İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English

Alın ve Kaş Estetiği

Alın ve Kaş Estetiği
 

Kaşlar, bakışlarımızı, mimiklerimizi ve yüzümüzün ifadesini doğrudan etkileyen ve belirleyen yapılardır. Yüksek, çatık olmayan kaş ve gergin bir alın gençlik, güler yüz ve güzellik ifadesidir. Sağlıklı ve genç bir yüz aydınlıktır. Alında doğal çizgilerin dışında kırışıklıklar yoktur. Kaşların belirli bir kavsi vardır ve gözle kaş arası mesafe uzundur. Kadınlarda, kaşın kuyruk bölümü göz çevresi kemiğinin üst sınırından yaklaşık 1 cm yukarıdadır. Erkeklerde kaş genellikle göz kemiğiyle aynı hizadadır.

Yüz estetiği ile ilgili klasik kitaplarda ideal kaş; iç taraftaki sınırı burun kanadının kenarından yukarı çizilen çizgide biten, dış sınırı burun kanadının kenarı ve gözün dış köşesinden geçen çizgide biten, en yüksek noktası da göz bebeği ile gözün dış köşesi arasında bir yerde olan kaş; yani ortası kalkık hilal gibi kaş olarak tarif edilir. Ancak bu tarif herkes için ideal olamaz. Bazı yüzde kaş ne kadar kalkık ise o kadar güzel dururken, kimi yüzde yanlara doğru hafifçe yükselerek düz uzanan kaşlar, kiminde ise yanlardan aşırı alınıp sadece 2/3 iç kısımda kalmış kaşlar güzeldir.

Kötü beslenme, sigara ve alkol, düzensiz yaşam tarzı, stres, yetersiz cilt bakımı, güneş ışınları, hava kirliliği, genetik özellikler, hormonal faktörler, yaşın ilerlemesi, yerçekiminin etkisi ve mimik kaslarının aşırı kasılmaları, alın ve kaş bölgelerinde birtakım deformasyonlara neden olur. Alındaki dikey ve yatay mimik çizgileri derinleşir, alın cildi gevşer, kaşların arasındaki dikine kırışıklıklar belirginleşir, kaşlar düzleşmeye başlar, aşağıya doğru düşer ve göz kapakları üzerinde bir katlantı oluşturur.

Göz yanlarında kazayağı denilen çizgiler belirir. Meydana gelen değişiklikler kişiye yorgun, üzgün, kızgın ve yaşlı bir yüz ifadesi kazandırır. Yüz estetiğinde ciddi düzelme ve gençleşme sağlayan alın germe ve kaş kaldırma ameliyatları ile bu görünümün ortadan kaldırılır. Yüzün üst bölümünü değerlendirirken, alın ve kaşlar ile etkileşim halinde olan üst gözkapaklarını da unutmamak gerekir.

Alın ve kaş estetiğinde uygulanan teknikler; botox uygulaması, askı ile kaş kaldırma ve cerrahidir.

 

Botoks Uygulaması

Botox yüzdeki mimik kaslarını geçici olarak fonksiyon dışı bırakan bir maddedir. Doğru uygulandığı takdirde kaşların dış kısımlarını havaya kaldırarak istenilen sonucu ortaya çıkarabilen, basit ve etkili bir yöntemdir. Kırışık tedavisinde de kullanılır.

3. ve 4. günlerde başlayan etkisi, 7. ve 10. günlerde belirginleşir. Bazen 10. günde, rötuş amaçlı bir uygulama daha gerekebilir. Etkisi geçici olduğundan 5-6 ayda bir tekrar edilmesi gerekir. Botox uygulamasından hemen sonra işinize ve günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.

 

Askı ile Kaş Kaldırma

 

Lokal anestezi ile yapılabilen basit, çabuk uygulanabilen ve çok kısa sürede günlük yaşamınıza dönebileceğiniz bir yöntemdir.

Saç içinden ve kaş üzerinden yapılan 2-3 mm.lik kesilerden, iğneler yardımı ile erimeyen ipler geçilir. Halka biçiminde yerleştirilen bu kalıcı ipliklerle kaşlar mümkün olduğu kadar kaldırılır.

Etkisi 8-12 ay devam etmektedir. Son dönemlerde askı yapmak için özel, ince dikencikli iplikler üretilmiştir.

Bu iki yönlü germe yapabilen iplerle hem daha etkili, hem de daha uzun süreli (2 yıl) kaş kaldırmak mümkündür.

 

Alın ve Kaş Estetik Ameliyatı

 

Uzun sürecek çözüm için, alın germe (front lift), şakak germe (temporal lift) ve kaş kaldırma yöntemleri tek tek ya da birlikte tatbik edilir.

Kaş seviyesi sarkık ve düşükse, alında derin çizgiler mevcutsa, alın germe uygulanır. Alın germe (front lift); alın bölgesini ve her iki şakağı kapsayan, kaş kaldırmayı da içeren bir operasyondur. Klasik alın germede, saçlı deri içinde, her iki kulak arasında uzanan bir kesi yapılır. Tüm alın dokusu yukarı kaldırılıp ideal yerlerine fiske edilir, fazla deri çıkarılır. Endoskopik alın germede, saçlı deride açılan 3-4 mm.lik küçük kesilerden girilerek tüm alın serbestleştirilir ve daha yukarıya çekilerek tespitler yapılır.

Sorun sadece şakak bölgesinde ise, temporal lift de denilen şakak germe tatbik edilir. Uygulama; klasik cerrahi yöntemle saçlı deriden ufak kesiyle girilerek, dokuların yukarı çekilip monte edilmesi ve fazla derinin alınması şeklinde olabileceği gibi; endoskopik yöntemle de olur.

Kaş seviyesi normalse, sadece kaş ucu düşükse, kaş kaldırma ameliyatı yeterlidir. Saçlı deri içinde yapılan birkaç cm.lik bir kesiden girilerek kaşın kuyruk bölümünü serbestleştirilir ve daha yüksek bir noktaya tespit edilir.

Sosyal Medya

Op. Dr. Can İşler - FacebookOp. Dr. Can İşler - Twitter Op. Dr. Can İşler - Linkedin Op. Dr. Can İşler - Youtube Op. Dr. Can İşler - Instagram

Op. Dr. Can İşler
Estetik Cerrah Op. Dr. Can İşler Op. Dr. Can İşler hakkında bilgi alın.
(Visited 237 times, 1 visits today)

2 comments on “Alın ve Kaş Estetiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.