İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English
Estetik Blog - Op. Dr. Can İşler

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Süreç

 

Göğüs küçültme ameliyatı Dr. Can İşler

 

 

Anesteziden uyanıldığında ağrı olmaz, genellikle hafif bir gerginlik hissedilir.

Göğüslerin büyüdüğü hemen görülebilir ve hissedebilir.

Göğsün üzerinde memelere gerekli olan baskıyı yapmak amacı ile, özel bir bant ve kuvvetlice sarılmış bir sargı olacaktır.

Ameliyatta, protezin yerleştirildiği cepte oluşabilecek hafif sızıntıları dışarı alarak, oluşabilecek komplikasyonları önlemek amacıyla, dren denilen vakumlu bir sistem yerleştirilir. Bu drenler genellikle bir kaç gün içinde alınır.

Ameliyattan 6 saat sonra sıvı gıdalar alınmasına izin verilir.

Hastanede kalış süresi bir gündür. Sabah yapılan ameliyatlarda aynı gün taburcu olunabilir.

Ameliyat sonrası ağrı, basit ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol edilebilir ve bir iki gün içinde çok azalır. Ağrının nedeni cildin kesilmiş olması veya dikiş atılmış olması değil, yerleştirilen meme protezinin çevre dokular üzerinde yarattığı gerginliktir. Meme protezi meme dokusu altına yerleştirilmişse, ameliyat sonrası ağrı az hissedilirken, kas altına yerleştirilmişse özellikle ilk 4 gün belirgin bir ağrı hissedilir. Omuz ve kol hareketlerinin kısıtlanması, ağrının azalmasına yardımcı olur, çünkü bu şekilde göğüs kası gevşek kalır.

Kas altına yerleştirilmiş protezlerde ağrı, 1 hafta devam edebilir.

Ameliyatı sonrası yorgunluk hissi 24-48 saatte düzelir.

Ameliyat sonrası enfeksiyon gelişmemesi için, 7 gün boyunca düzenli olarak profilaktik antibiyotik kullanılır.

Ameliyat sonrası ilk 4 gün ödemin, gerginliğin ve görülebilecek renk değişikliklerinin en yoğun olduğu dönemdir. Bu dönemin dinlenerek geçirilmesinde yarar vardır. 7. günden itibaren ödem, gerginlik ve olası renk değişiklikleri azalmaya başlar, hareketler kolaylaşır ve günlük yaşama dönülür, ama ağırlık kaldırılamaz.

Ameliyat sonrası 4. gün göğsü çevreleyen sargı açılır ve pansuman sonrası sadece kesi yerine ince bir bant uygulanır. Daha sonra memenin büyüklüğüne uygun bir sporcu sutyeni giydirilir. Bu sutyen 3 hafta tüm gün, 3 hafta sadece gündüzleri giyilmelidir.

İlk pansumandan sonra, yani 4. gün duş yapmaya izin verilir.
4-5 gün sonra, yorucu bir çalışmayı gerektirmiyorsa (masa başı, ofis işleri gibi) işe dönülebilir.

5-7 gün içinde ağır, yorucu ve uzun süreli olmamak koşulu ile her türlü aktiviteyi yapabilecek kadar iyileşme olur.

7 gün sonra araba kullanabilir.

Kullanılan dikişler eriyense alınmasına gerek yoktur. Erimeyen dikiş kullanıldıysa 12.-14. günde ince bantla birlikte alınır. Dikiş yerine cerrahın verdiği krem 2 hafta sürülür.

10 gün boyunca kanamaya eğilimi arttıran aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri alınmamalıdır.

2 hafta boyunca sigara içilmemelidir.

2. haftada hafif yürüyüşlere başlanabilir. 4. haftada jogging yapılabilir.

İyi bir iyileşmeye müsaade etmek için, aşırı aktiviteden ve kolları fazla yukarıya kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

8. haftadan sonra fitness, tenis, yüzme gibi ağır sportif faaliyetlere başlanabilir.

Etrafındaki doku iyileşmeden dışarıdan zorlamalar olursa, protez istenmeyen yönlere kayabilir ve asimetri oluşabilir. Bu nedenle ilk 1 hafta sırtüstü yatılmalıdır. Daha sonra hafifçe yan yatılabilir. 6 hafta kesinlikle yüzüstü yatılmamalıdır.

4. haftadan sonra cerrahın göstereceği masaja başlanır ve en az 6 ay süreyle uygulanır. Silikon protezin dış yüzeyi çok ince olmakla birlikte dış darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Buna rağmen masaj, dikkatli bir şekilde cerrahın önerdiği kadar yapılmalı; aşırı masaj uygulamalarının zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Meme masajının doğru yapılması, ileride oluşabilecek kapsül kontraktünün önlenmesindeki en önemli aşamalardan biridir.

6. haftadan sonra güneşlenme, solaryum ve sauna ziyaretleri de yapılabilir.
İyileşme sürecince kontrollerin aksatılmaması, oluşabilecek herhangi bir sorunun erkenden teşhis edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması açısından çok önemlidir.

Her iki memedeki iyileşme süreci farklı olduğundan erken dönemde asimetri oluşabilir, ancak ödemler çözüldükçe durum düzelir. Başlangıçta çok da doğal olmayan bu görüntü, iyileşme süreci bitimi sonrası son derece güzelleşecektir. Şişlikler nedeniyle ilk bir iki ay göğüsler olduğundan %30 daha büyüktür. Memenin tam şeklini alması 4-6. ay sonunda olur.

İlk zamanda memelerin hissiz veya tam aksine duyarlı olması beklenmeyen bir durum değildir.

Sosyal Medya

Op. Dr. Can İşler - FacebookOp. Dr. Can İşler - Twitter Op. Dr. Can İşler - Linkedin Op. Dr. Can İşler - Youtube Op. Dr. Can İşler - Instagram

Op. Dr. Can İşler
Estetik Cerrah Op. Dr. Can İşler Op. Dr. Can İşler hakkında bilgi alın.
(Visited 10.336 times, 17 visits today)

60 comments on “Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Nermin
Reply

Merhaba Can bey, öğrenmek istediğim bir şey var, yaklaşık 1ay 5 gün önce meme büyültürdüm (kas altı) ancak meme etrafındaki yanma hala geçmedi, endişelenmeye başladım . Bu hassasiyet normalidir

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Nermin: Merhaba, tabi ki bu durumu önce kendi doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Bu ameliyat sonrası altı ay boyunca, yanmalar ve hafif ağrılar gözükebiliyor. Ancak sizdeki bu şikayet fazla ise, meme US veya meme MR tekiki ile bir inceleme yaptırmanız yerinde olur. Adet düzensizliği var ise, bir kadın doğum uzmanına da muayene olunuz. İyi günler dilerim.

BA
Reply

Merhabalar hocam,75b takan biriydim,destekli sütyen kullanıyordum hep,boyum 170cm kilom 58 ,400cc yuvarlak silikon takdırdım,3 gün önce,fazlasıyla büyük ve kaba duruyor,neredeyse boynuma yakınlar aynaya baktıkçta aglıyorum,ameliyat öncesi meme uçlarım yukarı dogru iken şimdi aşağı dogru bakıyorlar,Can hocam,400 cc umarım 30-%40% daha iner, çok büyük duruyorlar,inerse ne zaman iner Ve meme uçlarım hep aşagıya mı bakar vaziyette kalır,zamanla inse bile ? Şimdiden teşekkür ederim hocam…başarılar dilerim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  BA: Merhaba;400 cc lik silikon meme protezi, vücut ölçülerinize göre sanki biraz büyük gibi. Şu andaki ödem geçtikten sonra, memenin boyutlarında ancak %10-20 gibi bir küçülme olur, ancak %35-40 küçülme olmaz. Memenin önceki görünümü nasıldı, yani meme düşüklüğü var mıydı? Silikon protez nereye kondu? (Kas altı, kas üstü, yarı kas altı ve yarı meme dokusu altı). Memede, meme başı düşüklüğü varsa ve Dual plane denilen ikili plan yerine, direkt kas altı plan seçilmişse, bu durumda meme başları ameliyat sonrası aşağı bakabilir. Size önerim; öncelikle ameliyatı yapan doktorunuzla irtibatı kesmeden onun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz ve beklemeniz, çünkü memenin şekil alması, ameliyat sonrası 6 ayı bulabiliyor. Geçmiş olsun. İyi günler dilerim.

by
Reply

merhaba,
ameliyat olalı 28 kasımda 1 ay oldu. ameliyat izinin olduğu bölgelerde hissizlik var ve sol gögsümün alt köşesinde hafif çukurluk var.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  by: Merhaba. Göğüsle ilgili ne ameliyatı oldunuz, ameliyatta hangi yöntem uygulandı, ameliyat öncesi durumunuz neydi? Tüm bunları bilmeden sorularınıza cevap veremem. İyi günler dilerim.

Gizem
Reply

Merhaba ben 40 gun önce göğüs ameliyatı geçirdim doğal plan uygulandı ama göğüs uçları aşağıya bakıyor doktoru mı Bana demesi zamanla silikonlar aşağı indikçe meme uçları yukarı çıkacak bu doğru mudur Bu arada göğüs dikleştirme de geçirdim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Gizem:Merhaba. Sanırım Dual Plane demek istediniz. Bu sorunuza cevap vermem için ameliyat öncesi ve sonrası resimlerinizi görmem gerekli. Protezin büyüklüğü nedir? Resim gönderebilirseniz cevap verebilirim. İyi akşamlar dilerim.

sultan
Reply

merhaba can bey ben 4 hafta önce göğüs büyütme amaliyatı oldum kas altı yuvalak protez sol göğsüm ödem topladı sol göğsüm daha yuvarlak sağ göğsüm daha uzun gibi sporcu sütyeni 4 gün taktım ödem yüzünde çıkardım ce takmadim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  sultan: Merhaba.Sizin öncesi ve sonrası fotograflarınızı görmediğim için, bir yorumda bulunamam. Meme büyütme ameliyatı sonrası, memenin şekil alması 6 ayı bulur. Sporcu sutyenini mutlaka 8 hafta kullanmanız gerekir. https://www.canisler.com a resimlerinizi gönderirseniz, size daha yardımcı olurum sanırım. Mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim.

Selma Güclü
Reply

Merhaba caner bey benim amelyat olali bügün 7. Günüm ilaclarimi almama ragmen hsla yataktan kaljarken ve yere egilirken zorlaniyorum kas alti gögüs büyütme ve diklestirme ve lipocuktion bacaklardan benim sorum ne zaman bisiklet sürebilirim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Selma Güçlü: Merhaba. Ameliyat ne şekilde oldu, meme ameliyat öncesi nasıldı, kaç cc. protez kondu, nerelere lipo yapıldı. Bunları bilemiyorum. Bu tür sorularınızı, ameliyatınızı yapan doktorunuza sormanız gerekir. İyi günler dilerim.

sultan
Reply

ilk başta doktorum 6 hafta takmam gerektiğini söyledi fotoğraf gördükten sonra sporcu sütyeni çıkarmamı söyledi ben turkiyede ameliyat oldum ama viyanada yaşıyorum size konturol le gelle bilirmiyim birde siz baksanız herşey normal mi diye bu mümkünmü acaba teşekkür ler

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  sultan: Merhaba. 12/16 ocakta Viyana dayım. Adresim: Piaristengasse 2-4/4 1080 Wien. Muayene ücretim 100 eurodur. Dilerseniz randevu verebilirim. Beni 0043 699 13 14 15 30 den arayabilirsiniz. Ya da siz numaranızı yazınız, ben sizi yarın arayayım. İyi akşamlar dilerim.

Name *Nuran demir
Reply

selam hocam.6 ay önce meme ameliyati oldum.iki memede silikon takıldı. ve sol göğsümde elime sertlik geliyor ve çok acıyor. bana yardımcı olursanız sevinirim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Name Nuran Demir: Merhaba. Meme büyütme ameliyatı sonrası sertliğin en büyük nedeni, orada oluşmuş hematom veya kapsül kontraktürleridir. Ameliyatı yapan doktorunuzla bu konuyu görüştünüz mü ? Kendisi ne diyor? Benim size yardımcı olabilmem için sizi muayene etmem, görmem gerekir. Beni 0533 816 61 98 den ararsanız size randevu verebilirim.İyi akşamlar dilerim.

Selma Aktaş
Reply

merhaba hocam;
2008 yılında kas altı göğüs büyütme operasyonu geçirdim ve bu zamana kadar sıkıntısız kullandım.Son 8 aydır profesyonel sporla uğraşıyorum antrenörlük yapıyorum,crossfit ve ağırlık antremanları çalışıyorum. son 1aydır göğsüme dokunduğum zaman protezlerin yerinin daralmış gibi sıkışık bir yapıda olduğunu hissediyorum. göğüs bölgesinde yağ oranı oldukça düşmüş durumda ve kaslar toparlandığı için bu değişikliği hemen farkettim. internette ulaştığım bazı bilgilerde ömür boyu göğüs çalışmalarını yapmamamız gerektiği yer alıyordu. bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Selama Aktaş: Göğüs kaslarını aşırı zorlarsanız, bahsettiğiniz durumlar meydana gelebiliyor. Sizi çok rahatsız eden bir görünüme gelir ise, cerrahi bir işlem gerekebilir. İyi geceler dilerim.

Berna
Reply

Merhaba hocam 2.5 ay önce 250cc yuvarlak mentor silikon taktırdım 50cc kendi göğüs ölçüm vardı yalnız bana küçük olmuş gibi geliyor boyum 1.58 kilom 40 sizce büyüklüğü normal mi vücut ölçüme göre ayrıca ne kadar sürede tam yumuşama olur rica etsem bilgilendirebilir misiniz

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Berna:Merhaba. Ben sizi görmeden bu sorunuza nasıl cevap vereyim anlamadım. 250 cc, bazı kişilerde küçük, bazı kişilerde büyük durur. Vücut yapısına göre değişir bu durum.Siz küçük olduğunu düşünüyorsanız, o zaman sanırım küçüktür. Ameliyat sonrası masajı ihmal etmeyin. Düzgün yaparsanız 6 ayda iyice yumuşar ve doğal görünümüne gelir. Sizi ameliyat eden cerrahınızın görüşü nedir? İyi geceler dilerim.

Yeter
Reply

Mrb dr bey ben 75 b sütyen takıyorum fakat gögüslerim bunu bile doldurmuyor ameliyatı n fiyatı, pre op post op bakımı hakkında bilgi alabilir miyim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Yeter: Merhaba. Banal lütfen telefon numaranızı yazınız veya beni 0533 816 618 98 den arayınız. İyi akşamlar dilerim

Fatma
Reply

Merhaba hocam 2hafta önce meme büyütme ameliyatı oldum. Şuan da demirsiz penye sütyen giyiyorum bahsettiğiniz sporcu sütyenini ne zaman giymem gerekiyor. Genel olarak bir ağrım acım Yok ama gün içinde arada sırada sol tarafımda sızlamalar oluyor ve sağ tarafıma göre orası daha büyük görünüyor şuan normal mi ?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Fatma: Merhaba. Meme büyütme ameliyatı sonrası, 6-8 hafta boyunca koruyucu sütyen giyin ve daha sonra da hayat boyu, demirsiz sütyen giymeye devam ediniz. Hafif sızlamaların olması normaldir. Ameliyat sonrası, 6 ay boyunca iyileşme tamamlanıncaya kadar, hafif asimetri olabilir. Ancak sizi rahatsız eden belirgin asimetri varsa, bunu ameliyatınızı yapan cerrahınızla görüşünüz. İyi akşamlar dilerim.

Sibila
Reply

Can bey merhaba
8 gün önce meme büyütme ameliyatı oldum . Kas altına. Boy 173 kilo 61 kullanılan 350 cc yuvarlak silikon. Ağrılarım azaldı ama dikiş yerlerimde yanma oluyor bazen . Yeni başladı . Aslında sorunum ödem patlayacak bomba gibiyim bu ödem gitmiyor ve biri daha da şişmiş durumda . Hiç eşit olamadılar . Hafif masaj yapıyorum yağ kullanarak . Sporcu sütyenim sürekli üzerimde. İnmeyecek diye korkuyorum . Sanki kas çalışmış gibiyim . İnmeye başlaması gerekmez mi? foto göndermek isterim .

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Sibila: Merhaba. Kas altına konmuş protezlerde ağrı ve ödem olması normadirl; ancak çok asimetrik olmaması istenir. Ameliyat öncesi meme simetrik miydi,bilemiyorum. email ile fotograf gönderebilirsiniz. İyi akşamlar dilerim.

Nurdan Çiftçioğlu Öztürk
Reply

Merhaba Can bey,
Ben 10 yıl önce silikon taktırdım ameliyatı yapan doktorumla irtibatı kaybettim bulamıyorum.Bir yerde Ameliyattan 10 yıl sonra silikon değiştirilmeli diye okudum bu doğru mu acaba bu konuda bilgi alabilirmiyim sizden ?
Şimdiden teşekkür ederim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Nurdan Çiftçioğlu Öztürk:: Merhaba,Meme protezinin markası, uygulama esnasında cerrahın titizliği,geçen sürede protezi kullanan kişinin yaşam tarzı;protezin ömrü üzerinde çok etkilidir. 10 yıl geçti diye, protezi çıkartmak şart değil. İstanbul da iseniz, dilerseniz muayeneye geliniz lütfen. İyi akşamlar.

Derin
Reply

Merhaba Can bey 5 ocak ‘ta meme protezi ameliyatı oldum.2 ay yani geçen hafta biraz zıplamalı ve plates tarzında spor yaptım sol göğsümde hafif ağrı var ve biraz güçlü elleyince gacur gıcır gibi içten hissediyorum doktoruma gittim kontrol etti görünürde bişey olmadığını kas gevşetici içmemi söyledi sanki kas ağrısı degilmiş gibi(kas altı protez)Ama yerinden oynamıştık hissediyorum doktorum cep actim oynamaz diyor ne yapmalıyım kapsül oluşumu nedir ondan ola bilirmi ağrıyı dikişlerimin olduğu tarafta daha yoğun hissediyorum.tesekkür ederim

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Derin: Merhaba. Eğer protez yerinden oynamış olsa, görsel olarak bir asimetri oluşur. Sanırım biraz fazla zorladığınız için kaslarınızı, bu ağrı oluşmuştur. Her meme büyütme ameliyatı sonra, vucut tarafından, protez etrafında bir kapsül oluşturulur, bu normaldir. Önemli olan, oluşan bu kapsülün çok ince ve yumuşak olmasıdır. Bunun sağlanması için; ameliyatı çok titiz yapmalı, kaliteli protez kullanmalı,ameliyat sonrası cerrahınızın öğütleri dinlenmeli, masajlar yapılmalıdır. Sizin ağrınız, biraz zorlamaya bağlı sanırım. Kas gevşetici kullanın ve spora daha geç başlayınız. İyi günler dilerim.

su
Reply

Merhaba ben 4 setne önce göyüs büyütmek için silikon takdırdım 375ss ancak getdikce göyüsüm küçüldü şimdi ikinci kes emelyat olmyı düşünüyorum faka ilk kes emelyat olduğumda çok ağrı çekdim yaklaşık 1 ay hiç bi şey kendim yapamıyordum. Acaba 2 kesde aynı ağrilarmı oluyor yoksa dahamı kolay

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  su: Merhaba. İkinci ameliyatınız sonrası ilki gibi çok ağrı çekmezsiniz. Tabi ameliyatı yapan doktorun ameliyattaki titizliği, dokuya saygısı, protez için oluşturduğu boşluğun yeterli olması gibi faktörler de, bu ağrının az olmasında önemlidir. İstanbul da iseniz size yardımcı olabilirim. İyi akşamlar dilerim.

mahinur
Reply

merhabalar hocam, bende mart ayının 3. haftasında ameliyat oldum ameliyat öncesi göğüsler küçükken pek belli olmayan bir asimetri sorunu vardı yani sol göğsüm sağ göğsüme göre biraz büyük ama doktorum 300 cc round high profil protez takmış ikisinide keşke farklı taksaydınız dedim cc’ler 25’er artar dedi protez markam da mentor bu arada şişlikler inince azıcık fark var sol önde gibi bugün 42. günüm ameliyattan sonra doktor sol da kalp var göğüs kafesi gibi şeylerden dolay o geç iner diyor birde soldaki büyüklük tam istediğim gibi kilom 64 boyum 1.68 300 cc size görede az değil mi göğüs kafesim 77-78 cm 325 olsaydı dedim göğüs cebin yeterli gelmedi dedi acaba o eşitsizlik 3. ayında ya da 6. ayında azalır eşitlenir mi? birde 300 cc boyum ve kiloma göre az değilmi? 325 ve 350 de olur gibi geliyor moralim bozuk bana geri dönüş yapıp bir yol gösterirseniz çok sevinirim iyi günler dilerim…

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  mahinur: Merhaba. Eğer her iki meme arasında büyüklük farkı varsa ve hastanın kilosu normal ise;ben farklı büyüklükte meme protezi kullanıyorum. Ameliyat sonrası şişlik olur. Bu şişlikler 3/4 ay inince iner. Solda kalp var, bundan dolayı buradaki şişlik daha geç iner diye birşey olamaz. Sanırım siz doktorunuzu yanlış anladınız. Meme protezinin büyüklüğünü, ameliyat öncesi kendi doktorunuzla konuşmanız gerekliydi. 168 cm ve 64 kiloya uygulanan 300 cc lik protez, size az,başkasına çok gelebilir. Bunlar tercih meselesi. Eğer ameliyat öncesi, her iki meme arasında büyüklük farkı varsa ve her iki memeye eşit büyüklükte protez konmuş ise; bu büyüklük farkı devam edecektir maalesef. Keşke doktorunuza, hangi büyüklük istediğinizi önceden söyleseydiniz.300 cc lik protezi alabilen bir meme cebi, benim tecrübelerime göre 325 veya 350 cc. yi de alabilir. Bence 3 ay bekleyin ve yeniden bir durum değerlendirmesi yapın. İyi geceler dilerim.

Mahinur
Reply

Ben doktor ile önceden konuştum doktor bey büyük olmasın doğal olsun dedim o da bana size 250-300 cc arası olur dedi tabi sonra ben 325 de olabilir dedi ben ameliyat olucam diye o kadar heyecanlıydım ki ameliyat sonrası sordum 300 takıldı dediler ben o ameliyat heyecanından farklı cc ler takın demek aklıma gelmedi kendisi Prof doktor diye g

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Mahinur: Bence 3 ay bir geçsin, ondan sonra büyüklük farkın bakın ve durumu yeniden değerlendirin. İyi günler dilerim.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  sevil: Merhaba. Gönderdiğiniz bu e-mail adresleri nedir, anlayamadım. İyi akşamlar dilerim.

Name *
Reply

Merhaba can bey ben geçen ayın 17 de memem büyütme ameliyatı oldum ve sağ göğsün sol göğsüme göre büyük ve alttan boş doktorum dedi sağ göğsün de ödem var daha sol göğsün ıyi ama onunda kesildiği yerin altın da silikon hissediliyor dikiş izi bi üstte silikon dikisin üstünde gibi ama sağ göğsün beni korkutuyor meme ameliyatı tekrar olmaktan korkuyorum çünkü çok zordu benim için sağ göğsün ne zaman a kadar böyle kalır ve benim silikonlar in ağırlığı 370 ikisine aynı koyuldu dedi doktorum ve doktorumun söylemesine göre bu durum gayet normal ödem 2 ay sürebilir 2 ay sonra düzelme olacak kafamda bir sürü soru ve doktorum beni açıklamalarıyla memenin etmiyor yada ben öyle hissediyorum bilmiyorum ama bu durum hiç hoşuma gitmiyor ameliyat sonrası emzirme sütyeni taktım ama tabiki ameliyattan bir hafta sonra taktım emzirme sutyrnini sim di sporcu sütyeni takıyorum boyum 1.75 kilom 62 iki çocuk emzirdim emzirme dönemin de göğüslerim çok büyüdü ve emzirme bittikten sonra göğüslerim bombos oldu sadece deri kaldi diyebilirim sarkma doktorum dedi 9cm 370 veya 360 silikon takabiliriz ben toparlama istemedim bu arada çok uzun oldu hakkınızı helal edin

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Name: Merhaba. Memenin şekil alması, bu ameliyattan sonra 3 hatta 4 ayı bulabiliyor. Şu anda siz, doktorunuzun dediklerini uygulayın . Bu süre sonunda aynı şikayetleriniz devam ediyorsa, maalesef bir düzeltme ameliyatı gerekebilir. İyi akşamlar dilerim.

gizemmm
Reply

Mrb can bey ben goguslerimin büyüklüğünden memnunum fakat goguslerimde dusukluk var daha diri ve dusuk olmamasi icin ne yapilabilr bi de sikilon takilmasi dusuklugunu engeller mi ? Vucuduma uygun bi silikon uygulanirsa sarkikligi engeller mi?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  gizemmm: Merhaba. Göğüslerin büyüklüğünden memnunsanız, meme düşüklüğünden şikayetiniz var ise; buna yönelik meme dikleştirme ameliyatınızı olmanızı öneririm. Büyüklük iyi ise, silikona gerek yok sizde. İyi günler dilerim.

Nur
Reply

Can bey. Meme büyütme ameliyatı sonrası günde sadece bir adet sigara içmekte sakınca büyük mü ?

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Nur: Merhaba. Sigaranın zararlarını benden daha iyi biliyorsunuz. Sadece bir adet, çok içinize çekmeden içebilirsiniz. İyi günler dilerim.

Melek
Reply

Merhabalar hocam. Profosyonel anlamda dövüş sporlarıyla ilgilenen biriyim gögüs büyütme ameliyatı olduktan sonra boks gibi bir spora dönmem ne kadar zaman alır? Her hangi bir sakınca var mıdır? Ne kadar kısa sürede ringlere dönebilirim? Teşekkürler…

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Melek: Merhaba. Profesyonel sporcu olduğunuza göre, göğüslerinizi çok büyütmemeye dikkat etmeniz gerekir. Spora ortalama 3 ay sonra dönebilirsiniz. Sakıncalarından korunmanız için, bu ameliyatı çok tecrübeli birine yaptırmanızda fayda var. İyi günler.

susu
Reply

Merhabalar Can Bey,ben 2 ay önce meme dikleştirme ve silikon taktırma ameliyatı oldum.1.70 boyunda 65 kiloyum .240 cc mentor yuvarlak yuksek profil takıldı.Sol göğsüme masaj yaparken meme cevresinde elime gelen kalem kalınlıgında sert ve uzun(neredeyse meme cevresinin dörtte biri uzunlugunda ) bir kitle hissettim .3 gündür kontrol ediyorum var.Bu geçici birsey olabilir mi?Ameliyat olalı 2 ay oldu sadece.Bu arada bu gögüsten s10 gün ara ile 2. kere ameliyat olmustum.sağ gögüs normaldi ilk ameliyat sonrası sol göğüsteki şişlik inmedi daha fazla şişti.11. gün yeniden göğüs açılıp temizlendi ve aynı silikon takıldı. Bununla bir ilgisi var mıdır acaba?Su an doktora gidemiyorum telefonla da net bir cevap alamıyorum.

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  susu: Merhaba. Geç cevap yazdığım için özür dilerim. Şu andaki durumunuzla ilgili bilgi verir misiniz? İyi geceler dilerim.

   Name *
   Reply

   Aynı durum bende de var ve 3 sene oldu ameliyat olalı.gecer diye bekledim ama daha da kalem gibi damarlar gogus arasina yakin yerlerde oluştu ve iyice sertleşti.ara sıra ağrı da yapiyor.ilk sene doktora gittim bisey yok gayet iyi deyip gondermisti.ne yapmam gerek cok korkuyorum.

Gökyüzü mavi
Reply

Can bey merhabalar,
Ben 3 Nisan 2018te göğüs büyütme ameliyatı oldum ( 275cc yuvarlak high profil mentor marka) kas altı ve göğüs altından yaklaşık 4cm kesi ile. Doktorum bana ameliyat sonrası ne masaj önerdi ne sigara içme dedi kendisi pek konuşkan değil bu tarz bilgileri alamıyorum size bi kaç sorum olacaktı. neredeyse iki ay oldu ameliyat olalı acaba masaj yapmak gerekir mi? ağırlık ile kol hareketi çalışabilir miyim ? Son olarakta sporcu sütyenini birfiil gece gündüz takıyorum yalnızca dışarı çıkarken demirsiz bol bir sütyen takıyorum doğru mudur böyle yapmam? Teşekkürler 🙂

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  Gökyüzü mavi: Merhaba. Evet masaj yapmak çok faydalı, yapınız. Artık sporcu sutyenine gerek yok, ayakta iken ise hep demirsiz sutyen takınız. Bence bir ay daha bekleyin ve spora öyle başlayın. İyi günler dilerim.

    Op. Dr. Can İşler Post author
    Reply

    Gökyüzü mavi: Siz doktorunuzun dediğini uygulayın o zaman. Bana neden soruyorsunuz anlamadım. Ben kendi hastalarıma, ameliyattan 4 hafta sonra uygulatıyorum. Sabah ve akşam, ayna karşısında, önce memeye vücut kremi sürülüyor. Sonra her iki elle 3-4 dakika süresince, meme sıkılıp bırakılıyor; yukarı, aşağı,içe doğru itiliyor. Amaç sert bir kapsül kontraktür oluşmasını engellemek. İyi günler

05433926285
Reply

Merhaba Hocam ben meme silikon ameliyatı oldum 9 ay önce ama bir haftadır sol memenin sol taraf şişti usg sonucu normal herhangi bir sıkıntı yok endişe ediyorum sizce ne gibi sorun olabilir düzelir mi acaba teşekkürler

aslı
Reply

hocam selam, salı günü meme büyütme ameliyatı olacam.1.56 boy 40 kiloyum. doktor 175 cc takcm diyo bende hergün olamayacağıma göre bu ameliyatı 200 olsun istiyorum 175 hiç duymadım çok küçük yaptığıma değmez. doktora ne söylersem ikna olur bilmiyorum sipariş verck artk siz söylediğim ölçülerle alakalı ne düşünütorsunuz ? teşekkür ederim şimdiden

  Op. Dr. Can İşler Post author
  Reply

  aslı: Merhaba. 175 cc de 200cc de çok ufak ölçüler meme büyütme ameliyatı için. Sizi hiç görmedim ancak, bir kimsenin meme büyütme ameliyatına gerçekten ihtiyacı varsa, protez büyüklüğü en azından 250 veya 275 cc den başlamalıdır. Siz nerede ameliyat olacaksınız? Doktorunuz kim? İçinize bu şekilde bir ameliyat sinmiyorsa, neden oluyorsunuz? Olmayın, başka bir cerraha danışın? İstanbul da iseniz, bir çok cerrah var.Bana da gelip muayene olabilirsiniz. Basel den iyi akşamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.