İstanbul Randevu | Viyana Randevu
İstanbul: +90 533 816 61 98 | Viyana: +43 699 13 14 15 30 | English
Estetik Blog - Op. Dr. Can İşler

Meme Protezinin Güvenilirliği nedir?

Meme Estetiği ve Meme Büyütme Ameliyatı

dekolte-03

Meme Protezinin Güvenilirliği nedir?

Meme protezi fiziksel açıdan son derece sağlamdır. Laboratuarda silikon implantların üzerine onlarca kiloluk yükler farklı yüksekliklerden bırakılarak, dayanıklılıkları test edilir. Bu, yapılan birçok testten sadece biridir. Eğer proteze iğne batırılırsa, kohezif yoğun silikon jel delikten dışarı akmaz. Protez sıkıldığında, delikten dışarı doğru meyleden az miktarda jel, protez gevşediğinde tekrar kılıfın içine girer. İmplant ortadan ikiye kesilse bile, kohezif jel yine akmaz ve şeklini korur.
Meme protezinin silikondan yapılmış kılıfı marka ve modeline göre 5 ila 7 katmandır; çeşitli fiziksel ve kimyasal etkilere karşı yüksek bir direnç gösterir.

Meme Protezi Yapımında Kullanılan Silikon Nedir?

Silikonun temel yapıtaşı “silisyum (Si)” atomudur. Silisyum, yeryüzünde oksijenden sonra en fazla bulunan elementtir. Yerkabuğunun %28′i silisyumdan meydana gelmiştir; doğada kum, kaya ve kuartzda, yiyeceklerden patates ve tam tahıllı ürünlerde bulunur. İnsan vücudunda 20 mg/kg silisyum vardır; silisyum eksikliği, kemiklerde gelişim bozukluğuna yol açar.
Silisyum ve oksijenin değişik sıralama halindeki kombinasyonlarına “siloksan (siloxan)” denir. Siloksandan oluşan zincirlere ise “polisiloksan”, yani silikon denir. Silikon hidrojenle değişik kombinasyonlarda birleşerek yağ, jel ve sıvı şekline dönüşebilmektedir.
Kısa zincirlerden oluşan silikon yağ şeklindedir; gıda sanayisinde şeker ve sebze ürünlerinin yapımında, köpük oluşumunu azaltıcı özelliklerinden dolayı kullanılır. Yine aynı özelliği nedeniyle, çocuklarda barsak gaz ağrısını gidermek amacıyla verilir (simetikon).
Silikon elastomerde 3 boyutlu ağı oluşturan bağlar çok yoğundur. Bu özelliğiyle, gıda endüstrisinde yiyeceklerin üzerini kaplamak ve böylece bunların birbirine yapışmasını engellemek amacıyla kullanılır. Meme protezinin kılıfı da silikon elastomerden yapılır.

Silikon -70°C ile +250°C arasında yapısal özelliklerini koruyabilmektedir.

Meme Protezi Neden Silikondan İmal Edilir

Meme protezinin yapımında silikonun tercih edilmesinin başlıca nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Meme protezinin yapımında silikonun tercih edilmesinin başlıca nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:
  • İnert bir maddedir, yani vücut içine yerleştirildikten sonra organizma ile kimyasal reaksiyona girmez, moleküler yapısı değişmez.
  • Kolaylıkla sterilize edilebilir.
  • Vücutla çok iyi uyum gösteren, zararlı olmayan bir maddedir. Vücut silikonu yabancı bir madde olarak görmez ve dışarıya atmaya çalışmaz; yani vücut içine yerleştirildiği zaman diğer materyallere gösterdiği tepkiyi göstermez ve silikonu kendinden bir parça gibi kabul eder.
  • Dokunmada verdikleri his ve hareket özellikleri açısından insan yumuşak dokusuna son derece benzer.
  • Çok dayanıklıdır, uzun yıllar hiç bozulmadan kalır.

Silikon Tıpta Başka Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Silikon tıbbi protez olarak ilk kez, hidrosefalili hastalarda uygulanan beyin içi ventriküler şantlarda kullanılmıştır. Daha sonraki yıllarda kullanıma giren endotrakeal tüplerde, göz içi lens protezlerinde, yapay kalp kapakçıklarında, doğumsal eksiklikler için uygulanan yüz implantlarında, doku genişleticilerde, yapay eklemlerde, yapay damarlarda silikon bulunmaktadır. Daha ötesi, şırıngalar ve intravenöz kateterlerin de içinde silikon vardır. Bugün A.B.D.’de, meme protezleri dışında, 2 milyondan fazla hastanın vücudunda silikondan yapılmış çeşitli protezler bulunmaktadır.
Ayrıca hepimizin kullandığı saç spreyleri, güneş kremleri, nemlendiriciler ve cilt bakım ürünlerinin pek çoğu, silikon türü olan dimethicon içermektedir.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.