İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English
Estetik Blog - Op. Dr. Can İşler

Meme Protezi ile Eş Zamanlı Tek Aşamalı Meme Rekonstrüksiyonu Nasıl Uygulanır?

Öncelikle hastanın derisinin kalınlığı, göğüs çevresi, meme tabanı çapı, diğer memenin şekli ve büyüklüğüne göre meme protezi tespit edilir. Daha sonra dikkatli bir değerlendirme ile meme altı kıvrımı (inframammarian sulkus), hasta oturur pozisyonda iken, diğer meme altı kıvrımına göre belirlenir. Eş zamanlı tek aşamalı meme rekonstrüksiyonu, sağlam memenin büyüklüğüne göre bazen sabit hacimli hazır silikon meme protezi, bazen de içine serum fizyolojik verilerek sonradan şişirilebilen silikon meme protezi ile uygulanır.
Sabit hacimli hazır silikon protez, sağlam memesi küçük ve orta hacimli olan hastada, meme cildinin korunduğu deri koruyucu mastektomide ve meme başının da korunduğu subkutan mastektomide tercih edilir. Bu işlem sınırlı sayıda hasta için uygundur. Silikon jel içeren meme protezi göğüs ön duvarı kaslarının altına yerleştirilir.
Sağlam memesi büyük ve sarkık olan ve bu memeye dikleştirme veya küçültme gibi herhangi bir müdahale istemeyen hasta içinse, yerleştirildikten sonra şişirilen meme protezi uygundur. Aslında kalıcı bir doku genişletici olan bu proteze Becker implantı denir. Bu tip protez, belli bir hacim verilerek göğüs ön duvarı kaslarının altına yerleştirilir ve sağlam memenin büyüklüğüne kavuşuncaya dek yaklaşık 5-6 ay şişirilir. Dokunun genişlemesi sonucu her iki memede simetri sağlanınca, protezi serum fizyolojikle şişirme işlemi sona erdirilir. Becker implantı yerine, iç kısmında serum fizyolojik ile şişirilebilen bir boşluğu ve dış lümeninde silikon jel bulunan çift lümenli meme protezi de kullanılabilir.

(Visited 50 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.