İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English
Estetik Blog - Op. Dr. Can İşler

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

meme-diklestirme-ameliyati

Kısaca Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme estetiği ameliyatları içerisinde en çok yapılanı olan meme büyütme ameliyatı ; meme dokusunun altında hazırlanan bir boşluğa, uygun hacim ve şekilde meme protezlerinin yerleştirilmesi sonucu, memeye arzu edilen büyüklüğün, şeklin ve simetrinin kazandırılmasıdır. Meme büyütme ameliyatında; hasta seçimi, cerrahi teknik seçimi ve kullanılacak protezin seçimi uygun şekilde yapılırsa, sorunsuz bir girişim ve mükemmel bir sonuç ortaya çıkmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Dişiliğin ve anneliğin sembolü olan memenin kadın hayatında çok önemli bir yeri vardır. Her kadın güzel görünümlü göğüslere sahip olmak ister. Estetik olarak güzel bir memenin, kadının görsel güzelliğine katkısı tartışılmazdır. Küçük memesi olan bir kadın, memesinin görünüşünden dolayı üzüntü duyar. Meme dokusunun küçük olması, giysi seçiminde büyük sıkıntılara neden olur. Giysilerin alt kısmı vücuda uygun olsa da üst tarafı uymaz, bikini ya da sportif üst giysiler giyerken kadın kendini rahat hissedemez. Bu üzüntü zamanla kendisini yetersiz ve eksik hissetme duygusuna dahi dönüşebilir. Kendisiyle aynı şikayeti olan kişiler dışındakilerin tam olarak algılayamayacakları bu duygu, ancak bu durum giderilince ortadan kalkar.

Bazı nedenlerle, genç kızlığa geçiş döneminde gelişmesi beklenen meme gelişimini tamamlayamaz ve sekonder seks karakterlerinden birisi eksik kalır. Bu nedenler genetik, ailesel olabilir; hormonal, polikistik over sendromu gibi bir takım hormonal hastalıklar olabilir; ya da bir neden bulunamaz. Hamilelik ve emzirme sonrasında, aşırı kilo verme sebebiyle veya menopoz sonrası da meme hacim kaybına uğrayabilir, sarkabilir. İşte bu durumlarda uygulanacak meme büyütme ameliyatı ile; vücut ile daha orantılı, daha dolgun, estetik olarak daha güzel görünümlü göğüsleri oluşturmak ve kişinin kendisine olan güvenini artırmak mümkündür. Meme büyütme ameliyatı, gelişim yetersizliği nedeniyle biri diğerinden daha küçük kalmış memede ya da meme kanseri nedeniyle bir göğsün alınması durumunda, simetriyi sağlamak amacıyla da uygulanabilir. Dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan memeye uygulanacaksa, birlikte meme dikleştirme ameliyatı ile yapılmalıdır. Aksi halde gevşemiş olan meme dokusu, protezin üzerinden sarkma yapar.

Estetik cerrahide en iyi sonuçların alındığı ve hastaları en çok mutlu eden ameliyattır. Meme büyütme ameliyatı, yapıldıktan sonra kadınların ‘neden daha önce yaptırmadım’ dediği bir işlemdir. Ancak meme büyütme ameliyatına karar veren kadının, bu kararın kendisine ait olduğundan emin olması gerekir. ‘Eş veya sevgili istiyor’ diye meme büyütme ameliyatı olmak kesinlikle yanlıştır. Bu ameliyat bozulan bir ilişkiyi düzeltmez.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.