İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English
Estetik Blog - Op. Dr. Can İşler

Meme Büyütme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Meme Büyütme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Meme estetiği ameliyatları içerisinde en çok yapılanı olan meme büyütme ameliyatı; meme dokusunun altında hazırlanan bir boşluğa, uygun hacim ve şekilde meme protezlerinin yerleştirilmesi sonucu, memeye arzu edilen büyüklüğün, şeklin ve simetrinin kazandırılmasıdır. Meme büyütme ameliyatında; hasta seçimi, cerrahi teknik seçimi ve kullanılacak protezin seçimi uygun şekilde yapılırsa, sorunsuz bir girişim ve mükemmel bir sonuç ortaya çıkmaktadır.

Meme büyütme ameliyatını isteyen adayları 5 gruba ayırabiliriz:

  • Birinci grupta; memeleri gelişimsel (genetik, hormonal, bilinmeyen nedenlerle) olarak küçük olan veya daha büyük memeye sahip olmak isteyen kadınlar yer alır.
  • İkinci grupta; önceleri normal boyutta olan, ancak hamilelik ve emzirme, aşırı kilo alıp verme veya yaşın ilerlemesi sonucu, hacmini kaybeden ve içi boşalan meme sahip kadınlar yer alır. Bu gruptakilere, sadece meme protezi konularak memeyi toparlayıp dikleştirmek mümkün olmayabilir; gevşemiş deri ve meme dokusunu toparlayabilmek için, meme dikleştirme ameliyatını da eklemek gerekebilmektedir.
  • Üçüncü grupta; gelişimsel olarak asimetrik memelere sahip olan kadınlar bulunur.
  • Dördüncü grupta; çeşitli nedenlerle (yanık, kanser, kaza v.b.) memesini kaybetmiş kadınlar yer alır. Bu gruptaki hastalara yeniden meme kazandırmak için yapılan girişimler, “rekonstrüktif meme cerrahisi” adı altında toplanır.
  • Beşinci grupta ise; tıbbi ya da kozmetik nedenlerle yerleştirilmiş meme protezlerinin (implantlarının) değiştirilmesini isteyen kadınlar yer alır.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Yaştaki Kadınlara Uygulanabilir?

Meme büyütme ameliyatı, memenin gelişimini tamamlandığı 18 yaşından itibaren, sağlık durumu uygun her yaştaki kadına uygulanabilir. Genellikle gençlerde uygulanan bir yöntem olduğu kanısı, doğru değildir. Genç popülasyon ameliyat sayısının sadece %7 sini oluşturmaktadır. Meme büyütme ameliyatını, genellikle 30’lu ve üstü yaşlardaki kadınlar tercih ederler.

Meme Büyütme Ameliyatına Uygun Olmayanlar Kimlerdir?

Hamile ve emziren kadına meme büyütme ameliyatı uygulanmaz. Emzirme kesildikten en az 6 ay sonra, meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Bilimsel yayınlarda, silikon meme protezlerinin romatizmal hastalıkları olan kişilerde, bu hastalığı arttırıcı etkisi olduğu ileri sürülmektedir. Bunun aksi ispatlanmadığı için; uzun yıllar kronik romatizmal hastalığı ve kollajen doku hastalığı olan kişilere, meme protezi ameliyatını yaptırmamalarını önermekteyim.

(Visited 73 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.