İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English
Estetik Blog - Op. Dr. Can İşler

Meme Büyütme Ameliyatının Yapılma Sıklığı Nedir?

Meme Estetiği ve Meme Büyütme Ameliyatı

breast-aesthetics

Meme Büyütme Ameliyatının Yapılma Sıklığı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı günümüzde tüm dünyada ve ülkemizde en sık uygulanan estetik cerrahi ameliyatlarından biri haline gelmiştir. İlk kez 1963 de silikon meme protezlerinin kullanımıyla, bu alanda yeni bir çığır açılmıştır. Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin (ASPS) istatistiklerine göre 2007 yılında bu ülkede, yaklaşık 350.000 meme büyütme operasyonu yapılmıştır. Meme büyütme ameliyatı sayısı 2000-2007 yılları arasında tam %97 oranında artış göstermiştir. Dünya genelinde 4 milyona yakın kadının meme protezi taşıdığı bilinmektedir.
Günümüzde meme büyütme ameliyatının bu kadar popüler olmasının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Tıp alanındaki gelişmelerle birlikte ameliyat ve anestezi güvenliğinin artması, cerrahi tekniklerdeki gelişmeler, meme protezi teknolojisindeki ilerlemeler, operasyon sonrası sürecin daha rahat olması

 

  • Hastanın memnuniyet düzeyinin ve estetik cerrah açısından cerrahi tecrübenin üst düzeylere yükselmesi

 

  • Bilgiye ulaşımın kolaylaşması ve sonuçların görülmesi sonucu kişilerin bilinçlenmesinin artması

 

  • Amerikan Gıda ve İlaç Daire Başkanlığı’nın (FDA) yoğun klinik çalışmalar sonucunda, silikon içeren meme protezlerinin herhangi bir hastalığa ya da kansere yol açmadığını tespit edip; 17.Kasım.2006 tarihinde, her türlü estetik girişimde kullanılabileceğini tüm dünyaya duyurup, kullanımını serbest bırakması. Bu duyuru sonrasında kadınların silikon meme protezine karşı olan önyargılarının ortadan kalkması.

Meme Büyütme Ameliyatını Kimler Yapar?

Meme büyütme ameliyatı, estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından uygulanan bir işlemdir. Meme büyütme ameliyatı düşünen her hastanın başvuracağı hekim, kesinlikle bir estetik ve plastik cerrahi uzmanı olmalıdır. Alınan sonuçlar nedeniyle, hem hastayı hem de cerrahı çok mutlu eden ve bu nedenle plastik cerrahların yapmayı en sevdiği ameliyatlardan biri olan meme büyültme ameliyatı; maalesef tahmin edildiği kadar basit bir işlem değildir. Her cerrahın tekniği farklı olduğu için, birkaç cerrahta araştırma yapan hastanın kafasını tamamen karıştırabilen bir ameliyat çeşididir.

Meme Büyütme Ameliyatını Olmak İsteyenler Kimlerdir

Meme büyütme ameliyatını isteyen adayları 5 gruba ayırabiliriz:

  • Birinci grupta; memeleri gelişimsel (genetik, hormonal, bilinmeyen nedenlerle) olarak küçük olan veya daha büyük memeye sahip olmak isteyen kadınlar yer alır.

 

  • İkinci grupta; önceleri normal boyutta olan, ancak hamilelik ve emzirme, aşırı kilo alıp verme veya yaşın ilerlemesi sonucu, hacmini kaybeden ve içi boşalan meme sahip kadınlar yer alır. Bu gruptakilere, sadece meme protezi konularak memeyi toparlayıp dikleştirmek mümkün olmayabilir; gevşemiş deri ve meme dokusunu toparlayabilmek için, meme dikleştirme ameliyatını da eklemek gerekebilmektedir.

 

  • Üçüncü grupta; gelişimsel olarak asimetrik memelere sahip olan kadınlar bulunur.

 

  • Dördüncü grupta; çeşitli nedenlerle (yanık, kanser, kaza v.b.) memesini kaybetmiş kadınlar yer alır. Bu gruptaki hastalara yeniden meme kazandırmak için yapılan girişimler, “rekonstrüktif meme cerrahisi” adı altında toplanır.

 

  • Beşinci grupta ise; tıbbi ya da kozmetik nedenlerle yerleştirilmiş meme protezlerinin (implantlarının) değiştirilmesini isteyen kadınlar yer alır.

 

(Visited 15 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.