm ilaclarimi almama ragmen hsla yataktan kaljarken ve yere egilirken zorlaniyorum kas alti gögüs büyütme ve diklestirme ve lipocuktion bacaklardan benim sorum ne zaman bisiklet sürebilirim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Selma Güçlü: Merhaba. Ameliyat ne şekilde oldu, meme ameliyat öncesi nasıldı, kaç cc. protez kondu, nerelere lipo yapıldı. Bunları bilemiyorum. Bu tür sorularınızı, ameliyatınızı yapan doktorunuza sormanız gerekir. İyi günler dilerim.

sultan
Reply

ilk başta doktorum 6 hafta takmam gerektiğini söyledi fotoğraf gördükten sonra sporcu sütyeni çıkarmamı söyledi ben turkiyede ameliyat oldum ama viyanada yaşıyorum size konturol le gelle bilirmiyim birde siz baksanız herşey normal mi diye bu mümkünmü acaba teşekkür ler

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  sultan: Merhaba. 12/16 ocakta Viyana dayım. Adresim: Piaristengasse 2-4/4 1080 Wien. Muayene ücretim 100 eurodur. Dilerseniz randevu verebilirim. Beni 0043 699 13 14 15 30 den arayabilirsiniz. Ya da siz numaranızı yazınız, ben sizi yarın arayayım. İyi akşamlar dilerim.

Name *Nuran demir
Reply

selam hocam.6 ay önce meme ameliyati oldum.iki memede silikon takıldı. ve sol göğsümde elime sertlik geliyor ve çok acıyor. bana yardımcı olursanız sevinirim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Name Nuran Demir: Merhaba. Meme büyütme ameliyatı sonrası sertliğin en büyük nedeni, orada oluşmuş hematom veya kapsül kontraktürleridir. Ameliyatı yapan doktorunuzla bu konuyu görüştünüz mü ? Kendisi ne diyor? Benim size yardımcı olabilmem için sizi muayene etmem, görmem gerekir. Beni 0533 816 61 98 den ararsanız size randevu verebilirim.İyi akşamlar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.